poniedziałek, 10 czerwca 2013

Welwiczja przedziwna - najdziwniejsza roślina

inne nazwy: welwiczja osobliwa, kharos, khurub


 • Królestwo: Rośliny 
 • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
 • Klasa: Nagonasienne
 • Rząd: Gniotowce
 • Rodzina: Welwiczjowate
 • Gatunek: Welwiczja przedziwna(Welwitschia mirabilis)

Wstępowanie

Welwiczja przedziwna jest endemitem pustyni Namib, występująca wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego na terytorium Namibii, Angoli i Kaokoland.

Ogólny opis

Welwiczja przedziwna jest jedną z najbardziej oryginalnych roślin rosnących na Ziemi. Pień rośliny jest gruby, osiągający ponad 100 cm średnicy i do 50 cm wysokości. Z pnia wyrastają dwa skórzaste liście, osiągające zwykle 2-4 metry. Liście są zazwyczaj rozdarte, postrzępione, a połowa liścia zwykle jest sucha i zbrązowiała, lecz zwykle druga połowa liścia jest żywa i pozostaje taką zwykle przez resztę życia rośliny. W liściach magazynowany jest węgiel, który pomaga przetrwać roślinie suche dni.

Rozmnażanie

Welwiczja jest rośliną dwupienną, Kwiaty męskie i żeńskie wytwarzane są na różnych osobnikach. Kwiaty męskie mają kształt czerwonych gwiazdek, a kwiaty żeńskie zebrane są w zalążek, przypominający fioletową szyszkę. Pyłek z kwiatów męskich przenoszony jest na kwiaty żeńskie przez wiatr lub owady(zwłaszcza muchy i pluskwiaki). Po dojrzeniu nasiona roznoszone są przez wiatr i mogą zachować żywotność nawet po 2 tysiącach lat. Zarodek ma dwa liście, a te rosną przez całe życie rośliny, przymierając przy końcach.

Zagrożenia

Populacja welwiczji nie jest zagrożona oraz nie jest ona klasyfikowana jako gatunek zagrożony. Choć zasięg występowania welwiczji przedziwnej jest dosyć duży, to jest on ograniczony ścisłymi wymaganiami rośliny, co do środowiska w jakim występuje. Roślinie zagrażają również choroby(zwłaszcza rodzaj grzyba atakujący żeńskie szyszki rośliny), nadmierny wypad zwierząt domowych, niszczenie roślin przez zebry, nosorożce i pojazdy terenowe oraz zbieranie rośliny w celach kolekcjonerskich, wraz z niskim przyrostem naturalnym rośliny, może prognozować w przyszłości zaklasyfikowaniem jej do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Długość życia

ok. 1000-2000 lat.

Znaczenie dla człowieka

Welwiczja przedziwna bywa uprawiana, choć jej uprawa jest problematyczna i przeznaczona do bardziej doświadczonych hodowców.

Warunki uprawy

W klimacie umiarkowanym roślina może być uprawiana jedynie w pomieszczeniu, a na zewnątrz wystawiana jedynie latem. W Polsce najprościej dostać nasiona tej rośliny. Nasiona trzeba przetrzymywać przez długi czas w wilgotnym i dosyć chłodnym miejscu, a następnie zasadzić w ziemi o dużej wilgotności, lecz uważać aby nasionko nie znalazło się pod wodą. Często nasiona są atakowane przez grzyby w trakcie procesu kiełkowania, dlatego wyhodowanie dorosłego okazu tej rośliny, jest dosyć problematyczne.

Ciekawostki


 • Welwiczja przedziwna jest jedynym przedstawicielem monotypowej rodziny welwiczjowatych(Welwitschia).
 • Welwiczje odkrył austriacki botanik Friedrich Welwitsch w 1859 roku, na którego cześć roślina otrzymała swoją nazwę.
 • W Polsce welwiczje przedziwną można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu.
 • Welwiczja przedziwna jest nazywana gatunkiem reliktowym.
 • Niektórzy paleontolodzy uważają iż welwiczjowate, występowały już w Ameryce Południowej w erze mezozoicznej.
 • Najbliższymi krewnymi welwiczji są rośliny z rodziny gniotowatych(Gnetaceae).
 • Roślina widnieje w herbie Namibii.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Welwiczja_przedziwna
-https://en.wikipedia.org/wiki/Welwitschia
-http://www.plantzafrica.com/plantwxyz/welwitschia.htm
-http://www.kew.org/science-conservation/plants-fungi/welwitschia-mirabilis-tree-tumbo
-http://eol.org/pages/1156352/details

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz