piątek, 24 maja 2013

Tasza - czyli zając morski

inne nazwy: zając morski

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Promieniopłetwe
 • Rząd: Skorpenokształtne
 • Rodzina: Taszowate
 • Gatunek: Tasza (Cyclopterus lumpus)

Występowanie

Tasza występuje we wschodniej i zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej i Europy, w południowo-zachodniej części Oceanu Arktycznego wraz z Morzem Barentsa i Morzem Bałtyckim. Zasiedla głównie strefę przybrzeżna o skalistym dnie. Zimą tasze schodzą głębiej do ok. 400-800 m p.p.m.

Ogólny opis

Dosyć duża ryba słonowodna osiągająca przeciętnie 30-40 cm, choć samice często są większe. Waga ryby waha się w granicach od 5 do 9 kg. Pierwsza płetwa grzbietowa jest pokryta grubą warstwą skóry tworząc charakterystyczny grzebień pokryty kolcami. Na ciele ryby występują 3 rzędy oddalonych od siebie kościstych guzków biegnących po każdej stronie ciała. Otwory skrzelowe duże. Płetwy brzuszne zrośnięte tworząc przyssawkę. Tasza jest zazwyczaj koloru szarego, lecz czasami ubarwienie jest bardzo zmienne.

Dymorfizm płciowy

Samice są przeważnie większe od samców, osiągają przeciętnie ponad 40 cm długości. Samce podczas pory rozrodczej przyjmują szatę godową, zazwyczaj pomarańczo-brązową.

Populacja i zagrożenia

Nie podejmowano badań na temat oceny populacji taszy, lecz wydaje się że gatunek nie jest zagrożony.

Pożywienie

Małe ryby, wieloszczety, mięczaki i meduzy.

Zachowanie

Tasza jest przeważnie rybą o samotnym trybie życia. Tasza przeważnie pływa w poszukiwaniu pożywienia w strefie przybrzeżnej o skalistym dnie, rzadziej poszukuje pożywienia wśród wodorostów i roślinności. Widoczne migracje gatunku z wód głębszych w których spędza zimę do wód płytkich, gdzie spędza okres letni i przygotowuje się do tarła. Ryba ta spotykana była na głębokościach do 868 metrów p.p.m.

Rozród

Tarło u tej ryby rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną w strefie przybrzeżnej o kamienistym dnie, niekiedy zarośniętym. Podczas okresu rozrodczego samiec przybiera barwy godowe. Samica znosi przeważnie od 100 000 do 350 000 jaj w uprzednie przygotowanym miejscu na kamienistym dnie przez samca. Następnie samica odpływa na głębsze wody, a samiec opiekuje się ikrą i narybkiem. Samiec w tym czasie nie przyjmuje pokarmu. Młode rybki po wykluciu często wysysają się do ciała ojca.

Naturalni wrogowie

Duże ryby, rekiny, wydry, ssaki morskie, takie jak delfiny, foki i morświny.

Długość życia

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Tasza jest rybą konsumpcyjną, czasami hodowaną. Jedzona przeważnie w Skandynawii. Ikra ryby poławiana i sprzedawana jako tańsza alternatywa kawioru. Czasami bywa hodowana w akwarystyce  głównie w akwariach publicznych.

Ciekawostki:


 • Mięso samców taszy jest uważane jako smaczniejsze.
 • Tasza jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cyclopterus.
 • Ryba ta jest ceniona w akwarystyce morskiej ze względy na swoje szerokie kombinacje barwne.
 • Tasza nie posiada pęcherza pławnego.
 • Ryba tasza występuje w Polskiej części Bałtyku i zaliczana jest do rodzimej fauny.


  Bibliografia
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Tasza
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cyclopterus_lumpus
-http://www.fishbase.org/summary/Cyclopterus-lumpus.html
-http://www.fao.org/fishery/species/2537/en

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz