czwartek, 25 września 2014

Paprotnica szerokolistna - akwariowa paproć

inne nazwy: różdżyca pospolita
  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Paprocie
  • Rząd: Paprotkowce
  • Rodzina: Orliczkowate
  • Gatunek: Paprotnica szerokolistna(Ceratopteris cornuta)

Występowanie

Roślina dosyć szeroko rozprzestrzeniona, gdyż można ją spotkać na Madagaskarze, Afryce centralnej, w Azji od Iraku po Azję wschodnią i południowo-wschodnią i w północnej Australii. Jest rośliną wodną, preferującą wody bagienne i wolno płynące, lub stające wody płytkie.

Ogólny opis 

Paprotnica szerokolistna dorasta do 25-50 cm wysokości. Liście pierzastodzielne, jasnozielone, dosyć kruche i delikatne, a ich kształt zależny od warunków środowiskowych. Brzegi liści zaokrąglone i różnorako ukształtowane. Liście mogą rosnąć ponad powierzchnie wody, lecz korzeń musi być w niej zanurzony. Łodyga włóknista i delikatna, natomiast korzeń w formie kępki.

Rozmnażanie

Brązowa zarodnia rozwija się na podwiniętym brzegu liścia na końcach żyłek po obu stronach wiązki centralnej. Młode rośliny potomne wyrastają na liściach okazu dorosłego.

Zagrożenia 

Gatunek liczny, notowany jako najmniejszej troski na wyginięcie. Nie są znane poważne zagrożenia dla gatunku. Roślina uprawiana w akwarystyce.

Długość życia

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka

Roślina akwariowa, ze względu na niskie wymagania i łatwość w uprawie zyskała dużą popularność wśród akwarystów z całego świata.

Warunki uprawy

Jest rośliną łatwą w uprawie. Lubią wodę kwaśną(choć tolerują inne parametry), dojrzałą o temperaturze 22-26ºC. Szybko rośnie przy nawożeniu CO2. Preferuje żyzne podłoże. W młodych akwariach szybko rośnie i usuwa większość związków nieorganicznych. Wymaga jasnego oświetlenia w cyklu przynajmniej 8-12 godzinnym. Osobniki młodociane mogą pływać na powierzchni wody. Może wyrastać ponad powierzchnie tafli wody, dlatego nadaje się także do paludarium.

Ciekawostki


  • Osobniki starsze często stają się ciemniejsze, bardzo duże, oraz tracą walory dekoracyjne, dlatego zaleca się co jakiś czas usuwać stare i sadzić młode osobniki.
  • Przy stopniowej aklimatyzacji, różdżyca pospolita może być uprawiana w akwariach słonowodnych.
  • Paprotnica szerokolistna jest jedną z wielu paproci uprawianych w akwarystyce. Innymi są min. mikrozorium oskrzydlone(Colysis pteropus) i salwinia pływająca (Salvinia natans).
  • Skład gatunków wchodzących w skład rodzaju Ceratopteris nie jest do końca pewn. Pierwotnie uznawano jeden gatunek, później cztery, a obecnie można wyszczególnić nawet 7 gatunków, do których należą  różdżyca rutewkowata(Ceratopteris thalictroides), Ceratopteris richardii, Paprotnica szerokolistna(Ceratopteris cornuta), Ceratopteris pteridoides, Ceratopteris froesii, Ceratopteris gaudichaudii i Ceratopteris oblongiloba. Niepewny w klasyfikacji jest Ceratopteris siliquosa.
Bibliografia:
-http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/ceratopteris%20c.html
-http://magazynakwarium.pl/component/content/article/37-c/107-ceratopteris-cornuta.html
-https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCd%C5%BCyca
-https://en.wikipedia.org/wiki/Ceratopteris

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz