inne nazwy: sagowiec królewski, sagowiec japoński, cykas odwinięty, cykas wygięty
- Królestwo: Rośliny
- Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe
- Klasa: Sagowcowe
- Rząd: Sagowce
- Rodzina: Sagowcowate
- Gatunek: Sagowiec odwinięty(Cycas revoluta)
Występowanie
Naturalny zasięg występowanie sagowca odwiniętego ogranicza się do południowej Japonii.
Opis gatunku
Dosyć duża, wolno rosnąca roślina o regularnym pokroju. Dorasta do 7 metrów, lecz osiągnięcie tego rozmiaru zajmuje roślinie od 50 do 100 lat. Pień drzewa u młodych osobników zagłębiony w gruncie, lecz z wiekiem dorasta często do średnicy 20 cm i wysokości 7 metrów. Liście ciemno zielone, pierzaste i wyrastające na szczycie pnia. Osiągają długość 50-150 cm w wieku rozrodczym, a listki mają długość 8-18 cm z podwiniętymi brzegami. Ogonek liścia jest pokryty drobnymi kolcami.
Rozmnażanie
Jest gatunkiem dwupiennym(organy żeńskie i męskie występują na różnych osobnikach u rośliny). Osobniki męskie wytwarzają szyszko-podobne skupiska mikrosporofili, a osobniki żeński grupy makrosporofili. Zapylenie zachodzi z udziałem owadów. Następnie sagowiec wytwarza 4 centymetrowe, pomarańczowe nasiona, z których w sprzyjających warunkach wyrasta nowy osobnik. Rozmnaża się także przez odrosty.
Zagrożenia
Jak na razie gatunek nie jest zagrożony i w miarę pospolity.
Roślina długowieczna, lecz brak jednoznacznych danych na temat maksymalnej żywotności rośliny. Prawdopodobnie powyżej 200 lat.
Długość życia
Roślina długowieczna, lecz brak jednoznacznych danych na temat maksymalnej żywotności rośliny. Prawdopodobnie powyżej 200 lat.Znaczenie dla człowieka
Sagowiec odwinięty jest popularną rośliną doniczkową, dosyć łatwą w uprawie. W cieplejszym klimacie może być hodowana jako roślina ogrodowa. Jest także popularną rośliną w formie bonsai.Warunki uprawy
Sagowiec odwinięty jest wolno rosnąca rośliną, wypuszczająca średnio 1-2 liści na rok. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i toleruje duże wahania temperaturowe, lecz poddawanie rośliny zbyt niskim temperaturom(poniżej -5*C) może doprowadzić do przemarznięcia rośliny. Roślina lubi umiarkowane podlewanie i nie lubi zbyt wilgotnej gleby. Przesadzać należy rzadko, najlepiej wtedy kiedy średnica cebulki jest większa lub podobna do średnicy doniczki. Nawozić najlepiej raz na miesiąc, ograniczając ten zabieg w okresie zimowym. Lubi rosnąc w podłożu zamierającym gruboziarnisty piasek. Należy uważać, jeżeli uprawiamy roślinę w towarzystwie dzieci i zwierząt, gdyż cała roślina jest silnie trująca.Ciekawostki
- Cycas z greckiego oznacza palmę, gdyż z pokroju sagowiec względnie przypomina drzewo palmowe.
- Pierwsze sagowce wyewoluowały z paproci nasiennych 290-265 milionów lat temu.
- Współcześni przedstawiciele sagowców są dość młodą radiacją ewolucyjną, gdyż powstały przed 12 milionami lat.
- Cała roślina jest bardzo trująca, gdyż zamiera toksynę zwaną cycasin. Najbardziej trujące są nasiona sagowca. Spożycie niewielkiej ilości sagowca, powoduje wymioty, bóle brzucha, a przy większej dawce paraliż, obrażenia wewnętrzne lub nawet śmierć.
- Na sagowcu często żeruje owad Aulacaspis yasumatsui, który jest w stanie zniszczyć roślinę.
- Do rodzaju sagowców(Cycadaceae) zalicza się ok. 100-110 gatunków sagowców min. sagowiec podwinięty(Cycas circinalis), Cycas micronesica i Cycas apoa.
Bibliografia:
-https://naradka.wordpress.com/tag/cycas-revoluta/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Sagowiec_odwini%C4%99ty
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cycas_revoluta
-http://www.swiatkwiatow.pl/cykas-odwiniety-cykas-wygiety-sagowiec--cycas-revoluta-id436.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz