sobota, 4 maja 2013

Yeti - człowiek śniegu

Yeti

Pierwsze podania

W wierzeniach ludów zamieszkujących terytorium Himalajów, istnieje istota człekokształtna i mieszkająca w niedostępnych zakątkach. Ponoć unika kontaktu z człowiekiem, lecz kiedy go spotka na swojej drodze, jego zachowanie często jest agresywne, może on porwać, zranić lub zabić człowieka. Obecnie yeti jest tematem badań kryptozoologów, gdyż dość często znajdowane są jego ślady, sierść czy naoczne spotkania. O yeti stało się głośno kiedy to w 1889 roku pułkownik Wandell podczas swojej misji na północy Indii, zobaczył dziwną człekokształtną istotę. Kawałki futra yeti często okazywały się futrem niedźwiedzia czy małpy, lecz niektórych nie dało przypisać się do obecnie znanych nauce gatunków.

Wygląd

Najczęściej Yeti przedstawiany jest jako dwunożna, wyprostowana małpa, o śnieżnym lub rdzawym, gęstym futrze i wzroście od 1,4 m po 2 m. Niekiedy naoczni świadkowie mówią o tym iż yeti ma nawet 5 metrów wysokości. Najbardziej wyróżniającą się cechą yeti są jego olbrzymie stopy. Stworzenia podobne do yeti można spotkać także na innych obszarach min.:

  • Wielka stopa-zwany przez plemiona Indian Sasquatch, humanoidalna istota rzekomo występująca głównie na terenie Gór Skalistych, lecz także na terenie Wielkich Jezior i USA. Znany ze swoich ogromnych śladów. Często podobnie ja yeti, jest tematem badań kryptozoologii. Jest wiele zdjęć i filmików rzekomo wielkiej stopy, których autentyczność jest tematem spornym. Wielka stopa zwana jest leśnym człowiekiem.
          
  • Yowie-zwany dzikim człowiekiem. Zamieszkuję Australię. Ponoć jego wzrost może sięgać od 3 metrów do 1,5 metra. Często wzbudza zainteresowanie kryptozoolgii.
  • Alma-zwany też ałmas, mongolski odpowiednik yeti, występujący rzekomo w Mongolii i Syberii. Pierwsze doniesienia o alma pochodzą z XV wieku. Ponoć jego czaszka jest większa od człowieka, a jego ręce sięgają aż po kolana.
  • Orang-pendek-zwany niskim człowiekiem. Występuje rzekomo w lasach Sumatry. Jest dość niski ok. 80-170 cm, pokryty jest rudobrązowym futrem oraz porusza się na dwóch nogach. Według kryptozoologii orang-pendek jest reliktem gatunku Homo erectus.
  • oraz wiele innych humanoidalnych kryptyd, spotykanych na całym świecie.

W środkach masowego przekazu

Często można natrafić relacje na temat rzekomych spotkań z tym stworzeniem, niektóre logiczne inne bardziej fantastyczne. Yeti występuje także jako człekokształtna istota w wielu książkach i grach jak np. Age of Wonders-Magia Cienia i Magic the Gathering.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Yeti
-https://en.wikipedia.org/wiki/Yeti
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Stopa_(zwierz%C4%99)
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Orang-pendek
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Alma_(kryptozoologia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz