poniedziałek, 31 marca 2014

Bolyeria multocarinata - boa norowy z Round Island

inne nawy: boa norowy z Round Island*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Gady
  • Rząd: Łuskonośne
  • Rodzina: Bolyeriidae
  • Gatunek: Bolyeria multocarinata

Występowanie

Przypuszczalnie niegdyś zamieszkiwał cały Mauritius, lecz później jego populacja została ograniczona do małej wysepki Round Island, należącej do Mauritiusu. Spotykany głównie w lasach liściastych i palmowych sawannach.

Ogólny opis

Boa norowy z Round Island był wężem, osiągającym przeciętnie 1 metr długości, a zakres wielkości oszacowany jest na 54-140 cm długości ciała. Ciało węża było jasnobrązowe z czarnymi plamami na grzbiecie i czarno-marmurkowanym brzuchem. Przypuszczalnie młode osobniki jasnopomarańczowe. Głowa cylindryczna o szpiczastym pysku. Przypuszczalnie podobny do spokrewnionego gatunku boa z Round Island*(Casarea dussumieri).

Dymorfizm płciowy

brak danych. Przypuszczalnie samce był mniejsze od samic.

Pożywienie

Przypuszczalnie jaszczurki, takie jak gekony i scynki.

Zachowanie

Ekologia gatunku nie została poznana. Przypuszczalnie miał tendencję do przesiadywania w norach podziemnych(stąd nazwa boa norowy), lecz spotykany także w koronach drzew. Swoje ofiary zabijał oplatując się wokół ich ciała i dusząc je.

Rozród

brak danych. Zapewne jajorodny.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie brak. Mógł konkurować o pokarm z boa z Round Island*(Casarea dussumieri).

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Wąż niegdyś spotykany na Gunner's Quoin, Flat Island, Round Island i Ile de la Passe, lecz od 1949 roku stał się rzadki i spotykano go już jedynie na Round Island. W 1975 roku spotkano go ostatni raz na wulknicznym zboczu porośniętym drzewami palmowymi. Gatunek wymarł dzięki zmianom siedliskowym spowodowanych erozją gleb, wskutek nadmiernego wypasu kóz i wprowadzeniu królików, które niszczyły roślinność.

Ciekawostki


  • Poza boa norowym z Round Island*(Bolyeria multocarinata) na wyspie Mauritius wymarło kilka innych gatunków gadów min. żółwie Cylindraspis triserrata, Cylindraspis peltastes, Cylindraspis inepta i Cylindraspis vosmaeri, ślepucha Typhlops cariei, duży scynk maurytyjski*(Leiolopisma mauritiana), felsuma z Rodrigues*(Phelsuma edwardnewtoni) i duża felsuma z Rodrigues* (Phelsuma gigas). Ponadto z węży na świecie wymarł karłowaty boa z Navassa Island*(Tropidophis bucculentus) i połoz Świętego Croix'sa*(Borikenophis sanctaecrucis).
  • Obecnie najbliższym krewnym tego węża jest boa z Round Island*(Casarea dussumieri), który można powiedzieć, cudem nie podzielił losu swojego krewniaka. W 1996 roku jego populacja szacowana była na 250 osobników, lecz zabiegi ochronne(likwidacja hodowli kóz i królików) doprowadziły do wzrostu populacji węża do ok. 1000 osobników. Boa ten rozmnaża się także w niewoli, dzięki czemu reintrodukuje się go na resztę wyspy.
  • Jest monotypowym przedstawicielem rodzaju Bolyeria. Natomiast rodzinę Bolyeriidae dzieli z rodzajem Casarea, wraz z boa z Round Island*(Casarea dussumieri), który także jest monotypowy.
  • Został opisany w 1827 roku przez niemieckiego naukowca Friedrich'a Boie. Natomiast sam rodzaj przez brytyjskiego zoologa John'a Edward'a Gray'a w 1842 roku.  
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Round_Island_burrowing_boa         
-http://www.iucnredlist.org/details/2864/0
-http://www.petermaas.nl/extinct/speciesinfo/roundislandburrowingboa.htm

Thylacosmilus - howalne kły

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ssaki
  • Rząd: Sparassodonta
  • Rodzina: Thylacosmilidae
  • Gatunek: Thylacosmilus atrox

Występowanie

Szczątki thylacosmilusa odnaleziono w prowincjach Catamarca, Entre Ríos i La Pampa w północnej Argentynie. Zamieszkiwał przypuszczalnie tereny trawiaste, pampasy porośnięte dosyć wysoką roślinnością. Występował od późnego miocenu 7 milionów lat temu do późnego pliocenu 3 miliony lat temu.

Ogólny opis

Thylacosmilus atrox był dużym drapieżcą osiągającym 120-150 cm długości ciała i ok. 80 cm wysokości, przy prawdopodobnej wadze ok. 80-120 kg. Mimo podobieństwa do przedstawicieli kotowatych(a zwłaszcza rodzaju Smilodon), nie był z nimi spokrewniony, gdyż thylacosmilus był torbaczem. Kończyny były stosunkowo krótkie, lecz dobrze umięśnione, podobnie jak szyja torbacza. Łapy wyposażone w niewyciągalne pazury. Ogromne kły przypominały zęby smilodona, lecz w przeciwieństwie do nich, zęby thylacosmilusa w stanie spoczynku spoczywały w specjalnej, wydłużonej pochewce po obu stronach żuchwy. Przypuszczalnie kły thylacosmilusa rosły przez całe życie, natomiast pozostałe żeby był uwstecznione, a siekacze zanikły całkowicie. Ogon miał stosunkowo długi. Siła zgryzu thylacosmilusa szacowana jest na 38 niutonów, czyli mniej niż siła zgryzu lamparta.

Dymorfizm płciowy

brak danych.

Pożywienie

Mięsożerny. Przypuszczalnie polował na ssaki roślinożerne np. makrauchenie, telicomys czy paranauchenie.

Zachowanie

Przypuszczalnie prowadził samotniczy tryb życia, jak większość drapieżnych torbaczy. Kwestią sporną jest to, czy polował z zasadzki, czy gonił swoje ofiary na długich dystansach. Krótkie kończyny świadczą o tym iż nie mógł on rozwijać dużej prędkości, lecz ich umięśnienie świadczy o tym iż mógł biedź nieprzerwanie przez kilka kilometrów. Jego kąt rozwarcia szczęk był bardzo duży, lecz przypuszczalnie ze względu na małą siłę nacisku, nie służyły do obezwładniania ofiar. Prawdopodobnie thylacosmilus powalał ofiarę swoimi silnymi łapami, a następnie kłami celował w tętnice szyjną ofiary, aby doprowadzić do szybkiego jej wykrwawienia. Krótkie kończyny świadczą także o tym, iż nie był sprawnym wspinaczem.

Rozród

Thylacosmilus atrox był torbaczem, czyli samice utrzymywały swoje młode w torbie lęgowej. Nic ponadto nie wiadomo o zachowaniach rozrodczych tego gatunku.

Naturalni wrogowie

Mógł konkurować o pokarm z ptakami z rodziny Phorusrhacidae, a później także z kotami z rodzaju Smilodon.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Przypuszczalnie wymarł ok. 3 miliony lat temu. Niektórzy badacze sugerują iż powstanie w tym okresie Przesmyku Panamskiego, mogło być przyczyną wyginięcia  thylacosmilusa. Przez nowo powstały pomost na kontynent południowoamerykański dostały się lepiej przystosowane drapieżniki, takie jak Smilodon fatalis i Smilodon populator. Koty konkurowały o pokarm z thylacosmilusem, a że żyły stadnie, mogły z łatwością odgonić samotnego torbacza od swojego łupu.W końcu w wyniku konkurencji, słabszy drapieżnik został wyparty i ostatecznie wyginął. Inni badacze sugerują iż thylacosmilus wymarł jeszcze przed przybyciem Smilodona, a przyczyną były zmiany klimatyczne, wraz z wymarciem większości roślinożerców.

Ciekawostki


  • Upodobnienie thylacosmilusa do kotów Smilodon jest przykładem konwergencji(czyli zasiedlaniem podobnych nisz ekologicznych, przez gatunki niespokrewnione o podobnych przystosowaniach w różnych rejonach świata), powszechnej u torbaczy. Innym przykładem jest na przykład konwergencja wilka i tygrysa tasmańskiego.
  • Niegdyś obie Ameryki były zamieszkane przez różne gatunki torbaczy, które dostały się tu przez Antarktydę ok. 100-65 milionów lat temu. Najstarszy odnaleziony torbacz Sinodelphys szalayi zamieszkiwał Chiny ok. 125 milionów lat temu. Obecnie torbacze są ograniczone do kontynentu Australijskiego, oraz kilku gatunków występujących w Ameryce. Większość torbaczy zostało wyparte przez łożyskowce.       
  • Najbliższymi krewnymi thylacosmilusa są Patagosmilus goini i Anachlysictis gracilis, które także zamieszkiwały Amerykę Południową, oraz cechowały się dosyć dużymi kłami.
  • Obecnie rodzaj Thylacosmilus liczy jedynie Thylacosmilus atrox. Czasami można spotkać się z nazwą Thylacosmilus lentis, która najczęściej jest synonimem Thylacosmilus atrox, choć niektórzy badacze klasyfikują go jako kolejny gatunek.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Thylacosmilus
-https://en.wikipedia.org/wiki/Thylacosmilus
-http://www.prehistoric-wildlife.com/species/t/thylacosmilus.html
-http://www.sci-news.com/paleontology/science-thylacosmilus-smilodon-bite-01191.html
-http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/similarity_hs_07

piątek, 28 marca 2014

Surmia bignoniowa - drzewo strąkowe

inne nazwy: surmia zwyczajna, katalpa zwyczajna, katalpa bignoniowa, katalpa bignoniowata, surmia południowa*
  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Jasnotowce
  • Rodzina: Bignoniowate
  • Gatunek: Surmia bignoniowa(Catalpa bignonioides)

Występowanie

Naturalnie występuje w południowo-wschodnich USA na terenie wschodniego stanu Missisipi, środkowego Alabama, południwo-zachodniej Georgie i na północno-wschodniej Florydzie. Niektórzy autorzy poszerzają ten zasięg o stan Luizjana. Preferują tereny otwarte, zadrzewienia śródpolne, okolice rzek i strumieni, a także pobocza dróg.

Ogólny opis

Surmia jest drzewem dorastającym do 10-15 metrów wysokości, rzadziej do 20 m. Pień jest zwykle krótki z rozłożystą koroną. Jej pokrój rzadko jest prosty, zwykle pień i konary są powyginane. Pień czasami zakręca się wokół osi. Bruzdowana kora zwykle koloru jasnobrązowego, lub ciemnobrązowego. Blaszkowate liście rosną pojedynczo i osiągają nawet 35 cm długości. Zwykle ma kształt sercowaty z zaostrzonym wierzchołkiem. Czasami występują dwa dodatkowe wierzchołki po bokach liścia. Spód liścia miękko owłosiony, pierwotnie brązowozielony, później wraz z wzrostem robi się jasnozielony.

Rozmnażanie

Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są obupłciowe, umieszczone na szczytach pędów po 20-40 sztuk. Pojedynczy kwiat jest dzwonkowato-rurkowaty z pięcioma łatkami, biało-kremowymi z żółtymi smugami i filetowym nakrapianiem wewnątrz kwiatu. Kwiat ma długość 2-4 cm, natomiast cały wiech ma długość ok. 20 cm. Kwiaty są owadopylne. Owoce wytwarzane są we wrześniu i październiku w formie cylindrycznej torebki, przypominającej strąk o długości 20-40 cm. Nasiona umieszczone w podłużnej przegrodzie z licznymi pęczkami włosków. Dojrzewają przez całą zimę i wiosnę, a następnie pękają uwalniając nasiona, przemieszczane dzięki lotnym włoskom.

Zagrożenia

Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia i nie jest gatunkiem zagrożonym. Jednak w naturalnym siedlisku uważana jest za drzewo rzadkie, obecnie poszerzyła swój zakres występowania ze względu na uprawę drzewa w celach ozdobnych w całej Ameryce i innych częściach świata.

Długość życia

100-150 lat.

Znaczenie dla człowieka

Uprawiana w celach ozdobnych, także w Polsce. Ma małe wymagania co do gleby oraz jest częściowo  mrozoodporna. Jej drewno czasami wykorzystywane np. do produkcji sztachet, lub podkładów kolejowych.

Warunki uprawy

Roślina mało wymagająca. Najlepiej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej. Lubie pełne nasłonecznienie, lecz nie szkodzi jej rosnąć półcieniu. Młode sadzonki mają tendencje do przemarzania, dlatego należy je okrywać przed zimą. Do ogrodów najlepiej nadają się jej odmiany, gdyż dzika surmia osiąga duże rozmiary.

Ciekawostki


  • Została opisana przez amerykańskiego botanika Thomas'a Walter'a w 1788 roku.
  • Liście surmii bignoniowa należą do największym występujących w Polsce. 
  • Zaraz po perłowcu japońskim, jest najpóźniej kwitnącym drzewem w Polsce.
  • Często liście surmii są atakowane przez różnorakie owady i ślimaki, dlatego rzadko udaje się znaleźć nienaruszony.
  • Podobna do spokrewnionej surmii wielkokwiatowej, która także spotykana jest w Polsce. Jednak zwykle osiąga większe rozmiary, spód liścia jest bardziej owłosiony, później zakwita, kwiaty są mniej liczne, kwiatostan krótszy i szerszy, a owoce wielkokwiatowej nieco grubsze. Najłatwiej odróżniać te gatunki po zapachu liścia. Po roztarciu liścia surmii bignoniowej, wytwarza on nieprzyjemny zapach, natomiast brak jest tego zapachu u surmii wielkokwiatowej.
  • Rodzaj surmia(Catalpa) liczy 11 gatunków drzew, min. surmię wielkokwiatową(Catalpa speciosa), surmię żółtokwiatową(Catalpa ovata) i surmię Bungego(Catalpa bungei).

Surmia bignoniowa w mojej kolekcji 
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Surmia_bignoniowa
-https://en.wikipedia.org/wiki/Catalpa_bignonioides
-http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/

czwartek, 27 marca 2014

Krewetka szklista - krewetka wielkoramienna

inne nazwy: krewetka słodkowodna*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Stawonogi
  • Gromada: Pancerzowce
  • Rząd: Dziesięcionogi
  • Rodzina: Palaemonidae
  • Gatunek: Krewetka szklista(Macrobrachium lanchesteri)

Występowanie

Zamieszkuje rzeki, strumienie, jeziora, stawy, pola ryżowe i inne odpowiednio czyste zbiorniki wodne w południowej i środkowej Tajlandii, Półwyspie Malajskim, Singapurze, Sabah, Laosie i Brunei.

Ogólny opis

Krewetka szklista jest małą krewetką dorastającą do 8-10 cm długości ciała. Chitynowy pancerz krewetki jest przeźroczysty, dlatego widać dokładnie przez niego jej narządy wewnętrzne. Czasami na ciele krewetki widnieją brunatne i zwykle niewyraźne paski. W okolicy odwłoka występuje wybrzuszenie, co daje złudzenie garbu. Pierwsza para czułków(antenule) rozgałęzia się na 6 czułków, a dolna druga para czułków(anteny) jest zwykle dłuższa od tych pierwszych(informacja niepewna). Ramiona krewetki(para) są długie, stanowiące większą połowę reszty ciała, wyposażone w prosty i dosyć prymitywnych skrzypiec.

Dymorfizm płciowy

Samce są zwykle większe(o ok. 2 cm), a ich ramiona są wyraźnie większe od ramion samic.

Populacja i zagrożenie

Gatunek klasyfikowany jako najmniejszego ryzyka na wyginięcie. Istnieje bardzo mało danych na temat terenowych badań tego gatunku, lecz występuje dość powszechnie. Gatunek chętnie rozmnaża się w niewoli. Brak potencjalnych zagrożeń dla gatunku.

Pożywienie

Gatunek wszystkożerny. Zjada glony i kawałki materii roślinnej, a także mniejsze skorupiaki, mięczaki, owady wodne, małe ryby i padlinę . Żywi się głównie detrytusem, lecz głodna nie zawaha się zapolować na żywą rybę, czy innego skorupiaka. Mogą zjadać także mniejszych przedstawicieli swojego gatunku.

Zachowanie

Dosyć żywa krewetka, przeszukująca zwykle dno w poszukiwaniu pożywienia. Uważana za mało agresywną, gdyż jest zagrożeniem jedynie dla bardzo małych ryb, bezkręgowców i skorupiaków, choć głodna nie zawaha się zaatakować nawet większej od siebie ryby. Bardzo dobrze pływa, używając odnóż przy odwłoku. W razie zagrożenia broni się przy pomocy długich ramion z skrzypcami, a jeśli to nie wystarcza, szybkim ruchem cofa się do tyłu, aż do momentu kiedy poczuje się bezpieczna. Zwykle żyje samotnie, lecz nie przeszkadza jej towarzystwo swojego gatunku. Samce czasami toczą między sobą walki, z rzadka kończą się one utratą odnóża. W okresie linienia zwykle wolą przebywać w ukryciu.

Rozród

Po udanych zalotach, samica znosi ok. 60 jajek i przykleja je do swojego odwłoka. Jajka są zwykle koloru zielonkawego i noszone są przez ok. 3-4 tygodnie, aż do momentu wylegnięcia się larw, w formie żywika. Zwykle matka pomaga małym krewetką wydostać się z jajek, wachlując odnóżami pławnymi. Larwy o 2 mm długości ciała, unoszą się w toni wodnej, żywiąc się zooplanktonem. W miarę wzrostu, po ok. 3 tygodniach przekształcają się w mysis, czyli miniaturową wersję osobnika dorosłego. Po paru linieniach w przeciągu 3 miesięcy przekształcają się w osobnika dorosłego, zdolnego do rozrodu.

Naturalni wrogowie

Większe ryby, płazy i skorupiaki itp.

Długość życia

Brak danych źródłowych. Z własnej hodowli wiem iż żyły 1,5-2 lata.

Znaczenie dla człowieka

Krewetka spotykana w handlu, jako zwierzę akwariowe. Średnio popularna krewetka, bardziej dostępna okazjonalnie, lecz i tak najpopularniejsza z dostępnych "krewetek wielkoramiennych". Nie sprawia problemów w utrzymaniu. Osobiście byłem posiadaczem małego stadka(6 sztuk.) owych krewetek.

Ciekawostki


  • Została opisana w 1911 roku przez niejakiego De Man'a.
  • Najlepsze parametry dla tej krewetki to: temperatura 23-29° C, pH ok. 6 i twardość wody 10-20 ° d. Najlepiej trzymać je w dosyć dużym zbiorniku(dla małego stadka akwarium 100 l), gęsto obsadzonym roślinnością i szczelnie przykrytym, gdyż krewetki te dobrze skaczą ponad powierzchnie wody. Są pokojowo nastawione do większości ryb i skorupiaków akwariowych.
  • Jest zaliczana przez akwarystów do krewetek wielkoramiennych, czyli przedstawicieli rodzaju  Macrobrachium, Palaemonetes i Euryrhynchus z charakterystycznymi dla tych krewetek dużymi odnóżami wyposażonymi w skrzypce.
  • Do rodzaju Macrobrachium zaliczanych jest ok. 250 gatunków krewetek, niektóre z nich spotykane w akwarystyce jak min, Macrobrachium assamense, Macrobrachium mirabile i Macrobrachium rosenbergii.
Bibliografia:
-http://www.akwarium.net.pl/adv/macrobrachium_lanchesteri.htm
-http://www.akwa.aip.pl/index.php/opisy-zwierzat/wszystkie-pozostale/krewetka-szklista-macrobrachium-lanchesteri/
-http://www.iucnredlist.org/details/197834/0
-https://en.wikipedia.org/wiki/Macrobrachium
Film przedstawiający krewetkę szklistą: https://www.youtube.com/watch?v=jYioXqLyBvM

środa, 26 marca 2014

Barramundi - ryba transwestyta

inne nazwy: okoń gigantyczny*, labraks okoniowaty*, palmer*  
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Okoniokształtne
  • Rodzina: Latidae
  • Gatunek: Barramundi(Lates calcarifer)

Występowanie

Ryba spotykana jest u wybrzeży Australii, Azji Południowo-Wschodniej, Indonezji i Indii. Jest rybą dwuśrodowiskową, która zwykle wpływa do ujść rzek podczas tarła, jednak spotykane są osobniki, które całe życie spędzają w wodzie słonej, lub słodkiej. W wodach słonych spotykana w strefie przybrzeżnej i ujściach rzek, natomiast w słodkich w wodach bagiennych i rzekach.

Ogólny opis

Ciało ryby jest wydłużone oraz grzbietowo wypukłe. Średnio dorosła samica dorasta do 1,2 metra, lecz spotykane były osobniki o długości ciała 1,8 metra. Maksymalnie mogą ważyć do 60 kg. Nasada ogona jest dosyć wydłużona, otwór gębowy duży, lekko skośny z górną szczęka sięgającą za oko ryby. Nozdrza ryby usytuowane blisko siebie. Płetwa grzbietowa posiada głębokie wcięcie, pierwsze 7-9 promieni są cierniste, a następne miękkie(10-11). Płetwy piersiowe są krótkie i zaokrąglone. Płetwa odbytowa zaokrąglona z 3 ciernistymi promieniami i 7-8 miękkimi. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Ciało dorosłego osobnika oliwkowo-brązowe z srebrnymi bokami ciała, lub z niebieskozielonym grzbietem i srebrnym spodem ciała. Osobniki nieletnie są zwykle brązowe(rzadziej srebrno-brązowe) z trzema jasnymi paskami na głowie oraz rozproszonymi białymi łatami na całym ciele. Zwykle wraz z wiekiem zanikają, choć mogą pozostać przez całe życie ryby. Źrenice oka są zwykle złotobrunatne z czerwonym odblaskiem.

Dymorfizm płciowy

Gatunek obojnaczy. Wszystkie ryby rodzą się samcami, natomiast po uzyskaniu 3 do 8 roku życia przekształcają się w samice. Niektórzy badacze sugerują iż czasami, jeżeli stosunek samców do samic jest nierównomierny, mogą nie zmienić płci. W grupach zazwyczaj największe ryby to samice, natomiast reszta to samce.

Populacja i zagrożenia

Barramundi jest powszechnie poławianą rybą gospodarczą. Poławiana w kilkudziesięciu tonach rocznie, lecz nie odnotowano nagłego spadku jej populacji. Gatunek nie jest klasyfikowany w stopniach zagrożenia i uważany jest za w miarę pospolitego. Obecnie popularne stało się jej hodowla w akwakulturach.

Pożywienie

Głównie mięczaki, skorupiaki i niewielkie ryby(nawet swojego gatunku). Narybek zooplankton.

Zachowanie

Żyją zwykle pojedynczo, lub w małych grupkach. Zwykle przebywają w wodzie słodkiej, aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej kiedy przybywają do ujść rzek, gdzie kończą swój rozwój. Występuje u nich umiarkowany kanibalizm, nie wahają się pożreć mniejszego osobnika własnego gatunku. Niektóre osobniki wykazują zachowania terytorialne i bronią terenu w pobliżu miejsca ukrycia, którego używają aby schronić się przed drapieżnikami.

Rozród

Okres tarła przypada różnie w zależności od miejsca występowania(Australia wrzesień-marzec, Filipiny czerwiec-październik, natomiast Tajlandia sierpień-październik oraz luty-czerwiec). Ryby gromadzą się zwykle podczas pełni księżyca przy ujściu rzeki, podczas pływów. Podczas tarła samica może uwolnić od 30 do 40 milionów ziarenek ikry, które dzięki falom pływowym transportowane są w głąb rzeki. Narybek pierwotnie pozostaje w estuariach i wodach bagiennych, a po kilku miesiącach wędruje do rzek i potoków. Małe ryby pozostają w słodkowodnych ciekach przez 2-3 lata, aż do osiągnięcia 60-70 cm(dojrzałości płciowej). Następnie samce przepływają w dół rzeki do ujść, aby wziąć udział w tarle. Większość samców już po pierwszym tarle zmienia płeć, gdyż osiągają już wielkość 80-100 cm. Zmiana płci u tych ryb trwa zwykle 1 tydzień.

Naturalni wrogowie

Do najważniejszych wrogów barramundi należą pelikan australijski, brodawkowiec arafurski(wąż), krokodyl słodkowodny, rekiny oraz inne większe barramundi.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Ryba poławiana gospodarczo na szeroką skale, oraz hodowana w akwakulturach. Ze względu na bliskie pokrewieństwo z okoniem nilowym, jednym z najbardziej ekspansywnych ryb, uważana za potencjalny gatunek inwazyjny, dlatego przeprowadza się wszelkie starania, aby nie wprowadzić tego gatunku w nowy ekosystem. Czasami trzymana, głównie w akwariach publicznych.

Ciekawostki


  • Połowy tej ryby od roku 2000 zmniejszyły się znacznie. Łowione w ok. 75 tonach rocznie, zmniejszyło się do ok. 57 ton rocznie w roku 2005. Ma to związek ze wzrostem popularności akwakultur. Niegdyś dostarczały ok. 1,6 tony ryb rocznie w 1984 roku, w 2005 roku dostarczyły ok. 31 ton tej ryby. 
  • W 2006 roku amerykańska hodowla barramundi w Australii z swoją siedzibą w Massachusetts, dostarczała 40 ton ryb tygodniowo.
  • Uważana za rybę bardzo smaczną, o delikatnym, białym mięsie.
  • "Barramundi" w języku aborygenów oznacza "wielkołuską rzeczną rybę".
  • Rodzaj Lates liczy obecnie 11 gatunków ryb, min. latesa nilowego(Lates niloticus), zwanego okoniem nilowym, latesa japońskiego*(Lates japonicus) i latesa z Tanganiki*(Lates angustifrons).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Barramundi
-http://www.fao.org/fishery/culturedspecies/Lates_calcarifer/en
-http://animaldiversity.org/accounts/Lates_calcarifer/
-http://www.fishbase.org/summary/346

Żaba rogata - niebezpieczny płaz

inne nazwy: rogatka ozdobna
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Płazy
  • Rząd: Płazy bezogonowe
  • Rodzina: Ceratophryidae
  • Gatunek: Żaba rogata(Ceratophrys ornata)

Występowanie

Zamieszkuje wschodnią Argentynę, południowy i wschodni Urugwaj oraz stan Rio Grande de Sul w południowej Brazylii. Występują na terenach zalesionych, pampach(kraina geograficzna na której występuje żaba rogata, także zwie się Pampa) z sezonowymi wahaniami stosunków wodnych. Spotykane także w rowach na przydrożach oraz nawadnianych polach uprawnych.

Ogólny opis

Rogatka ozdobna jest duża żabą, dorastającą do 16 cm długości ciała przez samca i 11 cm przez samice. Ciało jest dosyć masywne o zaokrąglonym pokroju, dzięki czemu bardziej przypomina ropuchę. Sama głowa bardzo duża, szeroka i wyposażona w silne szczęki z wyrostkami, pomagającymi w utrzymaniu złapanej ofiary. Nad dużymi i wyłupiastymi oczami widnieją wyrostki, od których żaba wzięła swoją nazwę. Skóra jest brodawkowata na grzbiecie i gładka na stronie brzusznej. Ubarwienie zmienne, zwykle kolor skóry przyjmuje barwę zieloną i żółta, na tle czarnych, lub brązowych, podłużnych plam. Czasami na ciele żaby widnieją także czerwone, niewielkie plamy. U tego gatunku dosyć często występuje albinizm. W hodowlach spotykana szeroka gama zabarwień tej żaby.

Dymorfizm płciowy

Wyraźny. Samce są większe(patrz powyżej) oraz ciemniej ubarwione. Na palcach kończyn przednich występują modzele(zrogowaciała warstwa skóry), powstała w okresie godowym. Wyrostki na oczami u samców są zwykle większe, lecz nie jest to reguła do rozpoznawania płci.

Populacja i zagrożenia

Płaz jest notowany jako bliski zagrożeniu. Gatunek zniknął już z dwóch miejsc w Urugwaju(Rocha i San Jose), a w Argentynie stał się płazem rzadko spotykanym. Głównym zagrożeniem dla tej żaby jest utrata siedliska, rozwój rolnictwa, przemysłu i budownictwa mieszkalnego zaburza coroczny cykl wahań poziomów wody. Jest także przedmiotem handlu międzynarodowego jako zwierze domowe, a ich skrzek sprzedawany w celach badawczych. Czasami bezpodstawnie prześladowana z przekonań iż jest jadowita. Łatwo rozmnaża się w niewoli.

Pożywienie

Wprawdzie wszystkie kręgowce i bezkręgowce mogące zmieścić się do jej psyka. Od koników polnych, świerszczy, chrząszczy przez ryby, inne żaby, małe gryzonie, ptaki, jaszczurki, węże, a nawet padlinę.

Zachowanie

Przez większość czasu żaba rogata pozostaje zagrzebana w runie leśnym, lub ziemi, czekając za sposobność do ataku na przechodzącą ofiarę. Zwierzęta łapie swoimi sinymi szczękami, których używa także do obrony. Dla człowieka kontakt z pyskiem żaby jest zwykle dosyć bolesny. Aktywna podczas dnia, w nocy zwykle nie zwraca uwagi na przechodzące pożywienie. W okres jesienny i zimowy(pora sucha, październik-luty), przechodzi w stan odrętwienia, zagrzebując się i tworząc wokół siebie kokon, chroniący przed utratą wody. Na wiosnę, wraz z pierwszymi deszczami budzi się i zwykle przystępuje do godów. Starsze osobniki rzadko skaczą, jedynie młode osobniki są dosyć skoczne. Poza okresem godowym, rzadko wchodzi do wody.

Rozród

Okres godowy przypada po obudzeniu się żab z snu zimowego, czyli w okolicy lutego-marca . Żaba rogata zwykle przemieszcza się do najbliższego zbiornika wodnego. Samce zaczynają śpiewać, a ich głos słuchać z odległości kilkudziesięciu metrów. Po przyciągnięciu samicy głosem, zwykle zachodzi do ampleksusu. Samica składa 300-800 ziarenek skrzeku w partiach po 10-15, która od razu zapładniane są przez samca. Jajeczka mają średnice 2-3 mm w 5 mm śluzowatej otoczce. Po ok. dobie wykluwają się kijanki, które żywią się planktonem i drobną zawiesiną w wodzie. Przy niewystarczającym pokarmie, może zachodzić zjawisko kanibalizmu. Po ok. 4-5 tygodniach kijanki przechodzi metamorfozę w dorosłego osobnika. Młode żabki mają zwykle 1 cm długości, lecz bardzo szybko rosną. Dojrzałość płciową zwykle uzyskują w wieku 2-3 lat.

Naturalni wrogowie

Przez większość zwierząt uważana za toksyczną, ze względu na swoje ubarwienie, lecz może padać ofiarą niektórych ptaków drapieżnych, lisów i mrówek. Kijanki narażone na ataki ryb, larw ważek i większych płazów.

Długość życia

ok. 7-8 lat. W niewoli mogą dożywać kilkunastu lat.

Znaczenie dla człowieka

Dosyć popularny płaz w hodowlach na całym świecie. Ze względu na łatwość utrzymania, bezproblemowość w podawaniu pokarmu i w miarę odpornością na błędy hodowców jest polecana dla początkujących hobbystów. W swoim naturalnym środowisku tępiona, gdyż uważa się ją za żabę trującą. Czasami używana jako zwierze laboratoryjne.

Ciekawostki


  • W wielu krajach uważana za zwierzę niebezpieczne, zagrażające zdrowiu, lub życiu człowieka, głównie ze względu na jej silne szczęki. Siła zacisku szczęk jest porównywalna z gekonem toke, lecz zwykle nie zagraża to zdrowiu człowieka. Także wydzielina skórna żaby nie jest toksyczna, lecz dla bezpieczeństwa należy zachować profilaktyczną higienę(umyć ręce po złapaniu żaby). W Polsce nie jest klasyfikowana jako niebezpieczna.
  • W USA popularna jest hybryda żaby rogatej z rogatką itania(Ceratophrys cornuta) i żabą rogatką Ceratophrys cranwelli, zwana  C. cornuta x C. cranwelli x C. ornata, lecz mimo swojego zadziwiającego wyglądu, żaba ta cierpi  powodu krótkiej żywotności i wad genetycznych. Na Polskim rynku rzadko dostępne.
  • Została opisana w 1843 roku przez angielskiego zoologa Thomas'a Bell'a.
  • Do rodzaju Ceratophrys klasyfikowanych jest obecnie osiem gatunków żab min. żaba rogata(Ceratophrys ornata), rogatka itania(Ceratophrys cornuta), Ceratophrys aurita, Ceratophrys calcarata, Ceratophrys cranwelli, Ceratophrys joazeirensis, Ceratophrys stolzmanni i Ceratophrys testudo.
Bibliografia:
-http://www.terrarium.com.pl/125-ceratophrys-ornata-zaba-rogata/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBaba_rogata
-https://en.wikipedia.org/wiki/Argentine_horned_frog
-http://amphibiaweb.org/species/5723
-http://www.iucnredlist.org/details/56340/0
-http://a-z-animals.com/animals/horned-frog/

poniedziałek, 24 marca 2014

Mamba czarna - czarna śmierć

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Gady
  • Rząd: Łuskonośne
  • Rodzina: Zdradnicowate
  • Gatunek: Mamba czarna(Dendroaspis polylepis)

Występowanie

Zamieszkuje Afrykę Subsaharyjską. Choć dokładny zasięg mamby czarnej nie jest poznany to udokumentowano jej występowanie na zachodzie od Senegalu i Gwinei, po Kenię i Tanzanię na wschodzie i Namibii i północno-wschodnią część RPA na południu. Na północnym zasięgu widywana w Sudanie i Erytrei. Pojedyncze obserwację odnotowano w Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Nigerii i Mali, niektórzy sądzą iż może to świadczyć o naturalnym poszerzaniu swojego zasięgu. Gatunek spotykany na sawannach, lasach, polach uprawnych, skalistych zboczach i wilgotnych bagnach, a także na użytkach zielnych i zadrzewionych/krzewionych sawannach. Preferują siedliska z licznymi wzgórzami i lasami łęgowymi.

Ogólny opis

Mamba czarna jest najdłuższym jadowitym wężem Afryki, oraz drugim najdłuższym jadowitym wężem świata, zaraz po kobrze królewskiej. Mierzy przeciętnie 2-3 metry długości ciała, ale spotykano osobniki o 4,3 metrowej długości ciała. Skóra dorosłego osobnika jest zwykle oliwkowa, brązowa, szara, lub khaki. Osobniki młode posiadają jaśniejsze ubarwienie. Spód ciała jest kremowy, czasami z domieszką żółtego i zielonego. Ciemne plamy czasami występują w tylnej połowie ciała, dając wrażenie pręg. Wnętrze jamy gębowej jest ciemnoniebieskie, lub atramentowo czarne(stąd nazwa gatunkowa węża). Ciało węża jest smukłe, a jego głowę łatwo wyróżniać od reszty ciała. Mówi się iż kształtem przypomina trumnę. Duże zęby jadowe o 13 mm długości, są w przeciwieństwie do innych przedstawicieli zdradnicowatych, częściowo ruchome. Oczy są ciemnobrązowe, lub czarne z żółta, lub srebrzystobiała krawędzią na źrenicy.

Dymorfizm płciowy

Nie odnotowano różnic w wyglądzie, ani długości ciała pomiędzy samcem, a samicą.

Populacja i zagrożenia

Mamba czarna nie jest zagrożona wyginięciem i uznana za gatunek najmniejszej troski, głównie ze względu na szeroki zakres występowania. Nie jest spotykana często ze względu na to iż unika ludzkich osad, jednak ze względu na intensywną ekspansję człowieka na tereny zamieszkałe przez mamby, może być mniej liczna na niektórych siedliskach. Czasami hodowana, lecz nie potwierdzono udanych rozmnożeń.

Pożywienie

Szczury, myszy, góralki, wiewiórki, galago, ryjówki, nietoperze, ptaki, jaszczurki, węże(nawet te jadowite np. kobry i żmije), młode dujkery i koczkodany itp.

Zachowanie

Mamba czarna prowadzi skryty tryb życia, rzadko atakuje pierwsza, woli raczej uciec w bezpieczne schronienie. Prowadzi naziemny, jak i nadrzewny tryb życia. Bardzo łatwo wspinają się na drzewa. Prowadzą dzienny tryb życia, a jako schronienie używają dziupli, szczelin skalnych, nor mrówników oraz kopców termitów(które są naturalną klimatyzacją, chłodzącą ciało węża podczas odpoczynku). Czasami za kryjówkę używają poddaszy. Otoczona, nie waha się zaatakować, a ze względu na specyficzną budowę zębów jadowych, przypuszczalnie "suche ukąszenia" nie występują u tego gatunku, lub są bardzo rzadkie. Mamba w obliczu niebezpieczeństwa, często unosi ciało(dorosłą powyżej metra nad ziemią), oraz otwiera szeroko pysk, potrząsa językiem, syczy i bacznie obserwuje napastnika, a każdy gwałtowny ruch zwykle prowokuje atak. Jeśli zagrożenie oddala się nie wykonując nagłych ruchów, mamba zwykle szybko wycofuje się. Dla człowieka ukąszenie mamby najczęściej bywa zabójcze. Mamba jest aktywna zwykle o świcie, i na kilka godzin przed zmierzchem. Spędza dużo czasu na słońcu, leżąc na skalne, lub niskim drzewie, aby wyregulować wewnętrzną temperaturę ciała. Po wygrzaniu się, zwykle rusza na poszukiwanie ofiary. Wyszukując pożywienia, zwykle unosi swoja głowę nad ziemię. Kiedy zauważy potencjalną ofiarę, szybko przypełznie do niej i jednym, lub kilkoma ukąszeniami, doprowadzi do śmierci zwierzęcia. Większe ofiary zwykle puszcza i czeka na ich śmierć, śledząc je, natomiast ptaki oraz niewielkie gryzonie, przytrzymuje w jamie gębowej, aż do zaniku oznak życia, wtedy połyka pożywienie w całości. Mamba czarna jest najszybszym wężem świata, gdyż potrafi pełznąć z prędkością 11-19 km/h przy odcinku 50 metrów. Zwykle prowadzą osiadły tryb życia, lecz nie są terytorialne(odnotowano mamby spędzające kilka lat na tym samym terenie). Do komunikacji i tropienia ofiar służy im narząd Jacobsona w połączeniu z wysuwanym językiem, wychwytuje pierwiastki chemiczne zawarte w powietrzu. Mamba czarna(jak inne węże) nie posiada narządu słuchu, lecz może wychwytywać wibrację podłoża. Mamby znane są z tego iż zaskoczone atakują, bez wcześniejszych zachowań ostrzegawczych. Istnieją doniesienia o pokąsanych ludziach, trafianych w nos, lub inną część głowy, wiąże się to z unoszeniem ciała węża podczas ataku, bądź ataku z drzewa. Mamba jednym ukąszeniem potrafi zabić dorosłego słonia, dlatego większość zwierząt Afryki unika tego węża.

Rozród

Okres godowy u mamb czarnych przypada na wiosnę(zwykle pod koniec września, w zależności od rejonu występowania). Samce zwykle prowadzą niegroźne walki o prawo do kopulacji. Polega ona na przepychaniu się i unoszeniu ciała, aż któryś z przeciwników dotknie głową podłoża. Walka trwa zwykle kilka minut. Samce zwykle odnajdują samice po zapachu i przystępują do kopulacji(są wyposażone w półprącie, czyli parzysty narząd kopulacyjny). Po udanej kopulacji, samica nosi w sobie jaja przez 60 dni. Następnie wyszukuje odpowiedniego gniazda, termitiery i znosi w niej od 15 do 25 jaj. Następnie samica agresywnie strzeże jaj, aż do wyklucia się młodych po ok. 60 dniach. Wężyki mierzą przeciętnie 50 cm długości, a po opuszczeniu gniazda staja się całkowicie samodzielne. Młode mamby wstrzykują mniejszą ilość jadu niż dorosłe osobniki(ze względu na małe rozmiary), zwykle 1-2 ml toksyny, przy 8-16 ml aplikowanych przez dorosłe. Jednak i ta ilość jest dostateczna, aby zabić dorosłego człowieka. Mamby czarne rozmnażają się raz na rok. Młode po roku, zwykle osiągają długość 2 metrów.

Naturalni wrogowie

Mamby czarne posiadają bardzo mało naturalnych wrogów, lecz można do nich zaliczyć ptaki drapieżne, krokodyle, warany, lisy, szakale, mangusty i duże żaby. Niebronione jaj często stają się pożywieniem wielu mięsożernych i padlinożernych zwierząt.

Długość życia

Na wolności, brak danych. W niewoli najdłużej żyjąca mamba żyła 11 lat(według niektórych źródeł 14 lat), lecz przypuszczalnie może żyć o wiele dłużej.

Znaczenie dla człowieka

Mamba czarna wzbudza strach wśród rdzennych ludzi Afryki. Jej ukąszenie zabija człowieka w ciągu 20 minut, jeśli nie dostanie na czas surowicy. Jad jest neurotoksyną, powodującą paraliż mięśni, a wraz z nim uduszenie się. Afrykanie w różnych legendach i mitach, mówią o mambie, która zabijała rodziny, lub ścigała aktywnie człowieka, lecz przypuszczalnie nie ma to związku z rzeczywistością. Obecnie dla jadu mamby szuka się zastosowania w medycynie. Czasami bywa obiektem handlu zwierzętami na czarnym rynku, lecz ze względu na niebezpieczeństwo wiążące się z jej łapaniem, rzadko jest tam spotykana. Ze względu na ekspansję człowieka na tereny zamieszkałe przez mamby, często bywa niemiłym gościem w przydomowych terenach.

Ciekawostki


  • Wraz z tajpanem australijskim(Oxyuranus scutellatus), uważana za najbardziej niebezpiecznego węża świata.
  • Bez podania surowicy i intensywnego leczenia, śmiertelność po ukąszeniu czarnej mamby wynosi 100%.
  • Obecnie w RPA umieralność w wyniku ukąszenia przez węża wynosi ok. 20%, ze względu na potęp medycyny.
  • Jest najszybszym wężem świata. Osiąga prędkość ok. 20 km/h.
  • Mamba po ukąszeniu zwykle pozbywa się ok. 20% swojego jadu, dlatego zwykle kąsa wielokrotnie.
  • Do rodzaju Dendroaspis(mamby) należą 4 gatunki węży, min. mamba czarna, mamba zwyczajna(Dendroaspis angusticeps), mamba zielona(Dendroaspis viridis) i mamba Jamesona(Dendroaspis jamesoni).
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Mamba_czarna
-https://en.wikipedia.org/wiki/Black_mamba
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Dendroaspis
-http://animaldiversity.org/accounts/Dendroaspis_polylepis/
-http://www.arkive.org/black-mamba/dendroaspis-polylepis/
-http://animals.nationalgeographic.com/animals/reptiles/black-mamba/

niedziela, 23 marca 2014

Łowiec szuflodzioby - dziób łopata

inne nazwy: szuflodziób
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Kraskowe
  • Rodzina: Zimorodkowate
  • Gatunek: Łowiec szuflodzioby(Clytoceyx rex)

Występowanie

Zamieszkuje endemicznie Nową Gwinee, od półwyspu Ptasia Głowa po prowincję Milne Bay, na wschodnim krańcu wyspy. Zamieszkuje głównie górskie lasy deszczowe do 2400 metrów, choć spotykany także w lasach nizinnych. Preferują lasy mgliste z licznymi wąwozami i dolinami w pobliżu strumieni i źródeł wody. Czasami widywane w pobliżu osad ludzkich.

Ogólny opis

Szuflodziób jest dużym zimorodkiem, osiągającym ok. 33 cm długości ciała. Głowa ptaka jest wzorzysta. Czubek jest zwykle ciemnobrązowy, natomiast niżej głowa jest czarna. Posiada także pomarańczowy(jasno brązowy)kołnierzyk oraz biały podbródek i gardło. Od oka ptaka ciągnie się, przez niemal całą głowę, pomarańczowy pas. Także w pobliżu nozdrzy widnieją pomarańczowe pióra. Górna część ciała i skrzydeł jest czarna, natomiast brzuch, boki, pierś i spodnia część skrzydła jest pomarańczowa(jasno brązowa). Kuper i górna część ogona jest błękitna, mocno kontrastująca z resztą upierzenia. Ogon u samca jest ciemnoniebieski, natomiast u samicy czerwonobrązowy. Charakterystyczny dziób jest masywny, krótki i lekko zakrzywiony. Jego górna część jest brązowa, natomiast dolna jasna(biaława). Tęczówka oka jest brązowa, natomiast nogi żółtobrązowe. Osobniki nieletnie przypominają samice, lecz ich upierzenie jest nieco ciemniejsze(pióra na kołnierzu i piersi ptaka są ciemniejsze).

Dymorfizm płciowy

Obie płcie są do siebie podobne, lecz odróżnia je ogon. U samca ogon jest ciemnoniebieski, natomiast u samicy czerwonobrązowy.

Populacja i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym i klasyfikowanym jako najmniejszej troski. Choć nie podjęto badań w celu oszacowania jego populacji, to wydaje się ona duża ze względu na szeroki zakres występowania. Nie są znane potencjalne zagrożenia dla tego gatunku. Nie potwierdzono jego przetrzymywania w niewoli.

Pożywienie

Niewiele wiadomo na temat diety tego ptaka. Przypuszczalnie poluje na dżdżownice, owady i ich larwy, ślimaki i jaszczurki. Z niektórych doniesień wynika iż może polować także na węże.

Zachowanie

Ptak ten jest rzadko obiektem obserwacji, dlatego większość z jego życia zostaje tajemnicą. Poszukując pożywienia schodzi na ziemie i przekopuje glebę w poszukiwaniu bezkręgowców. Zwykle wykopuje dół o głębokości 8 cm o powierzchni 30 cm. Dziobem kopie w ziemi, a następnie przeszukuje rozkopaną glebę. Zwykle kopie przez 1 minute, a następnie robi krótką przerwę. Przypuszczalnie jest to jedyna technika zdobywania pożywienia przez ten gatunek. Zwykle słyszalne od sierpnia do października, kiedy wydają z siebie dźwięk "łu łu łu". Przypuszczalnie ich aktywność nasila się po zmierzchu.

Rozród

Przypuszczalnie okres godowy przypada od sierpnia do października. Odnaleziono w październiku jedno gniazdo znajdujące się w dziupli drzewa, w którym znajdowały się 2 pisklęta. Przypuszczalnie ptaki są sezonowo monogamiczne(łączą się w pary na jeden sezon).

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie łasicowate, kotowate, śpiewający pies z Nowej Gwinei oraz ptaki drapieżne i węże. Przed przybyciem człowieka, przypuszczalnie jedynym zagrożeniem były ptaki drapieżne i węże.

Długość życia

Brak danych. Przypuszczalnie ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Gatunek nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki


  • Został opisany w 1880 roku przez angielskiego zoologa Richard'a Bowdler'a Sharpe'a.
  • Jest dosyć mało poznanym ptakiem, ze względu na rzadkie obserwację tego ptaka, co wiąże się z jego występowaniem na niedostępnych terenach.
  • Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Clytoceyx.
  • Posiada unikatowy dziób jak na przedstawiciela zimorodkowatych, przystosowany do przekopywania ziemi.
  • W angielskim nazewnictwie zwany "The Shovel-billed Kookaburra", czyli w tłumaczeniu "kukabura łopatodzioba".
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Shovel-billed_kookaburra
-http://www.hbw.com/species/shovel-billed-kingfisher-clytoceyx-rex
-http://ibc.lynxeds.com/species/shovel-billed-kingfisher-clytoceyx-rex

sobota, 22 marca 2014

Wełniak żółty - jeden z najbardziej zagrożonych naczelnych

inne nazwy: wełniak żółtoogoniasty*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ssaki
  • Rząd: Naczelne
  • Rodzina: Czepiakowate
  • Gatunek: Wełniak żółty(Oreonax flavicauda)

Występowanie

Zamieszkuje jedynie obszar w peruwiańskich Andach na terenie zachodniej Amazonii i wschodnim San Martin, a także możliwe iż na sąsiednich terenach leżących w La Libertad, Huánuco i Loreto. Ich siedlisko to górskie lasy deszczowe i mgliste na wysokości od 1500 do 2700 m n.p.m. Ogółem obszar zamieszkiwany przez wełniaka żółtego wynosi 11 km*2, choć najnowsze dane mówią iż może on wynosić jedynie 6-7 km*2.

Ogólny opis

Wełniak żółty jest jednym z największych endemicznych ssaków Peru. Długość ciała wynosi 51-53 cm, zaś sam ogon jest dłuższy od ciała i wynosi do 63 cm długości. Średnio dorosłe osobniki ważą 8 kg, lecz dorosłe samce mogą ważyć ponad 11 kg. Budową ciała przypomina wełniaki z rodzaju Lagothrix. Futro jest gęste, znacznie grubsze od innych przedstawicieli czepiakowatych, zwykle koloru ciemnego mahoniu, lub miedzi. Pysk od podbródka do oczu jest jasny, białawy. Futro staje się ciemniejsze w kierunku górnych części ciała, dlatego głowa wydaje się czarna. Ogon jest długi, gruby i chwytny z nagim płatem na spodzie ogona i niemal żółtym owłosieniem na górnym jego krańcu(stąd nazwa gatunku). Ich długie włosy łonowe, także posiadają żółty kolor. U osobników niedojrzałych żółte zabarwienie ogona nie występuje.

Dymorfizm płciowy

Samce są większe i masywniejsze od samic.

Populacja i zagrożenia

Przypuszczalnie gatunek jest chroniony od roku 1950, lecz w wyniku masowych wylesień pod budowę dróg, obszarów rolnych, pastwisk oraz polowania, wraz z małą populacją tej małpy, niską rozrodczością i powolnym dojrzewaniem doprowadziło do spadku populacji wełniaka żółtego o ponad 80% w ciągu trzech pokoleń. Wraz z małym obszarem występowania, doprowadziło do zakwalifikowania tej małpy jako krytycznie zagrożona . Została opisana w 1812 roku na podstawie futra i przez ponad 100 lat uważana za wymarłą. W 1926 roku trzy futra tej mały trafiły do Museum of Natural History, badania potwierdziły iż nalezą do wełniaka żółtego. Także w 1974 roku grupa naukowców, finansowana przez WWF odkryła ponownie tą rzadką małpę, a w 1982 roku została zakwalifikowana jako gatunek zagrożony. Peruwiańska organizacja pozarządowa APECO doprowadziła do powstania trzech obszarów chornionych na których występuje ten wełniak min. Rio Abiseo National Park , Alto Mayo Protected Forest i Cordillera de Colán National Sanctuary. Gatunek został zaliczony do 25 najbardziej zagrożonych naczelnych na świcie, obecnie jednak nie jest zaliczana do tej listy(co nie świadczy o poprawie jej statusu, lecz o pogorszeniu się populacji innych naczelnych na świecie). Budowa autostrady Lima-Tarapoto na terenie Amazonii i San Martin doprowadziło do imigracji małp na wyżej położone tereny oraz nadmiernego zagęszczenia. Obecnie działania ochronne ASPROCOT propagują alternatywne źródła rolnictwa w celu zachowania dziewiczych lasów Amazonii, obecnie jednak brak środków finansowych spowolniło te działania. Obecnie podnosi się świadomość ludzi i działania propagujące eko-turystykę, gdyż obserwacja małpy w naturalnym środowisku podnosi turystykę rejonu. Wełniak żółty jest także celem kłusowników w celach pozyskania cennego futra i smacznego mięsa, a także wyłapuje się młode osobniki, które trzymane są jako zwierzęta domowe. Nie oceniono całkowitej liczebności tej małpy. Poza Peru nie są znane przypadki trzymania tej małpy w niewoli.

Pożywienie

Głównie owoce, lecz urozmaica dietę w liście, kwiaty, owady i inne bezkręgowce. Widywano także przypadki zjadania gleby, zjawisko tę ma nazwę geophagy, przypuszczalnie pomaga w oczyszczaniu organizmu ssaka z toksyn i pasożytów wewnętrznych, a także reguluje ilość żelaza w organizmie, którego w pokarmie roślinnym jest bardzo mało.

Zachowanie

Wełniak żółty jest typowym gatunkiem o nadrzewnym trybie życia. Prowadzi dzienny tryb życia. Małpy żyją w grupach(ok. 20 osobników), składających się z kilku samców, samic i młodych. Z obserwacji wynika iż ich temperament jest dosyć agresywny, dlatego pierwsze spotkania obcych osobników, kończą się zwykle na oszczekiwaniu i wypinaniu się. Zgrabnie poruszają się wśród gałęzi, pomagając sobie chwytnym ogonem, jako piątej kończynie. Zaobserwowano wełniaki jedzące glebę, przypuszczalnie podobnie jak papugi ary neutralizują one w ten sposób zawarte w pokarmie toksyny, oraz rekompensują straty żelaza. Większość z życia tych małp, nadal stanowi tajemnice dla człowieka.

Rozród

Wśród wełniaków żółtych dominuje krycie poligamiczne, dlatego jedną samice może kryć wiele samców w jednej grupie. Okres godowy przypada zwykle w okresie pory deszczowej, kiedy pożywienia jest pod dostatkiem. Ciąża trwa przeważnie 7 miesięcy(informacja niepewna), po której samica rodzi zwykle 1 młode. Młode zwykle wędruje wraz z matką, przyczepione do jej futra i zwykle zostaje w swojej grupie rodzinnej kiedy osiągnie dojrzałość. Dojrzałość płciową osiągają po upływie 4-6 lat(informacja niepewna). Okres między kolejnymi ciążami trwa przeciętnie 2-3 lata.

Naturalni wrogowie

Na lądzie mogą paść ofiarą jaguara i dużych węży, natomiast wysoko nad ziemią, ofiarą harpii wielkiej.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 20 lat w stanie dzikim.

Znaczenie dla człowieka

Bywa obiektem polowań, dla mięsa i skóry, a także wyłapywane i sprzedawane jako zwierzęta domowe. Obecnie rośnie ich zainteresowanie w celach podniesienia turystyki rejonu, w ramach obserwacji małp w naturalnym środowisku.

Ciekawostki


  • Został opisany w 1812 roku przez pruskiego przyrodnika Alexander'a von Humboldt'a na podstawie skóry, którą widział 10 lat przedtem, którą ludzie wykorzystali jako siodło dla konia. Gatunek nie był widywany przez ponad 100 lat i uznawany był za wymarły. 
  • W 1974 roku prymatolog amerykański Russell Mittermeier rozpoczął poszukiwania wełniaka żółtego. W drodze do Chachapoyas spotkał myśliwego, który pokazał mu kilka skór i czaszek, należące do tej małpy, a także zaprowadził badacza w miejsce występowania tych małp. Dzień przed powrotem w mieście Pedro Ruiz Gallo, napotkał młodocianego wełniaka żółtego, trzymanego przez żołnierzy jako ich maskotka.
  • Jest monotypowym przedstawicielem rodzaju Oreonax, pierwotnie zaliczany do rodzaju Lagothrix. Obecnie niektórzy badacze sądzą aby zakwalifikować go ponownie do pierwotnego rodzaju. 
  • W latach 200-2002, 2006-2008, 2008-2010 i 2010-2012 należał do 25 najbardziej zagrożonych naczelnych świata. Obecnie w krainie neotropikalnej za najbardziej zagrożone uważa się czepiaka Ateles hybridus, podgatunek czepiaka brązowego(Ateles fusciceps fusciceps), kapucynkę Cebus kaapori, titi Callicebus oenanthe i podgatunek wyjca Alouatta guariba guariba.

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Yellow-tailed_woolly_monkey
-http://www.iucnredlist.org/details/39924/0
-http://www.edgeofexistence.org/mammals/species_info.php?id=79
-http://pin.primate.wisc.edu/factsheets/entry/yellow-tailed_woolly_monkey
-http://www.arkive.org/peruvian-yellow-tailed-woolly-monkey/oreonax-flavicauda/

Smok wawelski - smok z Krakowa

Pierwsze podania

Najstarszy przekaz dotyczący smoka z Wawelu, pochodzi z XII wieku autorstwa Wincentego Kadłubka. Pierwsza legenda opowiada iż smok, pojawił się nagle za panowania króla Kraka, legendarnego założyciela miasta Kraków. Smok żądał od miejscowej ludności ofiar ze zwierząt w przeciwnym razie pożerał ludzi. W końcu król wysłał swoich dwóch synów, aby pokonali smoka, Lecha i Kraka II. Bracia przy pomocy bydlęcej skóry wypełnionej siarką, wymyślili podstęp. Smok zjadłszy fałszywą krowę, udusił się od siarki. Bracia niezwykle cieszyli się ze swojego zwycięstwa, lecz w końcu nie mogli dość do porozumienia kto z nich zabił smoka. Jeden z braci w końcu w kłótni, zbił drugiego(w jednej z wersji Lech zabił Kraka, w innej Krak Lecha). Ocalały brat wytłumaczył ojcu iż jego syn poległ w walce ze smokiem, a ten koronował ocalałego brata. Jednak w końcu prawda wyszła na jaw, a nowy król został wygnany za bratobójstwo. Inna legenda mówi o tym iż przybył smok żądał miesięcznej ofiary z dziewicy, która pożerał. W końcu w mieście pozostała jedynie jedna dziewica, córka Kraka Wanda. Król niemogący się pogodzić ze stratą córki, ogłosił iż odda rękę córki każdemu kto zgładzi smoka. Na wyzwanie zgłosił się szewczyk Skuba, która przy pomocy baranka wypełnionego siarką połkniętego przez smoka, doprowadził go do tak silnego pragnienia iż pijąc wodę z rzeki Wisła pękł. Szewczyk został sowicie nagrodzony, oraz poślubił księżniczkę Wandę.

Wygląd

Najczęściej przedstawiany jako typowy smok. Jaszczuropodobne stworzenie o gigantycznych rozmiarach, długiej szyi i ogonie, mogący zionąć ogniem. W przeciwieństwie do większości smoków, smok wawelski rzadko posiada skrzydła. Innymi znanymi smokami są:

  • Smok św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej - Szatan, który pod postacią smoka ukazał się uwięzionej św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej. Smok rzucił się na nią, lecz ta pokonała go swoją wiarą.
  • Smok Beowulfa - smok zbudzony ze snu przez chłopa, zabierającego jego skarb w jaskini. Wściekły smok zaczął niszczyć Gautlandię, lecz dzielny król Beowulf stanął na jego drodze. Smok został zgładzony przez króla, lecz w wyniku odniesionych ran on także zmarł.
  • Smok św. Jerzego - smok nawiedzający miasto Silene. Nie pozwalał czerpać wody z źródła, chyba że w zamian dano mu owce, lub dziewice. Pewnego razu gdy zabrakło owiec, losowo wybrano córkę władcy miasta. Ten błagał wszystkich o litość, aby darowali jej życie. W końcu św. Jerzy postanowił pokonać smoka. Dzięki znakowi krzyża pokonał potwora, a w wdzięczności miasto przeszło na chrześcijaństwo.

W środkach masowego przekazu

Obecnie pod wzgórzem Wawel, znajduje się jaskinia zwana Smoczą Jamą, w pobliżu której wyrzeźbiono z brązu smoka, który co jakiś czas zieje ogniem. W komiksie Nextwave produkcji Marvela pojawił się raz smok wawelski.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Smok_wawelski
-https://en.wikipedia.org/wiki/Wawel_Dragon
-Księga Smoków i Mitycznych Stworów, De Agostini Polska sp. z o.o.

piątek, 21 marca 2014

Reliktowiec mały - najmniejszy, a najdłużej opierający się

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Wróblowe
  • Rodzina: Reliktowce
  • Gatunek: Reliktowiec mały(Moho braccatus)

Występowanie

Zamieszkiwał endemicznie subtropikalne lasy porastające wyspę Kauaʻi(Hawaje). Niewykluczone jednak iż w przeszłości mógł zamieszkiwać inne pobliskie wyspy.

Ogólny opis

Reliktowiec mały był najmniejszy z reliktowców, osiągając ok. 20 cm długości ciała. Upierzenie ptaka czarne, lub czarnobrązowe. Głowa zwykle jaśniejsza z białymi, niewyraźnymi pasami ciągnącymi się przez podgardle ptaka. Ogon był długi(9-10 cm), czarny z środkowymi piórami dłuższymi od reszty. 10 centymetrowe, czarne skrzydła posiadały białe zabarwienie w górnym kącie. Spód ciała jaśniejszy, szarawy. Uda u dorosłego osobnika żółte, podobnie jak tęczówki oka. Szarawy dziób, podobnie jak u innych reliktowców, lekko zakrzywiony w dół, ostry, przystosowany do spożywania nektaru kwiatowego. Nogi był czarne. Osobniki niedojrzałe nie posiadały żółtego zabarwienia ud, oraz białego zabarwienia na skrzydłach. Tęczówki były u młodocianych osobników szarawe, a skóra u podstawy dzioba luźna, przebarwiająca się na żółto.

Dymorfizm płciowy

Słabo zaznaczony. Białe pasy na podgardle zwykle bardziej wyraźne u samca.

Pożywienie

Głównie nektar kwiatowy, zwłaszcza z roślin z rodzaju Lobelia, drzewa Metrosideros polymorpha Cheirodendron platyphyllum. Dietę urozmaicała w małe bezkręgowce i owoce.

Zachowanie

Niewiele wiadomo o tym wymarłym ptaku. Samiec, jak i samica umiały śpiewać, a ich głos przypominał nieco dźwięk fletu. Widywany samotnie, lub w parach. Zwykle agresywny w stosunku do innych osobników swojego, jak i osobnego gatunku, broniąc ulubionego żerowiska.

Rozród

Odnaleziono jedne gniazdo tego ptaka z pisklętami na początku czerwca, także okres godowy szacowany jest na marzec-kwiecień. Gniazdo znajdowało się w dziupli drzewa Metrosideros polymorpha 13 metrów nad ziemią. W gnieździe znajdowały się dwa pisklęta, którymi opiekowały się oboje rodziców. Przypuszczalnie był monogamiczny.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie ptaki drapieżne, jak myszołów hawajski(Buteo solitarius).

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Jeszcze w 1890 roku ptak był uważany za pospolitego. Na początku XX wieku jego populacja zaczęła drastycznie spadać, głównie ze względu na niszczenie siedliska pod uprawy, oraz wprowadzenie gatunków obcych. W szczególności komarów, które przenosił obce dla tego ekosystemu choroby, w wyniku czego ptaki zniknęły z obszarów nizinnych. W 1940 roku uważany za ptaka wymarłego, aż do ponownego odkrycia w 1950 roku, następnie pod koniec roku 1950 ponownie zakwalifikowany jako wymarły, lecz w 1970 roku odkryto małą populację w Alakai Wilderness Preserve. W 1970 roku ptak ten widywany był już tylko w Alakai Wilderness Preserve(bagiennym lesie), gdzie jednak w wyniku braku odpowiednich miejsc lęgowych(starych drzew z dziuplami, wysoko nad ziemią) zaczął wymierać. W 1968/73 roku jego populacja szacowana była na 36 ptaków. W 1981 roku zaobserwowano jedynie jedną parę ptaków. Niestety w roku 1982 potężny huragan Iwa nawiedził wyspę, doprowadzając przypuszczalnie do śmierci samicy(oraz zniszczenia wielu potencjalnych miejsc lęgowych dla reliktowca). W 1985 roku badacze nie odnaleźli samca, jednak jeszcze w 1987 roku słyszano śpiew reliktowca małego. W 1989 roku badacze nie odnaleźli już żadnego osobnika. Za wymarły uznany od 1987 roku.

Ciekawostki

  • Cała rodzina reliktowców, występujących na Hawajach jest obecnie uważana za wymarłą. Reliktowiec duży(Moho bishopi) wymarł w 1904 roku-występował na wyspie Molokai i Maui, reliktowiec górski(Moho nobilis) wymarł 1934 roku-występował na wyspie Hawaii, reliktowiec leśny(Moho apicalis) wymarł w roku 1837-występował na wyspie O‘ahu, a czarnouch(Chaetoptila angustipluma) wymarł w 1859 roku-występował na Hawaii.
  • Niegdyś klasyfikowane do rodziny miodojadów, ze względu na zewnętrzne podobieństwo i podobną rolę w ekosystemie. Jednak w 2008 roku badania DNA na okazach muzealnych, wykazały iż reliktowce nie są spokrewnione z miodojadami i przeklasyfikowano je do innej rodziny Mohoidae(reliktowce). Obecnie najbliższymi krewnymi reliktowców są jemiołuszki i palmowiec(Dulus dominicus), oraz są blisko genetycznie z jedwabniczkami.
  • Na Hawajach ptaki żywiące się nektarem, zastąpiły owady, dzięki czemu stały się głównymi zapylaczami. Utrata większości tego endemicznego ptactwa doprowadziła do nieodwracalnych zmian w ekosystemie wysp.
  • Na archipelagu Hawaje występowały także inne endemiczne ptaki żywiące się nektarem, hawajki reprezentujące podrodzinę łuskaczy z 34 endemicznymi ptakami. 11 jest uważanych za wymarłe, 10 za krytycznie zagrożone, 6 za zagrożone, 5 za narażonych, a 2 za gatunku najmniejszej troski.
  • Zachowało się kilka wypchanych ptaków znajdujących się w muzeach. 
  • W języku hawajskim zwany Kauaʻi ʻŌʻō lub ʻOʻoʻaʻa.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Kaua%CA%BBi_%CA%BB%C5%8D%CA%BB%C5%8D
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Reliktowiec_ma%C5%82y
-http://www.arkive.org/kauai-oo/moho-braccatus/video-00.html
-http://www.petermaas.nl/extinct/speciesinfo/kauai-oo.htm
-http://www.avibirds.com/html/extinct/Kauai_Oo.html#.V0cgijWLSUk

czwartek, 20 marca 2014

Titanomyrma lubei - gigantyczna prehistoryczna mrówka

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Stawonogi
  • Gromada: Owady
  • Rząd: Błonkoskrzydłe
  • Rodzina: Mrówkowate
  • Gatunek: Titanomyrma lubei

Występowanie

Mrówka zamieszkiwała przypuszczalnie Amerykę Północną, gdyż skamieniałość tego gatunku odnaleziono w osadach wyschniętego jeziora w stanie Wyoming(Stany Zjednoczone). Skamielina datowana jest na 49,5 miliona lat.

Ogólny opis

Odnaleziona jedynie jedną skamielinę, przedstawiającą skrzydlatą królową. Królowa Titanomyrma lubei mierzyła 5 cm długości ciała, odwłok był cylindryczny, a rozpiętość skrzydeł sięgała ok. 13 cm. Jest jedną z największym mrówek, jakiekolwiek istniały. Przypuszczalnie nie posiadały żądła. Nie odnaleziono robotnicy, ani samca tego gatunku.

Dymorfizm płciowy 

Brak danych. Nie odnaleziono samca tego gatunku. Zapewne jak u wszystkich mrówek, występował tu dymorfizm funkcjonalny(czyli podział na samce, samice, robotnice i/lub inne formy funkcjonalne).

Pożywienie

Brak danych. Ze względu na brak żądła, przypuszczalnie mogły być roślinożerne, zbierając liście i żywiąc się wyhodowanymi grzybami, podobnie jak mrówki z rodzaju Atta, lub podobnie jak spokrewnione mrówki koczujące(Dorylus) mięsożerne, atakujące ofiary gromadnie(choć mrówki koczujące posiadają żądło, lecz niezwykle rzadko go używają).

Zachowanie

Zapewne żył gromadnie, jak większość mrówek. Możliwe iż podobnie jak mrówki z rodzaju Dorylus, nie tworzyły stałych mrowisk, lecz przemieszczały się szukając coraz lepszych terenów do żerowania.

Rozród

Przypuszczalnie nie odbiegał od zachowań rozrodczych innych mrówek. Samiec i samica podczas sezonowych lotów przystępowały do kopulacji, po czym samce zdychały, a samice tworzyły nowe kolonie, lub przedłużały żywotność innych, zastępując martwe królowe.

Naturalni wrogowie

brak danych.

Długość życia

brak danych.


Przyczyny wymarcia

Rodzaj Titanomyrma w eocen zamieszkiwał Europe i Amerykę Północną, co świadczy o wędrówce tych owadów z jednego kontynentu na drugi, kiedy były czasowo połączone. Nie wiadomo kiedy Titanomyrma lubei wymarł, gdyż odnaleziono jedynie jedną skamielinę tego owada. Przypuszczalnie wymarł w wyniku zmian klimatycznych, pod koniec eocenu, lecz nie jest to pewne założenie.

Ciekawostki


  • Często owady występujące w Ameryce Północnej, występują także w Europie. Do niedawna dla naukowców zagadką było jak owady, mogły przywędrować z Ameryki do Europy(lub odwrotnie), jeżeli pomosty lądowe tworzyły się podczas zlodowaceń, a jak wiadomo owady są ciepłolubnymi zwierzętami. Odkrycie rodzaju Titanomyrma na obu kontynentach potwierdziło teorię iż podczas zlodowaceń istniały okresy ciepłe, które umożliwiały owadom wędrówkę przez lądowe pomosty.
  • Odkryto jeszcze dwóch przedstawicieli rodzaju Titanomyrma, min. Titanomyrma giganteum w Niemczech i Titanomyrma simillimum w Isle of Wight(Anglia).
  • Titanomyrma giganteum był największą mrówką wszech czasów. Królowa dorastała do 6 cm długości ciała, przy rozpiętości skrzydeł do 15 cm.
  • Titanomyrma lubei został opisany w 2011 roku.
  • Obecnie do podrodziny Formiciinae, do której klasyfikowano jedynie mrówki z rodzaju Titanomyrma, przeniesiono mrówki z wymarłego rodzaju Formicium, wraz z 3 gatunkami Formicium berryi , Formicium brodiei i Formicium mirabile.            
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Titanomyrma
-https://en.wikipedia.org/wiki/Formiciinae
-http://www.livescience.com/14008-giant-ant-fossil.html

środa, 19 marca 2014

Ponikło igłowate - trawka wodna

inne nazwy: sitowie igłowate
  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Wiechlinowce
  • Rodzina: Ciborowate
  • Gatunek: Ponikło igłowate (Eleocharis acicularis)

Występowanie

Gatunek kosmopolityczny, zasiedlający Europe, Azję i obie Ameryki. W Australii przypuszczalnie gatunek introdukowany. Zasiedla zwykle płytkie słodkowodne zbiorniki min. wody bagienne, wiosenne zalewiska i torfowiska.

Ogólny opis

Roślina o pokroju trawiastym, dorastająca zwykle do 10-15 cm wysokości(rekordziści do 20 cm). Silne, rozgałęziające się po podłożu kłącza, wytwarzają łodygi(źdźbła) cienkie i dosyć delikatne, o jasnozielonym kolorze, a jedynie przy kłączu są otulone ciemnopurpurowymi pochwami. Tworzy silne rozłogi, tworząc luźne darnie. Jest rośliną ziemnowodną, występująca w strefie czasowych wynurzeń.

Rozmnażanie

Kwiatostan w postaci kłosa, rosnącego zwykle na szczycie łodygi. Mierzy zwykle 2-4 mm. Każdy kwiat posiada po 3 pręciki i słupki. Kwiatostan zwykle wytwarzany nad taflą wody. Drobne nasiona zwykle roznoszone przez wodę i wiatr. Rozmnaża się także przez rozłogi i podział kłącza.

Zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym oraz nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Zwykle pospolity. W Australii gatunek inwazyjny.

Długość życia

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka

Roślina popularna w akwarystyce. Sadzona na dnie, tworząc dekoracyjny, zielony dywan. Umożliwia także schronienie dla ikry i narybku. Rzadziej sadzona w stawach i oczkach wodnych.

Warunki uprawy

Roślina mało wymagająca. Wymaga silnego oświetlenia, lecz z rozproszonym światłem. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje nawożenia dwutlenkiem węgla. Toleruje temperaturę od 15-25°C, inne parametry zwykle nie maja większego znaczenia. Rośnie powoli, dlatego najlepiej sadzić w gęstych grupach. Łatwo porasta glonami nitkowatymi.

Ciekawostki

  • Zwykle stosowany w akwarystyce przy hodowli krewetek. Wraz z wgłębką wodną(Riccia fluitans) tworzy dekoracyjne dno, idealne do hodowli małych krewetek.
  • Pierwotnie opisany przez Karola Linneusza. Następnie opis został ujednolicony przez szwajcarskiego botanika Johann'a Jacob'a Roemer'a i austriaka Josef'a August'a Schultes'a.
  • Rodzaj ponikło(Eleocharis) liczy ponad 120 gatunków roślin. Niektóre bardzo podobne do siebie i często mylone. Do tego rodzaju należą min. ponikło wielołodygowe(Eleocharis multicaulis), ponikło słodkie(Eleocharis dulcis) i ponikło maleńkie(Eleocharis parvula). W Polsce występuje 10 gatunków ponikieł.
Bibliografia:
-http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/eleocharis%20a.html
-http://www.roslinyakwariowe.pl/baza/eleocharis_acicularis/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ponik%C5%82o_ig%C5%82owate
-https://en.wikipedia.org/wiki/Eleocharis_acicularis

wtorek, 18 marca 2014

Dżdżowniczka - fragmentacja i regeneracja sposobem na rozmnażanie

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Pierścienice
  • Gromada: Siodełkowce
  • Rząd: Lumbriculida
  • Rodzina: Dżdżowniczki
  • Gatunek: Dżdżowniczka(Lumbriculus variegatus)

Występowanie

Dżdżowniczka została stwierdzona w Europie, Azji i Ameryce Północnej, gdzie zamieszkuje płytkie zbiorniki wodne, stawy, bagna i oczka wodne.

Ogólny opis

Ciało dżdżowniczki jest wydłużone o wyraźnej segmentacji. Dorosłe osobniki mogą dorastać do 10 cm długości ciała i średnicy 1,5 mm(o liczbie segmentów 200-250). Ciało zwykle koloru brunatnego, lub czerwonego, choć spotyka się osobniki o kolorze białym, czy żółtym. Na metamerach występują szczecinki, zwykle powyżej 2 w pęczkach. Czasami w wyniku wady podczas regeneracji, występują okazy o podwójnych "ogonach".

Dymorfizm płciowy

Nie dotyczy. Gatunek obojnaczy.

Populacja i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym i nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Liczny na całym swoim zasięgu.

Pożywienie

Drobna martwa materia unosząca się w wodzie.

Zachowanie

Zwykle dżdżowniczka zakopana jest w większości w podłożu, wystawiając jedynie swój "ogon", wyspecjalizowany w wymianie gazowej, pozwalając oddychać organizmowi. Przepłoszona szybko zwija się w spirale, lub jeśli nie jest zakopana w podłożu, odpływa z zadziwiającym refleksem. Fotoreceptory u dżdżowniczki potrafią odróżnić cień od światła i w miarę dobrze ocenić zagrożenie. Przy ataku drapieżnika potrafią auto-amputować swoją część ciała. 

Rozród

Rozmnażają się zwykle bezpłciowo przez architomię(czyli podział poprzeczny ciała z którego powstaje kolejny osobnik, utracona tkanka zostaje szybko zregenerowana). Zwykle osobnik oddziela jedną z części ciała(zwykle pod 8 segmentem), która następnie szybko regeneruje się. Oderwana część ciała odtwarza brakującą część stając się kolejnym osobnikiem. Nie odnotowano rozmnażania płciowego u tego gatunku, lecz przypuszczalnie dochodzi do wymiany gamet męskich i żeńskich między dwoma osobnikami, a następnie tworzą kokon w którym umieszczają 4-11 jaj, z którego po 2 tygodniach uwalniają się 1 cm młode. Nie przechodzą stadia larwalnego.

Naturalni wrogowie

Ryby, ptaki wodne, bezkręgowce drapieżne itp.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Używana zwykle w celach badawczych w laboratoriach. Od niedawna staje się coraz popularniejszą karmą dla ryb, gdyż w przeciwieństwie do innego żywego pokarmu, dżdżowniczki niezjedzone żyją w danym zbiorniku nie powodując zabrudzenia wody, w przeciwieństwie do innych "robaków", które szybko po uwolnieniu zdychają w niesprzyjających warunkach, gnijąc na dnie.

Ciekawostki  


  • W angielskim nazewnictwie spotykane pod nazwą blackworm(czarny robak). Głównie ze względu na często spotykane ciemnobrunatne osobniki.
  • W stanie dzikim dojrzałe osobniki zdolne do rozrodu płciowego nigdy nie zostały odnalezione. 
  • Rodzina dżdżowniczek(Lumbriculidae) liczy ponad 120 gatunków. W tym wiele endemicznych. W Polsce stwierdzono 9 gatunków, w tym Trichodrilus spelaeus występujący w Polsce endemicznie.
  • Rodzaj Lumbriculus liczy ok. 15 gatunków(?) min. Lumbriculus japonicus, Lumbriculus kolymensis i Lumbriculus mukoensis.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Lumbriculus_variegatus
-http://www.eeob.iastate.edu/faculty/DrewesC/htdocs/Lvgen4.htm
-http://www.eeob.iastate.edu/faculty/DrewesC/htdocs/Lvfacts.htm
-http://www.eeob.iastate.edu/faculty/DrewesC/htdocs/LVCULT.htm
-http://www.flinnsci.com/media/818958/bf10156.pdf

niedziela, 16 marca 2014

Pielęgnica brabancka Moora - pielęgnica z Jeziora Tanganika

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Okoniokształtne
  • Rodzina: Pielęgnicowate
  • Gatunek: Pielęgnica brabancka Moora(Tropheus moorii)

Występowanie

Gatunek endemiczny dla skalistej strefy przybrzeżnej(litoralu) Jeziora Tanganika w Afryce.

Ogólny opis

Pielęgnica dorasta przeciętnie do 15 cm długości ciała. Ciało jest krępe, bocznie spłaszczone o dosyć wyraźnym wygrzbieceniu. Otwór gębowy szeroki(jak  u większości pielęgnic), charakterystycznie skierowany w dół. Płetwa grzbietowa długa(ciągnie się przez prawie całe ciało ryby). Występuje ponad 40 form barwnych pielęgnicy brabanckiej Moora w zależności od miejsca występowania, od niemal całej czarnej pielęgnicy z rejonu Zongwe, po biało-kremową z rejonu Mwerazi i różnokolorową z rejonów od Kalambo do Isanga.

Dymorfizm płciowy

Bardzo słabo zaznaczony. Samce są nieco większe, oraz posiadają dłuższe płetwy brzuszne.

Populacja i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym, klasyfikowanym jako najmniejszej troski. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest nadmierna eksploatacja tych ryb w celach handlowych(akwarystycznych).

Pożywienie

Głównie glony i materia roślinna, porastająca skały, a także bezkręgowce wodne i szczątki materii zwierzęcej. 

Zachowanie

Pielęgnica brabancka Moora jest gatunkiem dziennej ryby, zwykle żyjącej samotnie. Odznacza się dosyć silnym terytorializmem i agresją w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku, choć względem innych gatunków pielęgnic są stosunkowo łagodnie usposobione. Zwykle obierają swoje terytorium na skalistym dnie z licznymi kryjówkami, samce zwykle obierają większy obszar(ok. 2 metry*2). W warunkach hodowlanych, czasami utrzymuje się je w stadach w których obierają sobie strukturę hierarchiczną.

Rozród

W okresie tarła samice opuszczają swoje terytoria, wkraczając zwykle na tereny zajmowane przez samca. Samiec i samica łączą się w okresowe pary, choć samiec może trzeć się z innymi samicami. Samica na skalistym dnie zwykle składa 15-20 pomarańczowej ikry, którą zbiera do pyska, gdzie następnie zapładniana jest przez samca. Samica zwykle później opuszcza terytorium samca, gdyż jego opieka jest zbędna dla potomstwa i samicy(choć nie jest on dla nich zagrożeniem). Samica w pysku inkubuje jaja przez okres 4-6 tygodni. Narybek jest dalej pod opieką matki, który wychodzi na zewnątrz, lecz w razie niebezpieczeństwa szybko chowa się do pyska samicy. Samica w tym czasie potrafi zręcznie pobierać pokarm w taki sposób, aby nie skonsumować własnych dzieci w pysku. Zwykle stają się już samodzielne po 2 tygodniach, lecz pozostają z matką parę miesięcy.

Naturalni wrogowie

Duże ryby pielęgnicowate, sum Bagrus docmak, czasami pada ofiarą krokodyli i drapieżnych ptaków rybożernych.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

W miarę popularna ryba akwariowa, popularna wśród tzw. tanganistów, czyli akwarystów z upodobaniami do ryb z Jeziora Tanganika. Nie polecana dla początkujących hodowców pielęgnic.

Ciekawostki


  • Wyróżnia się ok. 50 odmian geograficznych tej pielęgnicy, wyróżniającej się ubarwieniem. Niektórzy badacze spekulują iż niektóre z tych odmian mogą być w rzeczywistości odrębnymi gatunkami.
  • Pielęgnica brabancka Moora wymaga dosyć dużego zbiornika, minimum 110 litrów przypadających na jednego osobnika. Wymaga skalnych struktur, kryjówek i jaskiń. Odpowiednia temperatura to 23-27 ° C, twardość 8-25 ° H, a pH 8.0-9,5. Bardzo trudno trawi mięso wołowe, dlatego trzeba je ograniczyć w diecie ryby(lub całkowicie usunąć). 
  • Mimo wielu artykułów dotyczących hodowli tej ryby w akwarium, nadal stanowi one kwestie sporną między niektórymi aspektami poprawnej hodowli.
  • Została opisana w 1898 roku przez George'a Albert'a Boulenger'a brytyjsko-belgijskiego zoologa.
  • Obecnie rodzaj Tropheus wraz z pielęgnicą brabancką Moora, liczy 6 gatunków min. pielęgnicę brabancką Bricharda(Tropheus brichardi), pielęgnicę brabancką Duboisa(Tropheus duboisi), Tropheus annectens, Tropheus kasabae i Tropheus polli.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Piel%C4%99gnica_brabancka_Moora
-https://en.wikipedia.org/wiki/Tropheus_moorii
-http://www.cichlid-forum.com/articles/t_moorii.php
-http://www.seriouslyfish.com/species/tropheus-moorii/
-http://akwa-mania.mud.pl/ryby/ryby/rybyt/Tropheus%20moori.html
-http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/BluntheadCichlid.php

czwartek, 13 marca 2014

Świerszczka północna - żaba z głosem świerszcza

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Płazy
  • Rząd: Płazy bezogonowe
  • Rodzina: Rzekotkowate
  • Gatunek: Świerszczka północna(Acris crepitans)

Występowanie

Występuje w Ameryce Północnej, począwszy od południowo-wschodniego Nowego Yorku, południowego rejonu Wielkich Jezior i południowej Dakoty Południowej do południowo-wschodniego Nowego Meksyku, południowego Teksasu, USA, i granicach Meksyku, oraz od wschodniego Gulf Coast do północno-zachodniej Florydy. Izolowana populacja występuje w Coastal Plain w Południowej Karolinie. W Kanadzie jego występowanie jest ograniczone do Point Pelee, Pelee Island i południowo-zachodnim skrawku Ontario. Zasiedla zwykle nasłonecznione tereny bagienne, podmokłe, małe stawy, wolno płynące strumienie, oraz tereny zalesione w pobliżu wody z gęsto roślinnością wodną. Nie lubią przebywać w pobliżu dużych jezior, rzek i terenów zanieczyszczonych.

Ogólny opis

Jest niewielką żabą i drugim najmniejszym kręgowcem Ameryki Północnej, zaraz po świerszczce południowej, do której jest bardzo podobna. Mierzy od 19 do 38 mm długości ciała. Ciało jest smukłe, głowa lekko szpiczasta. Występuje kilka wariantów barwnych tej żaby. Zwykle strona grzbietowa obejmuje odcienie szarości, zieleni, brązu, często formując zróżnicowane wzory(w samym Nowym Yorku, odnotowane 6 odmian barwnych tego płaza). Kończyny zwykle pasiaste, a od oka do nasady przednich kończyn, często ciągnie się blady pas. Skóra zwykle chropowata, pokryta licznymi brodawkami. Bardzo podobna do świerszczki południowej, o której odróżnia się krótszymi kończynami, większą wzorzystością na tylnych kończynach oraz mniej spiczastym pyskiem.

Dymorfizm płciowy

Niewyraźny. Samce posiadają jeden worek rezonansowy, nadymany w okresie godowym.

Populacja i zagrożenia

Gatunek klasyfikowany jako najmniejszej troski, i choć jego populacja w północnym zasięgu występowania drastycznie spadała, to w innych rejonach wydaje się dosyć pospolity i w miarę liczny. Jeszcze w XIX wieku w Indiana(stan USA) był uważany za najpospolitszego płaza tam występującego, obecnie populacja żaby spada na tym obszarze oraz innych na północnym zasięgu. Prawdopodobną przyczyną są zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia, pestycydy i inne chemiczne środki stosowane w rolnictwie, a także konkurencja ze strony gatunków inwazyjnych.

Pożywienie

Głównie owady, pająki i inne bezkręgowce lądowe, wodne, jak i łapane w powietrzu. Czasami zjada materie roślinną unoszącą się w toni wodnej.

Zachowanie

Jest płazem aktywnym całodobowo. Mimo pokrewieństwa z rzekotkami, nie jest gatunkiem nadrzewnym, lecz przed wszystkim lądowym. W słoneczne dni często grupują się w pobliżu brzegów niewielkich zbiorników wodnych. Bardzo dobrze skaczą, aby uniknąć drapieżnika, lub złapać latającą ofiarę, pokonując do 1,8 metra za jednym skokiem. Są także dobrymi pływakami. W deszczowe dni mogą znacznie oddalać się od zbiornika. Populacje występujące na północy, hibernują na zimę zwykle pod koniec października-listopada, zwykle zakopane w ziemi, lub pod danymi przedmiotami(np. kłodą). Budzą się na wiosnę, wraz z pierwszym ciepłym frontem. 

Rozród

Okres godowy zwykle występuje od maja do lipca, dla populacji występujących na północy. Populacje bardziej na południe w cieplejszych rejonach(gdzie nie występują zimne zimy) rozmnażają się całorocznie. Samce wyszukują zwykle odpowiedniego terenu(zwykle na roślinności wodnej,) i rozpoczynają swój śpiew, który przypomina odgłosy świerszcza. Kiedy zwabi samice, przystępują do kopulacji(ampleksus). Jaja składane są pojedynczo, lub w niewielkich kępkach(po 2-7) i przyklejane zwykle do roślinności wodnej, lub unoszą się na powierzchni wody. Ogólna liczba skrzeku może liczyć nawet 400 jaj. W przeciągu kilku dni klują się kijanki, które prowadzą kryty tryb życia, ukryte wśród roślinności wodnej. Po ok. 50-90 dniach przemieniają się w osobniki dorosłe. Dojrzałość płciową uzyskują w przeciągu 1 roku.

Naturalni wrogowie

Ryby, czaple, norki, węże, większe płazy itp. Dla kijanek głównym zagrożeniem są ryby i larwy ważek.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 3 lata. W niewoli do 5 lat.

Znaczenie dla człowieka

Uważany za wskaźnik jakości wody, gdyż nie występuje w wodach zanieczyszczonych. Czasami hodowany, głównie w celach badawczych.

Ciekawostki

  • Jest drugim najmniejszym płazem oraz kręgowcem Ameryki Północnej. 
  • Została opisana przez amerykańskiego przyrodnika Spencer'a Fullerton'a Bairda'a w 1854 roku.
  • W 1984 roku niejaki Burkett oszacował średni wiek życia świerszczki północnej na 4 miesiące, natomiast całkowity obrót populacji na 16 miesięcy. Jednak sporadycznie odnajdywano ok. 3 letnie żaby.
  • Wyróżnia się trzy podgatunki tej żaby(Acris crepitans blanchardi, Acris crepitans crepitans i Acris crepitans paludicola).
  • Jest blisko spokrewniona z świerszczką południową(Acris gryllus). Oba gatunki są jedynymi przedstawicielami rodzaju Acris. Niektórzy badacze za odrębny gatunek uważają podgatunek świerszczki północnej Acris crepitans blanchardi(Acris blanchardi).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Northern_cricket_frog
-http://amphibiaweb.org/cgi/amphib_query?where-genus=Acris&where-species=crepitans
-http://www.iucnredlist.org/details/55286/0
-http://animaldiversity.org/accounts/Acris_crepitans/
-http://srelherp.uga.edu/anurans/acrcre.htm
-http://nas.er.usgs.gov/queries/factsheet.aspx?SpeciesID=52