wtorek, 17 września 2013

Mangrowiec - wąż leśny, czy namorzynowy?

inne nazwy: wąż namorzynowy, wąż mangrowy

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Gady
 • Rząd: Łuskonośne
 • Rodzina: Połozowate
 • Gatunek: Mangrowiec(Boiga dendrophila)

Występowanie

Zamieszkuje Indonezję i Południowo-Wschodnią Azję min.  Jawę, Bangka, Bornego, Sulawesi, Wyspy Batu, Nias, Sumatrę, Kalimantan, Belitung, Kambodżę, Malaje, Johor, Pulau Sibu, Singapur, południową Tajlandię, Wietnam i Filipiny. Najczęściej spotykany w nizinnych lasach deszczowych, choć zamieszkuje także lasy namorzynowe i tereny podmokłe w pobliżu wody.

Ogólny opis

Mangrowiec to smukły jadowity wąż osiągający 1,5 do 2,4 metrów długości. Ciało węża jest czarne w żółte pionowe, pierścienie. Głowa jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Górna część jest zwykle czarna, a dolna żółta w czarne pręgi. Ubarwianie czasami może odbiegać od typowej formy ze względu na podgatunki mangrowca. Oko węża posiada pionową źrenicę, przypominającą kocią. Uzębienie jest typu ppisthoglypha(kilka par, nieruchomych zębów jadowych osadzonych na tyle szczęki).  

Dymorfizm płciowy

Brak wyraźnego.

Populacja i zagrożenia

Wąż namorzynowy nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia i nie podjęto badań w celu ocenienia stanu populacji tego węża. Możliwe iż mangrowcowi może grozić utrata środowiska i wyłapywanie węży w celach hodowlanych.

Pożywienie

Małe ssaki, ptaki, jaszczurki, żaby, ryby, ślimaki i inne węże. Zbadano iż dieta węży różni się w zależności od podgatunku(niektóre żywią się i wyłącznie ptakami, a inne małymi ssakami).


Zachowanie      

Mangrowiec jest wężem aktywnym głównie w nocy. Dzień spędza najczęściej na drzewach, czasami zwisając bezwładnie z gałęzi, najczęściej w pobliżu wody, aby w chwilach zagrożenia uciec do niej. Jest sprawnym pływakiem. W nocy schodzi z drzew i aktywnie szuka ofiar. Do polowania używa swojego jadu, który nie posiada dużego potencjału. U ludzi wywołuje zazwyczaj obrzęk, opuchliznę i ból w pobliżu ukąszenia. Mimo dość słabego jadu, wąż jest dosyć agresywny i nieprzewidywalny. Nawet potencjalnie ospały i niegroźny wąż może zaatakować, nawet te trzymane w niewoli. Ekologia węża nie jest dokładnie poznana w środowisku naturalnym.

Rozród

Zachowanie rozrodcze w środowisku naturalnym nie jest dokładnie poznane. Jest gatunkiem jajorodnym. Po ok. 40 dniach ciąży, samica składa 5-12 jaj, z których po ok. 100 dniach wykluwają się małe mangrowce. Małe węże mierzą ok. 30 cm.

Naturalni wrogowie

Dorosłe osobniki przez swoją jadowitość nie posiadają zbyt wielu wrogów, lecz osobniki młode mogą padać ofiarą większych zwierząt. Zwierzętami mogącymi upolować mangrowca jest srokacz czarny, sowice(Ninox), rdzawostrząb ciemnoskrzydły oraz parę innych gatunków z rodziny jastrzębiowatych, większe ryby itp.

Długość życia

ok. 12 lat w niewoli.

Znaczenie dla człowieka

Jest często przyczyną ukąszeń wśród ludności zamieszkującej Indonezję, choć rzadko ukąszenia są śmiertelne. Czasami trzymany w niewoli.

Ciekawostki


 • Bywa hodowany, choć może przysporzyć problemy, gdyż jest dosyć agresywny, a jego rozmnażanie jest dość trudne. Dlatego węże w sprzedaży najczęściej pochodzą z odłowu.
 • Wyróżnia się 9 podgatunków mangrowca(Boiga dendrophila occidentalis, Boiga dendrophila annectens, Boiga dendrophila dendrophila, Boiga dendrophila divergens, Boiga dendrophila gemmicincta, Boiga dendrophila latifasciata, Boiga dendrophila levitoni, Boiga dendrophila melanota, Boiga dendrophila multicincta)
 • U tego gatunku występuje albinizm.
 • Nazwa łacińska dendrophila oznacza "zaprzyjaźniony z drzewem".
 • Do rodzaju Boiga zaliczanych jet 34 gatunków węży min. brązowy wąż drzewny*(Boiga irregularis), wąż Forsten'a*(Boiga forsteni) i wąż koci z Sri Lanki*(Boiga ceylonensis).

Bibliografia:
-http://www.trimek.pl/index.php/opisy-gatunkow-wezy/polozowate-colubridae/14-boiga-dendrophila-w-mangrowy
-http://www.terrarium.pl/t/species/_/boiga-dendrophila-r1612
-https://en.wikipedia.org/wiki/Boiga_dendrophila

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz