niedziela, 12 maja 2013

Cypryśnik błotny - zatopione drzewo

  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Iglaste
  • Rząd: Cyprysowce
  • Rodzina: Cyprysowate
  • Gatunek: Cypryśnik błotny(Taxodium distichum)

Występowanie

Cypryśnik błotny występuje zazwyczaj na bagiennych obszarach Florydy i południowo-wschodnich stanach USA.

Opis gatunku

Cypryśnik błotny do duże drzewo osiągające niekiedy ponad 40 metrów wysokości. Kora jest szarobrązowa lub bladobrunatna z łuszczącymi się podłużnymi pasami. Igły drzewa są płaskie, miękkie i nie kłujące, rozmieszczone grzebieniasto na nie drewniejących krótkopędach, które wraz z igłami opadają na zimę. Igły mają długość do 2 cm, a krótkopędy ok. 10 cm. Wyjątkową cechą cypryśnika błotnego jest wytwarzanie pneumatoforów(czyli korzenie oddechowe, które wyrastają powyżej poziomu gleby w celach dostarczania powietrza korzenią).

Rozmnażanie

Drzewo jest jednopienne. Kwitnie od maja do czerwca. Męskie kwiatostany wyrastają najczęściej na końcach długopędów i są koloru żółtawego lub purpurowego. Żeńskie szyszki z niewieloma łuskami, są kuliste i mają długość do 3 cm. Nasiona są produkowane zazwyczaj co 3-5 lat. Nasiona zrzucane przez drzewo nie kiełkują pod wodą i muszę dostać się na stały, nie zalewany przez okres ok. 3 miesięcy obszar. Nasiona kiełkują tylko na glebie dość wilgotnej, a młode drzewka rosną bardzo szybko, aby zdążyć osiągnąć wzrost przy którym nie zostaną całkowicie zalane. Drzewa rozmnażają się zazwyczaj po upływie ok. 30 lat.

Zagrożenia

Drzewo w swoim naturalnym środowisku jest pospolite i nie zagrożone wyginięciem.

Długość życia

Cypryśnik błotny żyje przeciętnie 200 lat, lecz najstarsze okazy mogą liczyć ponad 1000 lat.

Znaczenie dla człowieka

Cypryśnik błotny jest popularną rośliną ozdobną, uprawianą w wielu krajach Europy(w tym w Polsce). Drewno cypryśnika jest czasami wykorzystywane w budownictwie.

Warunki uprawy

Cypryśnik błotny do prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby wilgotnej, najlepiej w pobliżu zbiornika wodnego. Drzewo nie jest także odporne na bardzo niskie temperatury, dlatego należy okrywać młode drzewka przez ok. 4 lata, aż do nabycia mrozoodporności. Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte przed działaniem wiatru.

Ciekawostki:


  • Najstarszy cypryśnik błotny zwany "Senatorem" rósł na Florydzie i spłonął w 2012 roku. Liczył on ok. 3500 lat.
  • Bardzo podobnym drzewem do cypryśnika błotnego jest metasekwoja chińska i sekwoja wieczniezielona, lecz metasekwoja i sekwoja nie wytwarzają  pneumatoforów, co zazwyczaj odróżnia jest od cypryśnika.
  • Rodzaj cypryśników(Taxodium) obejmuje 2-3 gatunków drzew. Cypryśnika błotnego, cypryśnika meksykańskiego(Taxodium huegelii) i cypryśnika wzniesionego(Taxodium ascendens), który niekiedy jest klasyfikowany jako odmiana cypryśnika błotnego.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Cypry%C5%9Bnik_b%C5%82otny
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Cypry%C5%9Bnik
-https://en.wikipedia.org/wiki/Taxodium_distichum
-http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Taxodium_distichum.htm
-http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/atlas_drzew.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz