poniedziałek, 24 czerwca 2013

Ascaphus truei - ogończak amerykański

inne nazwy: ogończak amerykański*

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Płazy
 • Rząd: Płazy bezogonowe
 • Rodzina: Ascaphidae
 • Gatunek: Ascaphus truei

Występowanie

Ogończak amerykański zasiedla północno-zachodnią Kanadę, od Gór Kaskadowych na wschodzie do wybrzeża Pacyfiku na zachodzie i Kolumbii Brytyjskiej na południu. Kilka populacji występuje także w Górach Błękitnych, południowo-wschodnim Waszyngtonie, północno-wschodnim Oregonie, a także północna część Gór Skalistych. Żaba zasiedla głównie zimne, szybko płynące, leśne potoki o kamienistym podłożu.

Ogólny opis

Ascaphus truei to mała żaba, osiągająca 2-5 cm długości. Ciało jest koloru brązowego, czekoladowego do oliwkowego. Skóra jet szorstka w dotyku. Głowa jest stosunkowo duża, spłaszczona, przypominająca kształtem trójkąt. Oczy posiadają pionową źrenicę, oraz czarny pasek ciągnący się od pyska do barku. Nie posiada zarządów słuchu. Szczególną cechą tej żaby są bardzo małe płuca, które prawdopodobnie służą do kontroli pływalności oraz twarde i zrogowaciałe palce, które ułatwiają przegrzebywanie skalistego dna.

Dymorfizm płciowy

Samica jest większa o samca. W okresie rozrodczym, u samicy pojawiają się czarne plamy w okolicy kloaki. Samce posiadają krótki ogon, który służy im jako narząd kopulacyjny.

Populacja i zagrożenia

Mimo na swoje wygórowane wymagania środowiskowe, żaba ta jest dosyć często spotykana i klasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski. Jednym z zagrożeń dla tej żaby jest wycinanie drzew w okolicach strumieni, co podwyższa temperaturę wody i uniemożliwia prawidłowy rozwój tego wrażliwego płaza.

Pożywienie

Głównie owady, mięczaki i zooplankton. Kijanki przede wszystkim glony.

Zachowanie

Dorosłe osobniki wskazują nocny tryb życia. Większość życia pędzają pod wodą, wychodząc na ląd jedynie w razie potrzeby. Kijanki prowadzą całodobowy i osiadły tryb życia. Ogończak amerykański nie hibernuje, lecz podczas zimy jego aktywność znacznie spada.

Rozród

Okres rozrodczy u tych płazów przypada jesieniom, od września do października. Kopulacja następuje w wodzie. Jako że brak u tej żaby narządu słuchu, także samiec nie posługuje się głosem, do przywabienia samic. Samiec zazwyczaj rzuca się na samice, która jest niedaleko i łapie ją przednimi łapami wokół miednicy, lub w jej okolicy. Następnie samiec wprowadza swój ogon, który służy u jako narząd rozrodczy, do organów rozrodczych samicy. U tych żab występuje zapłodnienie wewnętrzne. Samica następnie przechowuje zapłonione jaja, aż do czerwca lub lipca. Znosi przeciętnie 44-85 jaj, które przymocowuje do skalistego podłoża na dnie strumienia. Po około 6 tygodniach wykluwają się kijanki, które mierzą przeciętnie 11 mm. Początkowo nie posiadają koloru i widać u nich jedynie zawartość woreczka żółciowego w brzuchu. Później przebarwiają się na kolor brązowoszary lub czarny z ciemnymi plamami na ciele. Kijanki posiadają ciało spłaszczone brzusznie, a zamiast typowego otworu gębowego, posiadają ssawkę, która umożliwia im przymocowanie się do podłoża w celu przeciwstawienia się prądowi strumienia. Kijanki przemieniają się w dorosłe żaby po upływie roku do 4 lat. Długość życia w postaci larwalnej zależy od szerokości geograficznej w jakiej występuje dana populacja. Populacje nadmorskie przemieniają się w osobnika dorosłego po roku do 3 lat, za to populacja śródlądowe od 3 do 4 lat. Kijanka podczas metamorfozy traci ogon, wytwarza typowy otwór gębowy i wykształca kończyny. Dojrzałość płciową żaby osiągają w wieku 2 do 8 lat i jest do zależne od geograficznego występowania danej populacji.

Naturalni wrogowie

Niewiele wiadomo na temat naturalnych wrogów żaby Ascaphus truei, lecz obserwowano iż żaba pada ofiarą pończosznika prążkowanego, pończosznika Thamnophis elegans, ryjówek, postaci larwalnej żylenic, salamandry olimpickiej, salamandry pacyficznej, ryb z rodziny łososiowatych, pluszcza meksykańskiego i ryby z gatunku Cottus confusus.


Długość życia

do ok. 14 lat.

Znaczenie dla człowieka 

Brak szczególnego znaczenia dla człowieka. Czasami wykorzystywana w laboratoriach.

Ciekawostki


 • Ascaphus truei jest jednym z najdłużej żyjących płazów bezogonowych.
 • Jest jedną z niewielu płazów u których występuje zapłodnienie wewnętrzne.
 • Kijanki tej żaby, mogą zasiedlać jedynie strumienie gdzie występują gładkie kamienie o średnicy nie mniejszej niż 55 mm.
 • Niegdyś do rodzaju Ascaphus zaliczany był jedynie jeden gatunek płaza Ascaphus truei. Obecnie wyodrębniono drugi gatunek Ascaphus montanus.
 • Ogończak amerykański jest najbliżej spokrewniony z ogończakiem Ascaphus montanus.


                               
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Tailed_frog
-http://www.iucnredlist.org/details/54414/0
-http://amphibiaweb.org/species/2049
-http://www.edgeofexistence.org/amphibians/species_info.php?id=1358
-http://animaldiversity.org/accounts/Ascaphus_truei/
-http://www.californiaherps.com/frogs/pages/a.truei.html
-http://www1.dnr.wa.gov/nhp/refdesk/herp/html/4astr.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz