sobota, 23 sierpnia 2014

Lucjan smugowy - łatwa zdobycz

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Promieniopłetwe
 • Rząd: Okoniokształtne
 • Rodzina: Lucjanowate
 • Gatunek: Lucjan smugowy(Lutjanus synagris)

Występowanie

Zamieszkuje zachodni Atlantyk od wybrzeży Karoliny Północnej po południową Brazylię, w tym spotykany min. na Bermudach, Zatoce Meksykańskiej i na Karaibach. Najbardziej obficie występuję w pobliżu Antyli, od Panamy po północne wybrzeże Ameryki Południowej. Osobniki dorosłe najczęściej widywane w pobliżu raf koralowych i terenów o gęstej roślinności i piaszczystym dnie na głębokościach od 10 do 400 metrów. Osobniki młodociane widywane w pobliżu ujść rzek.

Ogólny opis

Ryba dorasta do 36-60 cm długości ciała. Ciało podłużne, nieco wygrzbiecone. Profil głowy niemal prosty z lekko zaostrzonym pyskiem. Wargi grube, a zęby zaostrzone. Płetwa grzbietowa jest lekko wklęsła po środku i posiada 10 twardych promieni z czego 4 jest najdłuższy, oraz 12-13 promieni miękkich, które skierowane są nieco do tyłu. Płetwa ogonowa z lekkim wcięciem. Płetwa odbytowa posiada 3 krótkie, twarde promienie i 8-9 miękkich, skierowanych do tyłu. Płetwy piersiowe dosyć krótkie. Płetwa brzuszna posiada ok. 6-7 miękkich promieni. Kolor ciała dosyć zmienny, choć zwykle wśród populacji przeważają osobniki srebrzyste, srebrzystoróżowe i czerwonawe. Na powierzchni grzbietowej często znajduje się rząd zielonkawych i pionowych pasów z 7-10 żółtymi, poziomymi pasami biegnącymi wzdłuż boków, oraz żółtymi liniami biegnącymi wzdłuż linii bocznej. Płetwy, poza ogonową i bliższą grzbietową, koloru żółtego, natomiast bliższa część płetwy grzbietowej i płetwa ogonowa koloru czerwonawego. Charakterystyczny czarny punkt, większy niż oko ryby, znajduje się powyżej linii bocznej i poniżej miękkich promieni płetwy grzbietowej.

Dymorfizm płciowy

Przypuszczalnie brak.

Populacja i zagrożenia

Ryba nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Poławiana, z szczególnym zatężeniem u wybrzeży Florydy. Obecnie jednak połowy tej ryby nieco spadły. Lucjan smugowy wydaje się dosyć liczny, zwłaszcza w pobliżu Antyli.

Pożywienie

Głównie mniejsze ryby i skorupiaki. Rzadziej pierścienice i mięczaki(razem ok. 13% diety).

Zachowanie

Lucjan smugowy jest gatunkiem morskiej ryby preferującym rafy koralowe i wody o gęstej roślinności, zwykle o piaszczystym dnie, jednak często także spotykany jest na innych siedliskach. Żyje głównie w małych stadach i grupach, skupiając się w duże ławicę w okresie tarła. Poluję głównie w nocy.

Rozród

Okres tarła przypada zwykle od marca do września z szczytem aktywności czerwiec-sierpień, choć w zależności od szerokości geograficznej, okres ten może się nieco różnić. Ryby zwykle skupiają się w duże ławicę, gdzie uwalniane są duże ilości ikry i mlecza. Samica może uwolnić nawet 10 mln jaj, które są zapładniane przez nasienie samca. Ikra jest pelagiczna, a pojedyncze ziarenko mierzy 0,7-0,8 mm. Wylęg zastępuje po ok. 23 godzinach w temperaturze 26ºC. Narybek wędruje zwykle do okolic ujść rzek, gdzie szybko rosną. Po osiągnięciu ok. 18 cm długości ciała ryba osiąga dojrzałość płciową.

Naturalni wrogowie 

Głównie duże ryby np. rekiny i inne lucjany.

Długość życia

ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Ryba poławiana komercyjnie, głównie ze względu na smaczne mięso. Uważana jest za rybę łatwą do złowienia. Łowiona na haczyk, przy pomocy przynęty żywej, sztucznej i zanęty. Czasami trzymana w akwariach publicznych.

Ciekawostki


 • Może tworzyć hybrydy z chryzorem(Ocyurus chrysurus).
 • Ryba czasami mylona z lucjanem muton(Lutjanus analis) i Lutjanus griseus.
 • W przeciwieństwie do innych lucjanów, lucjan smugowy jest poławiany na płytkich wodach(10-20 metrów głębokości).
 • Dostał opisany w 1758 roku przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza.
 • Do rodzaju Lutjanus zalicza się 66-69 gatunków lucjanów, min. lucjana gwinejskiego(Lutjanus dentatus), lucjana purpurowego(Lutjanus purpureus) i lucjana lampaskiego(Lutjanus fulviflamma).
Bibliografia:
-http://www.fishbase.org/summary/Lutjanus-synagris.html
-https://en.wikipedia.org/wiki/Lane_snapper
-https://es.wikipedia.org/wiki/Lutjanus_synagris
-https://www.flmnh.ufl.edu/fish/discover/species-profiles/lutjanus-synagris
-http://www.sms.si.edu/irlspec/Lutjan_synagr.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz