czwartek, 2 maja 2013

Sagowiec odwinięty - pradawna ozdoba

inne nazwy: sagowiec królewski, sagowiec japoński, cykas odwinięty, cykas wygięty


 • Królestwo: Rośliny 
 • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
 • Klasa: Sagowcowe
 • Rząd: Sagowce
 • Rodzina: Sagowcowate
 • Gatunek: Sagowiec odwinięty(Cycas revoluta)

Występowanie

Naturalny zasięg występowanie sagowca odwiniętego ogranicza się do południowej Japonii.

Opis gatunku

Dosyć duża, wolno rosnąca roślina o regularnym pokroju. Dorasta do 7 metrów, lecz osiągnięcie tego rozmiaru zajmuje roślinie od 50 do 100 lat. Pień drzewa u młodych osobników zagłębiony w gruncie, lecz z wiekiem dorasta często do średnicy 20 cm i wysokości 7 metrów. Liście ciemno zielone, pierzaste i wyrastające na szczycie pnia. Osiągają długość 50-150 cm w wieku rozrodczym, a listki mają długość 8-18 cm z podwiniętymi brzegami. Ogonek liścia jest pokryty drobnymi kolcami.

Rozmnażanie

Jest gatunkiem dwupiennym(organy żeńskie i męskie występują na różnych osobnikach u rośliny). Osobniki męskie wytwarzają szyszko-podobne skupiska mikrosporofili, a osobniki żeński grupy makrosporofili. Zapylenie zachodzi z udziałem owadów. Następnie sagowiec wytwarza 4 centymetrowe, pomarańczowe nasiona, z których w sprzyjających warunkach wyrasta nowy osobnik. Rozmnaża się także przez odrosty. 

Zagrożenia

Jak na razie gatunek nie jest zagrożony i w miarę pospolity.


Długość życia

Roślina długowieczna, lecz brak jednoznacznych danych na temat maksymalnej żywotności rośliny. Prawdopodobnie powyżej 200 lat.

Znaczenie dla człowieka

Sagowiec odwinięty jest popularną rośliną doniczkową, dosyć łatwą w uprawie. W cieplejszym klimacie może być hodowana jako roślina ogrodowa. Jest także popularną rośliną w formie bonsai.

Warunki uprawy

Sagowiec odwinięty jest wolno rosnąca rośliną, wypuszczająca średnio 1-2 liści na rok. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i toleruje duże wahania temperaturowe, lecz poddawanie rośliny zbyt niskim temperaturom(poniżej -5*C) może doprowadzić do przemarznięcia rośliny. Roślina lubi umiarkowane podlewanie i nie lubi zbyt wilgotnej gleby. Przesadzać należy rzadko, najlepiej wtedy kiedy średnica cebulki jest większa lub podobna do średnicy doniczki. Nawozić najlepiej raz na miesiąc, ograniczając ten zabieg w okresie zimowym. Lubi rosnąc w podłożu zamierającym gruboziarnisty piasek. Należy uważać, jeżeli uprawiamy roślinę w towarzystwie dzieci i zwierząt, gdyż cała roślina jest silnie trująca.

Ciekawostki


 • Cycas z greckiego oznacza palmę, gdyż z pokroju sagowiec względnie przypomina drzewo palmowe.
 • Pierwsze sagowce wyewoluowały z paproci nasiennych 290-265 milionów lat temu. 
 • Współcześni przedstawiciele sagowców są dość młodą radiacją ewolucyjną, gdyż powstały przed 12 milionami lat.
 • Cała roślina jest bardzo trująca, gdyż zamiera toksynę zwaną cycasin. Najbardziej trujące są nasiona sagowca. Spożycie niewielkiej ilości sagowca, powoduje wymioty, bóle brzucha, a przy większej dawce paraliż, obrażenia wewnętrzne lub nawet śmierć.
 • Na sagowcu często żeruje owad Aulacaspis yasumatsui, który jest w stanie zniszczyć roślinę.
 • Do rodzaju sagowców(Cycadaceae) zalicza się ok. 100-110 gatunków sagowców min. sagowiec podwinięty(Cycas circinalis), Cycas micronesica i  Cycas apoa.

Bibliografia:
-https://naradka.wordpress.com/tag/cycas-revoluta/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Sagowiec_odwini%C4%99ty
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cycas_revoluta
-http://www.swiatkwiatow.pl/cykas-odwiniety-cykas-wygiety-sagowiec--cycas-revoluta-id436.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz