poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Mydliczek mały - smaczna, lecz mała.

inne nazwy: goździnka 
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Okoniokształtne
  • Rodzina: Mydliczkowate
  • Gatunek: Mydliczek mały(Gazza minuta)

Występowanie

Spotykany w Indo-Pacyfiku od Afryki Południowej przez Morze Czerwone, wybrzeże Indii, Azję południowo-wschodnią po wybrzeże wschodniej Japonii i Tongę na północy i Australię północną na południu. Dorosłe osobniki zamieszkują zwykle wody przybrzeżne i szelfowe od 10 do 75 metrów głębokości, preferując podłoże muliste, lub mulisto-piaskowe. Osobniki młodociane spotykane w pobliżu ujść rzek i estuariów.

Ogólny opis

Ryba osiąga 8-15 cm długości ciała, maksymalnie do 21 cm. Posiada bocznie spłaszczone ciało, romboidalne z wysokim wygrzbieceniem. Oczy dosyć duże, szczęki wysuwalne i dosyć szerokie. Płetwa grzbietowa dwudzielna, pierwsza część wysoka, trójkątna o 8 kolczastych promieniach. Druga niska, ciągnąca się po ogon ryby, oddzielona od pierwszej głębokim wcięciem i składająca się z 15-17 miękkich promieni. Płetwa odbytowa podobnie jak druga część grzbietowej, niska i rozpostarta od brzucha ryby po ogon, składająca się z 13-14 miękkich promieni. Łuski słabo widoczne. Ciało ryby srebrnawe z szaro-rdzawymi plamami na grzbiecie i bokach ciała.

Dymorfizm płciowy 

brak danych.

Populacja i zagrożenia

Gatunek spotykany powszechnie i obecnie nie są znane poważne zagrożenia dla tego gatunku. Ryba poławiana na niewielką skalę. Mydliczek mały jest klasyfikowany jako najniższego ryzyka na wyginięcie.

Pożywienie

Poluje na małe ryby, skorupiaki i wieloszczety.

Zachowanie

Gatunek o zmiennym zachowaniu społecznym. Osobniki tego gatunku można spotykać samotnie, w małych stadach, lub w dużych ławicach. Osobniki młodociane preferują wodę słonawą, dlatego spotykane są u ujść rzek i estuariów, natomiast osobniki dorosłe wolą wodę słoną. Swoją zdobycz łapie przy pomocy wysuwanej szczęki, a potencjalny pokarm przesiewa przy pomocy wyrostków filtracyjnych na łuku skrzelowym. W razie złapania przez drapieżnika, wydziela znaczną ilość śluzu.

Rozród

Słabo poznany. Tarło u tych ryb zwykle widoczne jest od kwietnia do czerwca, chociaż czasami okres rozrodczy może się wydłużyć. Samica składa od 5 do 20 tysięcy jaj.

Naturalni wrogowie

Większe ryby, ssaki i ptaki morskie.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Ryba poławiana na niewielką skalę. Lubiana ze względu na smaczne mięso, sprzedawane świeże, lub suszone, lecz ze względu na niewielkie rozmiary ryba nie cieszy się większym uznaniem. Często mięso tej ryby stosowane przy produkcji mączki rybnej.

Ciekawostki


  • Została opisana już w 1795 roku pod nazwą Scomber minutus.
  • Biologia i ekologia ryby, mimo swojego powszechnego występowania, nadal nie została dobrze poznana.
  • Do rodzaju Gazza klasyfikowanych jest 5 gatunków ryb, min. Mydliczek mały, Gazza achlamys, Gazza dentex, Gazza rhombea i Gazza squamiventralis.
Bibliografia:
-http://www.fishbase.org/summary/4462
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Mydliczek_ma%C5%82y
-http://www.iucnredlist.org/details/166575/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz