wtorek, 1 lipca 2014

Kairuku - wymarły duży pingwin

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Pingwiny
 • Rodzina: Spheniscidae
 • Gatunek: Kairuku(Kairuku grebneffi)

Występowanie

Pingwin zamieszkiwał tereny przybrzeżne na terenie obecnej Nowej Zelandii, 25-27 mln lat temu podczas późnego oligocenu.

Ogólny opis

Kairuku był dużym gatunkiem pingwina osiągającym 1,3 metra wysokości i szacunkową wagę ok. 60 kg. Ciało pingwina było bardziej smukłej budowy niż współczesnych pingwinów, jego dziób był dłuższy, podobnie jak płetwy. Przypuszczalnie kość ramienna Kairuku grebneffi była najdłuższa wśród wszystkich pingwinów wszech czasów. Nogi były krótkie i długie, podobne do współczesnych pingwinów.

Dymorfizm płciowy  

brak danych.

Pożywienie

Z uwagi na jego długi i smukły dziób, podobny do włóczni, badacze sądzą iż ofiarami kairuku stawały się głównie ryby i kalmary.

Zachowanie

Jak wszystkie pingwiny, kairuku był przystosowany do życia w oceanie. Na lądzie poruszał się niezgrabnie i powoli, natomiast w wodzie szybko i z gracją.

Rozród

brak danych.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie głównie rekiny i squalodony(prehistoryczne, drapieżne walenie).

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Niejasne. Przypuszczalnie wymarł z powodu zmian środowiskowych, choć nie wyklucza się wymarcia z powodu pojawienia się nowych drapieżników, lub konkurencji.

Ciekawostki


 • Do rodzaju Kairuku klasyfikuje się czasami jeszcze jeden gatunek pingwina Kairuku waitaki. W odróżnieniu od Kairuku grebneffi, jego końcówka dzioba była zakrzywiona, a kręgosłup posiadał nieco odmienną budowę.
 • Nazwa "kairuku" w języku Maorysów oznacza "nurka, wracającego z jedzeniem".
 • Przypuszczalnie kairuku był ostatnim żyjącym tzw. gigantycznym pingwinem, do których zalicza się także anthropornis, icadyptes i pachydyptes. Wszystkie gigantyczne pingwiny wymarły przypuszczalnie przed 25 mln lat.
 • Przynajmniej 4 gatunki pingwinów egzystowało obok Kairuku grebneffi. Badacze sądzą iż każdy z tych pingwinów wyspecjalizował się w łapaniu innych gatunków ryb, dlatego mogły spokojnie współistnieć obok siebie, bez wypierającej konkurencji o pożywienie. Przykładem pingwina żyjącym wraz z kairuku jest korora(Korora oliveri).
 • Pierwsze szczątki kairuku zostały odnalezione już w 1940 roku, a były to zaledwie kawałki kości ramiennej, dlatego za holotyp uznaje się niemal kompletny szkielet odnaleziony w 1977 roku w pobliżu rzeki Waihao. Pingwin został jednak opisany i zrekonstruowany dopiero w roku 2012.  
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Kairuku_grebneffi
-http://www.livescience.com/18680-tallest-penguin-zealand.html
-http://terranature.org/penguinKairuku.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz