poniedziałek, 22 września 2014

Ichtiornis - prehistoryczna rybitwa

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Ichthyornithiformes
 • Rodzina: Ichthyornithidae
 • Gatunek: Ichtiornis(Ichthyornis dispar)

Występowanie

Ichtiornis zamieszkiwał przypuszczalnie tereny Morza Środkowego Zachodu na terenie Alberty, Alabamy, Kansas, Nowego Meksyku, Teksasu i Saskatchewan. Przypuszczalnie zajmował nisze ekologiczną zajmowaną przez dzisiejsze mewy, rybitwy i petrele, zamieszkując okolice mórz. Żył w kredzie 95-85 milionów lat temu.

Ogólny opis

Ichtiornis przypuszczalnie był nieco podobny do rybitwy, lecz rozmiarem przypominał gołębia. Osiągał ok. 24 cm długości ciała, 15 cm wysokości z rozpiętością skrzydeł przynajmniej 43 cm, choć nie wiadomo jaką długość posiadały lotki ptaka, dlatego rozpiętość skrzydeł mogła być większa. Cechą odróżniającą go od większości ptaków jest obecność zębów. Nieco spłaszczone i wygięte do tyłu zęby znajdowały się w środkowej części szczękowej dzioba i w części żuchwowej. Dziób ichtiornisa przypominał nieco dziób albatrosa, lecz był zbudowany z kilku różnych płatów w odróżnieniu od dzioba zbudowanego z jednego kreatynowego płata współczesnych ptaków. Mostek silnie rozwinięty z mocno wykształconym grzebieniem, będącym przyczepem dla mięśni piersiowych.

Dymorfizm płciowy

brak danych.

Pożywienie

Gatunek rybożerny. Przypuszczalnie chwytał ryby pływające blisko powierzchni wody.

Zachowanie

Ichtiornis był ptakiem morskim, przypuszczalnie zachowaniem podobnym do mew, czy petreli. Większość czasu spędzał w powietrzu, szybując nad taflą wody i wyszukując odpowiednich ofiar. Rybę łapał przy pomocy dzioba, a haczykowate zęby uniemożliwiały ofierze wyrwanie się.

Rozród

brak danych.

Naturalni wrogowie

Możliwie iż niektóre drapieżne pterozaury i plezjozaury.

Długość życia 

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Nieznane. Ichtiornis mógł wyginąć podczas jednych z pomniejszych wymierań spowodowanych obniżeniem zawartości tlenu w morzach i oceanach min. w wymieraniu z pogranicza cenoman-turon(wymarły spinozaury, Pliosauridae i przypuszczalnie ichtiozaury).   
   

Ciekawostki

 • Nazwa Ichthyornis oznacza w tłumaczeniu "ptak ryba". Paleontolog Otniel Charles Marsh zauważył iż kręgi ptaka, są wklęsłe na obu końcach, podobnie jak u ryb, dlatego zasugerował nazwę dla tego gatunku.
 • Został odkryty w 1870 roku przez amerykańskiego geologa Benjamin Franklin Mudge, na terenie Kansas w rzece Solomon(North Fork). Mudge obiecał wysłać znalezisko swojemu partnerowi Edward'owi Drinker Cope, jednak skontaktował się także ze swoim przyjacielem Otniel'em Charles'em Marsh, który rywalizował z Cope w tzw. Wojnie Kości. Mudge pod namową przyjaciel, zmieniał adres wysyłki przygotowanej już dla Cope i wysłał do Marsh'a. Ten dokładnie opisał gatunek w 1872 roku. 
 • Ichtiornis został uznany za jeden z dowodów potwierdzających teorię ewolucji Darwina. W 1880 roku Karol Darwin poprosił Otniel'a Marsh'a o wsparcie go w swojej walce o potwierdzenie swoich tez. Paleontolog przesłał wyniki badań nad ichtiornisem i hesperornisem, które zostały następnie podane w dziele O powstawaniu gatunków. Jednak szybko Marsh został okrzyknięty przez sceptyków oszustem, który połączył szkielet ptaka i gada, aby stworzyć Darwinowi solidny dowód w postaci ichtiornisa. Kolejne znaleziska potwierdziły iż ichtiornis jest realnym gatunkiem. 
 • Pierwotnie O.C. Marsh sądził iż skamieniałości należące do ichtiornisa należą do dwóch różnych zwierząt.
 • Rodzaj Ichthyornis liczy obecnie jedynie Ichthyornis dispar. Na terenie Argentyny odnaleziono okaz ptaka z kladu Pangalliformes zwanego Austinornis lentus. Wcześniej ptak był znany pod nazwą  Ichthyornis lentus, jednak dokładniejsze badania przeklasyfikowały gatunek. Podobnie było z szczątkami ptaka odnalezionego na terenie Uzbekistanu, zwanego Ichthyornis minusculus, jednak badania dowiodły iż może on być bliżej spokrewniony z podklasą ptaków Enantiornithes.
 • Bliskim przodków ichtiornisa można szukać wśród innych prehistorycznych ptaków jak ambiortus, apatornis, iaceornis, czy guildavis. 
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Ichthyornis
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ichtiornis
-http://oceansofkansas.com/ichthyornis.html
-http://www.robinsonlibrary.com/science/geology/paleontology/ichthyornis.htm
-http://www.prehistoric-wildlife.com/species/i/ichthyornis.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz