środa, 12 czerwca 2013

Qilin - chiński jednorożec

Pierwsze podania

Qilin to stworzenie występujące w mitologi chińskiej, jako symbol dobrobytu, dobrej wróżby, ochrony, harmonii i dobrobytu. Pierwsze wzmianki o tym stworzeniu istnieją już w V w. p.n.e w książce Zuo Zhuan, a następnie pojawiał się w wielu innych książkach i podaniach Starożytnych Chin. Według jednej z legend para qilinów pojawiła się w stolicy, podczas panowania cesarza Huang Di, oraz podczas narodzin chińskiego filozofa Konfucjusza. W XV wieku kiedy do Chin sprowadzono żyrafy, przez admirała Zheng He, uosabiano je z qilinami i miały symbolizować praworządność sprawowaną przez cesarza Yongle. Qilin są jedną z najważniejszych istot w mitologi chińskiej, zaraz po Chińskim smoku i Fenghuang(chińskim feniksie).

Wygląd

Wygląd Qilina zmieniał się na przestrzeni wieków. W dynastii Jin qilin posiadał smoczą głowę i ciało konia, w dynastii Ming posiadał parę ozdobnych rogów i przypominał wołu, w dynastii Qing istota ta posiadała głowę smoka, poroże jelenia, skórę złożoną z łusek ryby, kopyta wołu i ogon lwa. Niektóre podania mówią o tym iż każdy człowiek widzi qilina inaczej, a najczęściej ma on postać tygrysa z głową smoka i jednym rogiem na czole. Qilin ma wyglądać przerażająca, lecz tylko dla grzeszników stanowi zagrożenie. Często jest on spokojnym stworzeniem, nie krzywdzącym nikogo, który na to nie zasługuje.

  • Kirin-japońska wersja chińskiego qilin. Najczęściej posiada on ciało smoka z jelenim porożem i ogonem woła. W Japonii Kirin uważany jest za najsilniejsze z stworzeń.
  • Koreański Qilin-przedstawiany jest jako grzywiaste stworzenie, z ciałem jelenia, ogonem wołu i kopytami konia. Był on jednym z czterech boskich stworzeń, wraz z smokiem, feniksem i żółwiem.
  • Zachodni jednorożec- istota, której swe początki można szukać w cywilizacji doliny Indusu. Był on przez nich przedstawiany jako jednorogie zwierzę, wyglądem przypominające byka. Później dodawano kolejne elementy różnych zwierząt jednorożcowi w wielu starożytnych działach, min. miał on mieć głowę jelenia, stopy słonia i ogon lwa. Dopiero w średniowieczu przybrał on wizerunek, zazwyczaj czysto białego konia o rogu wyrastającym z czoła.

W środkach masowego przekazu

Qilin czasami występuje w niektórych filmach, książkach i grach. Można go spotkać pod postacią jutsu w mandze Naruto, gdzie błyskawice formują się na postać Kirina, a następnie uderzają w przeciwnika. Jest to najpotężniejsze jutsu elementu błyskawicy. W grze karcianej Magic the Gathering występują 5 rodzajów qilinów: Infernal Kirin, Skyfire Kirin, Celestial Kirin, Cloudhoof Kirin and Bounteous Kirin. Kirin występuje także w grze Might and Magic Heroes VI , gdzie występuje kirin, święty kirin, oraz wraz z nowym dodatkiem wściekły kirin, który jest bossem.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Qilin
-https://en.wikipedia.org/wiki/Qilin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz