czwartek, 7 sierpnia 2014

Ameiva major - amejwa z Martyniki

inne nazwy: gigantyczna amejwa z Martyniki*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Gady
  • Rząd: Łuskonośne
  • Rodzina: Tejowate
  • Gatunek: Ameiva major

Występowanie

Gatunek był endemiczny dla dwóch wysp Petite Terre Islands, należących do Gwadelupy. Niegdyś sądzono iż występował na wyspie Martynika(jednak obecne badania to kwestionują). Preferował tereny o piaszczystym podłożu.

Ogólny opis

Ameiva major osiągał ok. 50 cm długości ciała, z czego 3/5 długości to długi ogon. Z opisów wynika iż czubek głowy jaszczurki był czerwony, natomiast reszta ciała koloru oliwkowego. U młodych osobników wzdłuż korpusu ciągły się dwa żółtawe paski, zanikające wraz z wiekiem. Spód ciała był jaśniejszy, żółtawy. Kończyny i ogon były nieco ciemniejsze, przybierając czasami koloru pomarańczowego.

Dymorfizm płciowy

Przypuszczalnie samce osiągały większe rozmiary.

Pożywienie

Zapewne drobne stawonogi.

Zachowanie

Ekologia gatunku bardzo słabo poznana. Przypuszczalnie tryb życia podobny do innych spokrewnionych amejw.

Rozród

brak danych.

Naturalni wrogowie

Przed przybyciem człowieka, przypuszczalnie brak. Później gatunki inwazyjne wprowadzone na wyspę, min. szczur śniady polujący na młode jaszczurki i zjadający ich jaja. Mógł konkurować o środowisko życia z legwanem szlachetnym.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Gatunek wymarł przypuszczalnie około roku 1840, jednak za wymarły został uznany dopiero w roku 1994. Przyczyny wymarcia nie są do końca poznane, lecz przypuszcza się iż poszczególne czynniki, jak degradacja środowiska przez rolnictwo, wprowadzenie gatunków inwazyjnych(szczur śniady), konkurencja ze strony legwana szlachetnego, oraz nakładające się kataklizmy naturalne(silne trzęsienie ziemi w roku 1843, podwodna erupcja wulkanu w 1843 roku, oraz silne huragany), mogły ostatecznie doprowadzić do wymarcia gatunku.

Ciekawostki

  • Gatunek został opisany w 1839 roku przez francuskiego zoologa André Marie Constant Duméril.
  • Spokrewniony gatunek Ameiva cineracea występujący na Gwadelupie(La Désirade, Marie-Galante i Îles des Saintes), także został uznany za gatunek wymarły. Przypuszczalnie jaszczurka wymarła po silnym huraganie, który zdegradował jej środowisko w 1928 roku.
  • Jaszczurki z rodzaju Ameiva są bardzo słabo poznanymi gatunkami.
  • Rodzaj Ameiva liczy 36 gatunków amejw, z czego 2 są uznawane za wymarłe. Do rodzaju zalicza się amejwe pospolitą(Ameiva ameiva), Ameiva chrysolaema i Ameiva provitaae.
Bibliografia:
-http://www.iucnredlist.org/details/1120/0
-https://en.wikipedia.org/wiki/Martinique_giant_ameiva
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ameiva

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz