wtorek, 14 maja 2013

Elf - dziecię lasu

Pierwsze podania

Elfy często są utożsamiane w wielu wierzeniach z chochlikami, skrzatami czy nimfami, jak to widać w mitologi greckiej, słowiańskiej oraz folklorze skandynawskim i niemieckim. W mitologii nordyckiej elfy to rasa zamieszkująca świat Álfheim i Svartalfheim. Elfy zamieszkujące Álfheim były zwane elfami światła, które były utożsamiane z obfitością. Elfy z Svartalfheim były zwane elfami mrocznymi i były znane z swoich znakomitych zdolności w kowalstwie. Elfem mógł stać się człowiek, który zasłużył na ten tytuł. Elfy są znane z swoich wyczulonych zmysłów, umiejętności łuczniczych, długowieczności lub nieśmiertelności oraz swoim oddaniem siłom przyrody.

Wygląd

Elfy to zazwyczaj humanoidy charakteryzuje się bladą cerą, szpiczastymi uszami, jasnymi włosami oraz szczupłą budową, lecz w niektórych podaniach, książkach i grach wyróżnia się kilka ras i odmian zwykłych elfów, który różnią się zazwyczaj wyglądem lub umiejętnościami. Można wymienić następujące rodzaje elfów:

  • Elfy światła-występujące w krainie Álfheim. Przypominały wyglądem ludzi, lecz można było u nich zauważyć boską aurę. Specjalizowały się walką na odległość, przy użyciu łuku. Elfami światła panował król z królewskiej linii z Álfheim. Ostatnim wspomnianym królem z tej dynastii był Gandalf.
  • Mroczne elfy-często zwane ciemnymi elfami lub drowami, występowały w krainie Svartalfheim, lecz były podobne bardziej do krasnoludów, gdyż były utalentowanymi kowalami. Mroczne elfy często występują w utworach fantastycznych jako jedna z ras elfów. Zamieszkują zazwyczaj ciemne lasy, bagna lub podziemia. Często cechują się zieloną, ciemnom, bladą lub fioletową cerą z czarnymi, brązowymi i fioletowymi włosami. Specjalizują się często w walce skrytobójczej, ale są także dobrymi wojownikami i łucznikami. Mroczne elfy często reprezentują zło.
  • Leśne elfy-jedna z ras elfów, często wykorzystywana w wielu utworach fantastycznych. Zamieszkują przeważnie obszary leśne, żyjąc w poszanowaniu i przyjaźni względem przyrody. Specjalizują się w walce podczas której ukrywają się pośród drzew. Są doskonałymi łucznikami, poetami i śpiewakami.
  • Można wyróżnić także parę innych mniej znanych odmian i ras elfów, jak:
                    -szare elfy
                    -morskie elfy
                    -śnieżne elfy
                    -dzikie elfy
                    -elfy św. Mikołaja

W środkach masowego przekazu

Elfy są jedną z najczęściej używanych stworzeń w utworach fantastycznych. Elfy są rasą występującą w trylogii Władca Pierścieni i Wiedźmin, są tam niezwykle dumną i utalentowaną rasą. W niektórych dziełach jak Harry Potter elfy to małe stworzenia, wyglądem przypominające wróżki. Elfy występują także w wielu grach, jak Heroes Might and Magic, Magic the Gathering, War or Warcraft i Age of Wonders.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Elf_(fantastyka)
-https://en.wikipedia.org/wiki/Elf
-http://sfery.wikia.com/wiki/Elf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz