środa, 3 września 2014

Kappa - japoński demon wodny

Pierwsze podania

Kappa to stworzenie, zaliczane do yōkai(japońskie mitologiczne stwory), występujące w mitologi i folklorze Japonii. Badacze nie są pewni co do wieku pierwszych źródeł przedstawiających kappę, lecz wiadomo iż był obecny już podczas formowania się japońskiej mitologi. Przypuszczalnie mógł być utożsamiany z dużymi, wodnymi żółwiami, lub salamandrami. Demony te są silnie związane ze środowiskiem wodnym, dlatego można jest spotkać w pobliżu rzek, jezior, oraz wilgotnych lasach i moczarach. Opisywane jako złośliwe, lubiące straszyć ludzi, budząc ludzi ze snu, lub kradnąc jedzenie. Czasami mogły stać się niezwykle niebezpieczne mogąc porywać i zabijać dzieci, topiąc kąpiących się ludzi, a nawet gwałcąc kobiety. Nie lubią ognia w wszelkiej postaci, dlatego po dziś organizowane są festiwale sztucznych ogni, które mają odstraszyć kappy od wiosek ludzkich. W bezpośredniej walce są bardzo silne i szybkie, niemal nie do pokonania, choć można jest przechytrzyć w bardzo łatwy sposób. Kiedy spotka się kappę, należy mu oddać pokłon. Demon tej jest bardzo uprzejmy z natury, dlatego także ukłoni się, przy czym wyleje wodę znajdującą się w uwypukleniu na jego głowie, która dodaje mu sił, przez co kappa zostaje pozbawiony energii, a nawet może umrzeć. Kappy są głównie mięsożerne i lubią mięso ludzkie, lecz najbardziej przepadają za ogórkami. Japończycy często wyrzucali ogórki do wody, przez co kappy nie polowały na ludzi, a także mogły stać się wobec nich życzliwe np. pomagając w irygacjach pół ryżowych, lub znajdując rzadkie zioła, pomagające leczyć chorych.

Wygląd

Kappa najczęściej przedstawiany jako hybryda kilku gatunków zwierząt min. żółwia, małpy i żaby. Posturą przypominał żabę z chwytnymi i wydłużonymi kończynami, których palce połączone były błoną pławną. Na grzbiecie znajdowała się żółwia skorupa. Twarz była nieco wydłużona z wargami przypominającymi dziób. Na czubku głowy znajdowało się wgłębienie w którym znajdowała się woda, dodająca kappie sił.

  • Utopiec - słowiański wodny demon, zrodzony z ciał topielców i nienarodzonych płodów. Obwiniany za topienie ludzi i powodowanie powodzi. Przedstawiany jako człowiek o oślizgłej i zielonkawej skórze i ciemnych, długich włosach.

W środkach masowego przekazu

Obecnie kappa jest obiektem badań kryptozoologi. Często przedstawiany w japońskich opowieściach, mangach i anime np. Kappa, opowieść o króliku-samuraju Usagi Yōjimbō. W cyklu opowiadań Harry Potter przedstawiony jest wodnik kappa, czyli wodna małpa występująca na terytorium Japonii. Profesor Lupin uczył głównych bohaterów obrony przed tym stworzeniem. Kappa występuje także w świecie gry Dungeons & Dragons i Might and Magic Heroes VI.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Kappa_(demon)
-https://en.wikipedia.org/wiki/Kappa_(folklore)
-http://paranormalzone.pl/swiat-odkrywcy/strefa-sceptyka/item/165-mityczny-kappa-demon-wody

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz