wtorek, 11 czerwca 2013

Sempervivium calcareum - rojnik wapienny

inne nazwy: rojnik wapienny*

  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Skalnicowce
  • Rodzina: Gruboszowate
  • Gatunek: Sempervivium calcareum

Występowanie

Występuje naturalnie w Alpach Zachodnich na terenie Francji i Włoch, zwykle na dużych wysokościach, głównie na skałach wapiennych.

Ogólny opis

Roślina tworzy geometryczne rozety, wyróżniające się purpurową plamą po obu stronach wierzchołka liścia. Liście są mięsiste, ciasno ułożone, zielononiebieskie, nagie i magazynujące wodę. Korzenie są krótkie i  słabo rozwinięte. Roślina tworzy skupiska.

Rozmnażanie

Roślina latem(zazwyczaj lipcem) wytwarza wysoką łodygę(10-20 cm) z równolegle ułożonymi listkami, na której końcu znajduje się kwiat. Kwiatostan złożony jest z kilku pojedynczych kwiatów, posiadających kielich oraz koronę złożoną z długich, spiczastych płatków koloru kremowego. W środku znajduje się żółte pręciki i zielonożółty słupek. Kwiaty są owadopylne. Po przekwitnięciu roślina wytwarza mieszki, zawierające małe i lekkie nasiona. Po wydaniu nasion roślina obumiera. Roślina rozmnaża się także wegetatywnie, poprzez rozłogi. Niekiedy małe, nowe różyczki zostają oderwane od macierzystej rośliny, po czym mogą ukorzenić się nawet po długim czasie.

Zagrożenia

Gatunek nie jest zagrożony, lokalnie pospolity i nieklasyfikowany w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Długość życia

Sempervivium calcareum jest byliną, lecz po pierwszym kwitnięciu i wydaniu nasion, roślina obumiera.

Znaczenie dla człowieka

Rojniki są popularną rośliną ozdobną, całkowicie mrozoodporną w naszym klimacie i z powodzeniem uprawiana. Dawne ludy zamieszkujące Alpy, wierzyli iż rojniki sadzone na dachach domów chronią przed piorunami.

Warunki uprawy

Sempervivium calcareum lubi miejsca słoneczne o glebie lekko piaszczystej i suchej. Dobrze nadaję się do ogrodów skalistych, gdzie sadzi się ją w szczelinach między kamieniami. Z powodzeniem uprawiana jako roślina doniczkowa. Całkowicie mrozoodporna w naszym klimacie. Jest uprawa nie przysparza większych problemów.

Ciekawostki


  • Rojniki dawniej były zawieszane na oknach przez Górali w celach dekoracyjnych. Rośliny bez dostępu do wody i gleby, nadal zachowywały bardzo długo świeżość.
  • Nazwa tej rośliny(rojnik) pochodzi od tworzenia skupisk przez tą roślinę.
  • Do rodzaju rojników(Sempervivum) zalicza się około 40 gatunków roślin, w tym rojnika murowego(Sempervivum tectorum), Sempervivum minus i rojnika wielokwiatowego(Sempervivum grandiflorum).
  • Istnieje kilka odmian rojnika wapiennego* min. Sempervivum calcareum "bicolor"

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Sempervivum_calcareum
-http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Sempervivum_calcareum.htm
-http://mountaincrestgardens.com/sempervivum-calcareum/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz