sobota, 2 sierpnia 2014

Leptophryne cruentata - zdziesiątkowana przez wybuch wulkanu

inne nazwy: ropucha krwista*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Płazy
  • Rząd: Płazy bezogonowe
  • Rodzina: Ropuchowate
  • Gatunek: Leptophryne cruentata

Występowanie

Występuje endemicznie na wyspie Jawa, zamieszkując jedynie okolice gór Gunung Pangrango, Mount Gede i Curug Luhur. Płaz spotykany w ekotonach(środowisko przejściowe) między nizinnym lasem deszczowym, a górskim lasem deszczowym. Preferuje siedliska w pobliżu starorzeczy, powstałych za sprawą górskich potoków.

Ogólny opis

Ropucha mierzy przeciętnie 2-4 cm długości ciała. Posiada smukłe ciało z guzkowatą skórą. Palce połączone płoną pławną, zaś środkowy palec jest nieco pogrubiały. Na głowie widoczne zgrubienia, pod którymi umieszczone są ciemnobrązowe oczy. Brak gruczoły przyusznego. Występują dwie odmiany barwne tej żaby. Pierwsza forma czarna w czerwone marmurkowate plamy na całym ciele, druga podobna, lecz z dodatkowymi jaskrawo żółtymi plamami na grzbiecie. Kijanka mała i całkowicie czarna.

Dymorfizm płciowy

Samica nieco większa od samca.

Populacja i zagrożenia

Gatunek obecnie klasyfikowany jako krytycznie zagrożony. Do 1976 roku ropucha była w miarę pospolita na swoim niewielkim zakresie. Populacja w przeciągu ponad 10 lat nieco zmniejszyła się w wyniku przekształcania środowiska naturalnego przez człowieka, zwłaszcza niszczenia starorzeczy górskich, gdzie ropucha się rozmnażała. Niewykluczone iż choroba grzybicza chytridiomikoza także odegrała swoją rolę. Największym ciosem dla tej żaby okazała się jednak erupcja wulkanu Galunggung, która zniszczyła ogromne połacie górskich lasów i niemal całkowite wyginięcie ropuchy Leptophryne cruentata. Od roku 1990 do 2003 płaz uważany był za potencjalnie wymarłego, jednak odnaleziono jednego osobnika w pobliżu wodospadu Cibeureum. Obecnie ropucha występuje na terenie Parku Narodowego Gunung Gede Pangrango, gdzie jest objęta całkowitą ochroną. Realizuje się także program hodowli ropuchy w niewoli.

Pożywienie

Niewielkie stawonogi.

Zachowanie

Słabo poznane. Gatunek w naturalnym środowisku obserwowany niezwykle rzadko.

Rozród

Słabo poznany. Samica znosi ok. 200 małych czarnych jajek w starorzeczach potokowych. Pojedyncze jajeczko ma nieco ponad 1 mm średnicy.

Naturalni wrogowie

Ropucha wydziela toksyczny ekstrakt skórny, dlatego dla większości drapieżników nie jest potencjalną ofiarą.

Długość życia

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Gatunek nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki


  • Jest jednym z najbardziej zagrożonych płazów świata.
  • Został opisany w 1838 roku przez szwajcarskiego zoologa Johann'a Jakob'a von Tschudi.
  • Epitet gatunkowy "cruentata" oznacza w polskim tłumaczeniu "krwawić", co odnosi się do krwistoczerwonych plam na ciele.
  • Do rodzaju Leptophryne zaliczana jest ponadto bardziej pospolitsza ropucha Leptophryne borbonica, występująca na terenie Indonezji, Malezji, Tajlandii i Brunei. 
Bibliografia:
-http://www.iucnredlist.org/details/54815/0
-http://amphibiaweb.org/species/339
-https://en.wikipedia.org/wiki/Bleeding_toad    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz