piątek, 31 maja 2013

Meduza - zabójcze piękno

Pierwsze podania

Meduza(czyli "królowa") to jedna z gorgon w mitologi greckiej. Gorgony były reprezentowane przez trzy siostry Steno, Eurialę i Meduzę, którymi rodzicami byli Forkos i Keto. Meduza była najmłodszą siostrą, lecz najbardziej urodziwą z gorgon. Była tak piękna że zauroczyła w sobie boga mórz Posejdona, lecz nie chcąc odwzajemnić uczuć do boga, Meduza ukryła się w świątyni poświęconej Atenie. Jednak Posejdon znalazł gorgonę i uwiódł ją w owej świątyni, lub według innego źródła zgwałcił ją. Zniesmaczona Atena na wieść o czynie do jakiego doszło w jej świątyni, ukarała urodziwą Meduzę, zmieniając jej piękne włosy w jadowite węże oraz dała jej oczom moc przemienienia w kamień, każdego który w nie spojrzał, aby żaden mężczyzna już się w niej nie zakochał. Meduza w końcu została zabita(gdyż jako jedyna z sióstr była śmiertelna) przez Perseusza, który potrzebował jej głowy, aby zabić potwora wysłanego przez Hadesa. Z uciętego karku Meduzy wyskoczył Pegaz i Chrysaor. Oczy meduzy mogły dalej przemieniać w kamień, nawet po odcięciu głowy. Później Atena umieściła głowę Meduzy na tarczy Zeusa. Ponoć jedynym lekiem na petryfikacje spowodowaną przez Meduzę, były łzy jednorożca.


Wygląd

Wygląd Meduzy, jak innych gorgon, jest zmienny wraz z różnymi podaniami, wersjami i autorami. Pierwotnie  siostry gorgony posiadały bestialski wygląd. Wężowe włosy, wystające wielkie kły, złota skóra i skrzydła były atrybutami pierwszych gorgon, lecz wraz z upływem czasu gorgony były przedstawiane jako piękne kobiety, a najpiękniejsza Meduza zainteresowała swym wyglądem boga. Najczęściej Meduza przedstawiana jest jako kobieta o wężowych włosach i oczach o "magicznym" wyglądzie, niekiedy zamiast nóg meduza posiada ogon węża. Poza Meduzą innymi przedstawicielkami gorgon były:


 • Steno - Najstarsza z sióstr gorgon. Jej imię oznacza "silną i potężną". Posiadała czerwone węże zamiast włosów. Zabiła więcej ludzi niż jej obie siostry razem wzięte.

   
 • Euriale-Jej imię oznacza "dalekosiężną". Ponoć po śmierci jej siostry Meduzy zapłakała. W niektórych wersjach mitów, mogła także zamienia w kamień. Jest matką Oriona.

   
 • Catoblepas  - czyli Gorgon(straszny). W mitologi Etiopii stworzenie podobne do byka, pokryte pancerną łuską. Swym oddechem i wzrokiem zabijał każdego w swym pobliżu. Czasami mylnie utożsamiany z Meduzą(gorgoną). 

  W środkach masowego przekazu  

  Postać gorgon, głównie Meduzy jest często używana w różnych książkach, filmach i grach. W filmie Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna  Meduza była stworzeniem mieszkającym wśród ludzi i kolekcjonującym kamienne figury, powstałe z żywych stworzeń. Została zabita prze odcięcie głowy, podobnie jak mitologiczna Meduza. Także w niektórych grach występuje postać Meduzy. W Magic the Gathering gorgony to rasa stworzeń, zazwyczaj zabijających stworzenia zaraz po ataku, a w Heroes Might and Magic III meduzy to potwory mieszkające pod ziemią i w miastach Lochu, strzelały z łuku, walczyły wręcz i zamieniały swe ofiary w kamień.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Meduza_(c%C3%B3rka_Forkosa)
-https://en.wikipedia.org/wiki/Medusa
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorgony
-http://sfery.wikia.com/wiki/Gorgona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz