sobota, 15 czerwca 2013

Dzięcioł czerwonokarkowy - rzadki tropikalny dzięcioł

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Dzięciołowe
  • Rodzina: Dzięciołowate
  • Gatunek: Dzięcioł czerwonokarkowy (Veniliornis dignus)

Występowanie

Dzięcioł czerwonokarkowy zamieszkuje tropikalne i subtropikalne wilgotne lasy górskie na terenie Ekwadoru, Kolumbii, Peru i Wenezueli.

Ogólny opis

Dzięcioł czerwonokarkowy to nieduży ptak, osiągający ok. 15 cm długości ciała i wagę ok. 30 g. Dzięcioł ten posiada dosyć kolorowe upierzenie. Górna cześć głowy ptaka(jedynie samiec) i karku jest czerwona, a dookoła oka ptaka biegnie biały pasek. Spód ptaka żółtokremowy z czarnymi falami, zanikającymi przy ogonie. Grzbiet i skrzydła ptaka brunatnozielone, czasami z odcieniami czerwieni, a ogon czarny. Dziób ptaka koloru czarnego.

Dymorfizm płciowy 

Górna część głowy samicy jest koloru czarnego, a u samca czerwonego.

Populacja i zagrożenia

Dzięcioł ten klasyfikowany jest jako gatunek najmniejszej troski. Jego zakres występowania jest dosyć duży, a populacja ptaka wydaje się być stabilna, choć jest on dość rzadko spotykany. Całkowita populacja dzięcioła czerwonokarkowego nie jest znana, lecz prawdopodobnie wynosi około 10 000 dorosłych osobników.

Pożywienie

Głównie owady, prawdopodobnie również sporadycznie nasiona drzew.

Zachowanie

Dzięcioł czerwonokarkowy jest gatunkiem dosyć słabo poznanym i rzadko obserwowanym. Głównie żyje samotnie, lub w parach, żerując na wszystkich poziomach lasu, lecz najczęściej przebywa na średnim stopniu, lub w górnych warstwach drzew. Rzadko wydają z siebie głos.

Rozród

Brak danych.

Naturalni wrogowie

Głównie duże ptaki drapieżne i kotowate.

Długość życia

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki


  •  Wyróżnia się trzy podgatunki tego dzięcioła(Veniliornis dignus dignus, Veniliornis dignus baezae i Veniliornis dignus valdizani)
  • Dzięcioł ten jest bardzo rzadko obserwowany, jak większość dzięciołów w jego rodzinie, gdyż zazwyczaj unikają kontaktu z człowiekiem.
  • Do rodzaju Veniliornis zaliczanych jest 14 gatunków dzięciołów, zamieszkujących Amerykę Południową i Środkową. Do tego rodzaju zalicza się także dzięcioł krwisty (Veniliornis sanguineus), dzięcioł jarzębaty (Veniliornis passerinus) i dzięcioł krótkodzioby (Veniliornis chocoensis).

Bibliografia:
-https://es.wikipedia.org/wiki/Veniliornis_dignus
-https://en.wikipedia.org/wiki/Yellow-vented_woodpecker
-http://www.hbw.com/species/yellow-vented-woodpecker-veniliornis-dignus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz