poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Mandragora - roślina zabójca

Pierwsze podania

Już od zarania wieków wierzono w magiczne właściwości niektórych roślin, a mandragora jest roślina, której najczęściej przypisywano cudowne właściwości. Już Pliniusz(rzymski historyk) opisywał iż kawałek korzenia mandragory uśmierza ból, a staropolscy medycy używali nalewek z mandragory jako środek przeciw melancholii. Indianie używali maści z mandragory, aby wpaść w trans, przy którym otaczały ich wizję i dziki taniec(korzeń mandragory ma właściwości halucynogenne). Także w Starym Testamencie spotykamy mandragorę, której korzeń został podany Jakubowi przez Lee, która chciała go nakłonić do seksu(mandragora pobudza potencję). Niemniej jednak najsilniejsza wiara w magiczne właściwości tej rośliny narodziła się w Średniowieczu. Mandragora, zwana alrauną była opisywana w średniowiecznych podaniach jako roślina rosnąca zwykle pod szubienicą, gdzie krew i części ciała wisielca posilały magiczna roślinę. Mandragora najbujniej rosła jeśli została opryskana nasieniem skazańca, który doszedł tuż przed śmiercią. Korzeń mandragory był bardzo cenny, lecz tylko głupiec próbował wykopać roślinę z ziemi, gdyż tym samym skazywał się na śmierć. Wyrwana mandragora przeklinała człowieka, choć istniało kilka sposobów na zdobycie tej rośliny. Najpierw trzeba było polać roślinę moczem damskim, lub najlepiej krwią menstruacyjną, następnej delikatnie okopać roślinę, uważając aby nie wykopać jej z ziemi. Często zakreślano także 3 magiczne kręgi wokół alrauny mieczem, a następnie obwiązywano sznurem roślinę i przywiązywano ją do psiego ogona. Psa, np. kawałkiem mięsa, zachęcano do ciągnięcia, aż wyrwie on z ziemi roślinę. Mandragora rzucała przekleństwa na psa, który zdychał, a człowiek zatykając uszy, lub zagłuszając głos rośliny mógł uchronić się od śmierci. Korzeń mandragory był często używany w magicznych obrzędach, lub medycynie.

Wygląd

Mandragora była rośliną bulwiastą o bujnych i dużych liściach. Niczym nie odróżniałaby się od innych roślin, gdyby nie jej bulwa, kształtem przypominającym człowieka. Korzeń mandragory opisywany jako roślinny humanoid z czterema kończynami, torsem i głową. Mandragora jest roślina istniejącą naprawdę, lecz nie jest zabójcą, jak opisują ją legendy:

  • Mandragora lekarska - gatunek rośliny z rodziny psiankowatych, występującej naturalnie na terenie Europy Południowej i Bliskiego Wschodu. Jest rośliną uprawną, wykorzystywaną w celach leczniczych.

W środkach masowego przekazu

Mandragora występuje min. w serii powieści fantasy Harry Potter gdzie mandragora jest cennym składnikiem wielu eliksirów, oraz lekiem na spetryfikowanie. Jednak krzyk dojrzałej mandragory, wyrwanej z ziemi jest zabójczy, jedynie sadzonki ogłuszają. Mandragora występuje także w świecie gry Tibia i Legend: Legacy of the Dragons.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Mandragora_lekarska
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Mandragora_(ro%C5%9Blina)
-http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Mandragora
-http://pl.harrypotter.wikia.com/wiki/Mandragora

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz