czwartek, 3 lipca 2014

Beholder - oko zła

Pierwsze podania

Beholder jest jednym z klasycznych potworów stworzonych przez grę Dungeons & Dragons już w roku 1975. Przedstawiony jako lewitująca głowa, z wielkim, pojedynczym okiem pośrodku i mackami. Ich wygląd wzbudza zwykle strach i obrzydzenie, choć same beholdery uważają siebie za istoty doskonałe. Żyją w koloniach, posługują się magią, a walczą przy pomocy promieni emitujących z oczu. Mogą także posługiwać się telekinezą, petryfikacją, oraz swoimi ostrymi zębami. Wraz z rozwojem świata fantastycznego w grze D&D pojawiły się nowe gatunku beholderów(tyran, wiekowa kula, widmo kuli), a także pokrewne i bardzo podobne beholderowate. W innych grach jak Tibia beholderzy posługują się magią, przyzywając szkielety, natomiast w świecie Might and Magic znane są pod nazwą obserwatorzy i złe oczy.

Wygląd

Przedstawiane zwykle jako kula mięsa, z dużym i pojedynczym okiem, szeroką paszczą i mackami o długości zależnej od gatunku. Zwykle poruszają się przy pomocy lewitacji, lub długich macek. Krewnymi beholderów w wiecie D&D są:

  • Beholderowate - istoty bardzo podobne do beholderów, lecz zwykle o mniejszych rozmiarach. Charakteryzują się zdolnością latania, wystrzeliwanymi promieniami z gałki ocznej, oraz kulistym kształtem, choć są wyjątki. Do beholderowatych zalicza się min. gałka oczna, oko głębin, pocałunek śmierci i egzaminator.

W środkach masowego przekazu

W grze Dungeons & Dragons widać najwyraźniej przedstawioną postać beholdera. Rasa występuje także w grze Heroes Might and Magic, gdzie ich pochodzenie jest zwykle owiane tajemnicą. W Heroes III M&M obserwatorzy zostali stworzeni przez Ajit, podczas eksperymentów nad złymi oczyma.

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Beholder_(Dungeons_%26_Dragons)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz