czwartek, 25 września 2014

Lewiatan - władca mórz

Pierwsze podania

Jest jednym z trzech niepokonanych stworzeń w wierzeniach hebrajskich, które stworzył Bóg. Lewiatan był utożsamiany z wodami, głównie oceanicznymi. Podczas apokalipsy lewiatan, wraz ze swoimi braćmi, Zizem(opiekunem nieba) i Behemotem(opiekunem ziemi), ma zostać poświęcony, co ma symbolizować zniszczenie nieba, ziemi i wody. Lewiatan występuje także w legendach żydowskich. Szlomo ben Icchak(Raszi) piszę iż Bóg stworzył samca i samice lewiatana, lecz obawiając się iż świat nie utrzyma potomstwa potworów, zabił samice. W midraszu pojawia się także wzmianka iż ryba, która połknęła Jonasza, ledwo umknęła przed lewiatanem, który zjadał jednego wieloryba dziennie. W średniowieczu istniała legenda o lewiatanie uwięzionymi w 317 roku w lochach Lateranu(ówczesna siedziba papieska) przez papieża Sylwestra I. Ponoć w roku 1000 jeden z Sylwestrów miał uwolnić bestie, która zniszczy świat. Kiedy jednak to nie nastało, lud ogarnęła euforia i po dziś dzień świętuje się coroczną zabawę sylwestrową.

Wygląd

Najczęściej przedstawiany pod postacią gigantycznej ryby, lub węża. Czasami przyjmuje także wizerunek podobny do smoka, lecz z płetwami zamiast kończyn. Często także w niektórych legendach i baśniach, lewiatanem nazywane są wieloryby. Podobnym do lewiatana są:

 • Uroboros - wąż, według staroegipskich i greckich podań, oplatający ziemię i połykający własny ogon. Symbolizuję odrodzenie.
 • Jormungand - gigantyczny wąż, dziecko boga Lokiego i gigantki Angerbody. Wrzucony podczas swoich narodzin do oceanu Midgardu, gdzie osiągną gigantyczne rozmiary. Podczas Ragnaröku, ma zacząć pluć jadem, zatapiając świat. Zmierzy się z Thorem, aby wraz z nim polec.

W środkach masowego przekazu

Postać lewiatana można spotkać w kilku dziełach. W powieści autorstwa Hermana Melville'a Moby Dick, określenie lewiatan, często utożsamiane jest z wielkimi wielorybami. Istnieje powieść Lewiatan autorstwa Borisa Akunina, jednak tytuł odnosi się do nazwy statku. Lewiatan występuje także w niektórych grach np. Magic The Gathering , jako jedno ze stworzeń.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewiatan_(potw%C3%B3r)
-https://en.wikipedia.org/wiki/Leviathan
-http://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=Lewiatan
-http://nad-naturalne.bloog.pl/id,334736301,title,Lewiatan-legendarny-potwor-morski,index.html?smoybbtticaid=617066

2 komentarze:

 1. Trafiłam na Twojego bloga szukając informacji o kątniku domowym ale od razu przejrzałam kilka innych postów, bo mnie zaciekawiły. Ratujesz od nudy! A co do Lewiatana - ostanie zdjęce totalnie mnie przeraża! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo. Miło mi dostawać takie komentarze :)

   Usuń