niedziela, 27 lipca 2014

Cykadojad szary - wędrowny ptak szponiasty

inne nazwy: kanialuk szary
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Szponiaste
 • Rodzina: Jastrzębiowate
 • Gatunek: Cykadojad szary(Ictinia plumbea)

Występowanie

Jest ptakiem wędrownym. Zamieszkuje tereny wschodniego Meksyku, Gwatemali, Belize, Hondurasu, Nikaragua, Kostaryki, Panamy, a także południowego Paragwaju, północnej Argentyny, południowej Brazylii, wyspy Trynidad, oraz południowych terenów granicznych Boliwii. Zimuje w Kolumbii, Wenezueli, Gujanie, Surinamie, Gujanie Francuskiej, Ekwadorze, Peru, Brazylii(z wyjątkiem południowych rejonów), północnej i wschodniej Boliwii, północnym Paragwaju. Zasiedla zwykle nizinne lasy tropikalne i subtropikalne, ale spotykany jest także na drzewiastych sawannach.

Ogólny opis

Ptak mierzy 29-38 cm długości ciała, przy masie 190-280 gramów. Rozpiętość skrzydeł wynosi 70-85 cm. Upierzenie szare, bledsze na głowie i brzuchu ptaka. Podczas lotu, od spodniej strony skrzyła, wyraźnie widoczne pomarańczowe zabarwienie piór pierwszorzędówek. Ogon krótki, czarny z dwoma, lub trzema białymi poprzecznymi pasami. Skrzydła stosunkowo długie, szpiczasto zakończone. Oczy czerwone, natomiast nogi pomarańczowe. U osobników młodocianych spód ciała jest białoszary z ciemnymi smugami. Brakuje im także pomarańczowego koloru na skrzydłach.

Dymorfizm płciowy

Niewyraźny. Samice nieznacznie większe.

Populacja i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym i klasyfikowany jako niższego ryzyka na wyginięcie przez IUCN. Jego populacja szacowana jest na ponad 500 tysięcy ptaków i utrzymuje się na stabilnym poziomie. Nie są znane poważne zagrożenia dla tego gatunku.

Pożywienie

Ponad 90% diety cykadojada stanowią owady, głównie prostoskrzydłe i ważki. Rzadziej upoluje małego gryzonia, nietoperza, węża, jaszczurkę, czy ślimaka.

Zachowanie

Jest ptakiem aktywnym za dnia, widywanym samotnie, lub w parach. Jest jednym z niewielu migrujących ptaków drapieżnych. Zwykle z miejsc lęgowym wylatuje na początku jesieni, czyli okolice sierpnia i września. Często wtedy można go spotkać w większych grupach. Zimuj zwykle w lasach tropikalnych, lub subtropikalnych, powracając na macierzyste tereny około lutego. Ofiary zwykle łapie w locie, rzadziej goni zwierzynę pieszo. Bardzo rzadko krąży i zwykle lata w linii prostej, między drzewami, lub goniąc ofiarę. Jego głos to charakterystyczny świst: sii siii oo.

Rozród

Okres rozrodczy przypada zwykle pod koniec lutego, zwykle od razu po przybyciu na tereny lęgowe. Gody cykadojadów są rzadko obserwowane, lecz wiadomo iż samiec pilnuje swojej partnerki, przed innymi konkurentami. Tworzą pary monogamiczne. Gniazdo budowane jest na gałęziach drzew(często na rozwidleniach) z patyków i kawałków roślin na wysokości ok. 10 metrów. Często gniazdo budowane jest w sąsiedztwie gniazda os, lub pszczół, które ochraniają pisklęta przed niebezpiecznymi gzikami. Samica składa 2 bladoniebieskie jajka. Jajka inkubowane są przez oboje rodziców w okresie ok. 30 dni. Pisklęta karmione są przez rodziców przez ok. 6 tygodni. Po ok. 30 dniach uczą się latać, a po ok. 40 dniach usamodzielniają się. Dojrzałość płciową uzyskują po ok. 2 latach.

Naturalni wrogowie

Dla dorosłych osobników głównym zagrożeniem jest szop pracz. Jednak pisklęta są narażone na ataki ze strony sów, węży, mrówek, krukowatych, wilgowronów i kukawek.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Kontrolują populacje owadów, lecz w obronie gniazda mogą atakować nawet ludzi.

Ciekawostki


 • Cykadojady najłatwiej rozróżnić od innych jastrzębiowatych po jaskrawych lotkach.
 • Nie wyróżnia się podgatunków tego ptaka.
 • Jest jednym z ptaków, które mimo niewielkich rozmiarów, potrafi ochraniać gniazdo przed o wiele większymi zwierzętami.
 • Został opisany w 1788 roku przez niemieckiego przyrodnika Johann'a Friedrich'a Gmelin
 • Obecnie rodzaj Ictinia liczy jeszcze jeden gatunek ptaka, cykadojada jasnogłowego(Ictinia mississippiensis).
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanialuk_szary
-https://es.wikipedia.org/wiki/Ictinia_plumbea
-https://en.wikipedia.org/wiki/Plumbeous_kite
-http://neotropical.birds.cornell.edu/portal/species/overview?p_p_spp=121116
-https://www.beautyofbirds.com/plumbeouskites.html
-http://www.hbw.com/species/plumbeous-kite-ictinia-plumbea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz