środa, 5 czerwca 2013

Silurana epitropicalis - żaba szponiasta z Kamerunu

inne nazwy: żaba szponiasta z Kamerunu*

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Płazy
  • Rząd: Płazy bezogonowe
  • Rodzina: Grzbietorodowate
  • Gatunek: Silurana epitropicalis

Występowanie

Płaz zamieszkuje niewielkie zbiorniki wodne(o średnicy 1-2 metrów i głębokości około 1 metra), osłonięte koronami drzew w nizinnych lasach deszczowych. Spotyka się ją głównie w Parku Narodowym Garamba na północnym-wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, w Kinszasa na zachodzie Demokratycznej Republiki Konga, na północy Angoli, w Gabonie, w Gwinei Równikowej, w Longyi, Efulen, Bipindi, Nkoemvone, Akok, Ebolowa leżące na terytorium Kamerunu na południe od rzeki Sanaga oraz w Point Noire w Kongo. Żaba została introdukowana w Republice Środkowoafrykańskiej, natomiast jej wystąpienie w Sudanie jest niepotwierdzone. Dokładny zakres występowania żaby Silurana epitropicalis jest słabo poznany.

Ogólny opis

Żaba Silurana epitropicalis to małą żaba, mierząca od 5,5 do 7 centymetrów. Ciało jest grzbieto-brzusznie spłaszczone z wyraźnie, wystającymi oczami. Posiada 4 wolne palce w przednich kończynach i 5 palców połączonych błoną pławną w kończynach tylnych. U żaby tej nie występują powieki, ani język. Ciało żaby jest kolory jasnobrązowego, czasami z odcieniami pomarańczowego. Żaba głównie oddycha przez dobrze rozwinięte płuca, skóra oddycha jedynie niewielką powierzchnią.

Dymorfizm płciowy

Samice są większe od samców, a także widoczne są u nich brodawki wokół kloaki.

Populacja i zagrożenia

Silurana epitropicalis jest klasyfikowany jako gatunek o niskim ryzyku na wymarcie. Populacja tej żaby spada, lecz uważana jest nadal za lokalnie liczną. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku, jest wycinka lasów oraz rozbudowany system rolnictwa.

Pożywienie

Głównym pożywieniem żab Silurana epitropicalis to dżdżownice, owady, ślimaki, skorupiaki, małe ryby i inne małe stworzenia, mogące zmieścić się w pysku żaby.

Zachowanie

Żaba prowadzi jedynie wodny tryb życia, wychodząc na ląd jedynie w sytuacjach wyjątkowych(zmiana zbiornika bytowego). Jest głównie zwierzęciem nocnym, podczas dnia odpoczywa w roślinności wodnej. Jest żabą nie posiadającą języka, tak więc przy posilaniu się, pomaga sobie kończynami. W poszukiwaniu pożywienia używa wyczulonego zmysłu węchu i dotyku. Może przechodzić w stan estywacji(sen letni).

Rozród

Samce wydobywają z siebie cichy dźwięk, aby zwabić do siebie samice. Zazwyczaj rozmnażają się w porze deszczowej. Samica składa skrzek z którego po kilku dniach wykluwają się kijanki, które odżywiają się przez filtracje wody. Cykl rozrodczy w naturalnym środowisku jest słabo poznany.

Naturalni wrogowie

Wydrzyca afrykańka, duże ryby, węże wodne, duże jaszczurki itp. Kijanki są dodatkowo narażone na ataki ryb, pająków itp.

Długość życia

Brak danych. Prawdopodobnie około 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Czasami bywa hodowana, choć jest raczej rarytasem dla hobbystów.

Ciekawostki


  • Choć populacja tej żaby maleje, a jej środowisko kurczy się, to żaba występuje na wielu obszarach chronionych
  • Rodzina grzbietorodowatych(Pipidae) sięga kredy(144-66.4 milionów lat temu).
  • Żaba Silurana epitropicalis jest spokrewniona z popularniejszymi gatunkami płazów w hodowlach hobbystycznych, żabą szponiastą(Xenopus laevis), karlikiem szponiastym(Hymenochirus boettgeri) i grzbietorodem amerykańskim(Pipa pipa).
  • Rodzaj Silurana jest reprezentowany przez 2 gatunki płazów, Silurana epitropicalis i Silurana tropicalis.    

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Silurana_epitropicalis
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cameroon_clawed_frog
-http://www.iucnredlist.org/details/58166/0
-http://eol.org/pages/332653/overview

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz