poniedziałek, 6 stycznia 2014

Antymora - głębinowy bębniarz

inne nazwy: mora pacyficzna, antymora niebieska*, dorsz fioletowy*, morszczuk niebieski*
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Promieniopłetwe
 • Rząd: Dorszokształtne
 • Rodzina: Morowate
 • Gatunek: Antymora(Antimora rostrata)

Występowanie

Antymora spotykana jest we wszystkich oceanach świata wyjątkiem północnego Pacyfiku na północ od 10*N. Jest rybą głębinową żyjącą na głębokościach od 350 do 3000 m p.p.m, lecz zwykle spotykana na głębokościach 1300-2500 m p.p.m.

Ogólny opis

Antymora jest średniej wielkości rybą mierzącą od 40 do 75 cm długości ciała. Pysk jest spiczasty, płaski, nieco szerszy nad oczami z dużymi okrągłymi oczami. W pysku znajduje się rząd, niewielkich i wąskich zębów. Ciało jest silnie wydłużone. Wąska płetwa grzbietom jest podzielona na dwie części. Pierwsza krótka posiada jedynie 4-7 promieni, a pierwszy promień jest znacznie dłuższy od kolejnych, część druga płetwy jest znacznie dłuższa rozciągająca się przez prawie całe ciało ryby. Płetwa ogonowa posiada charakterystyczne wcięcie, dzięki czemu wygląda ona jak dwie oddzielne płetwy. Ryba jest zwykle kolory niebiesko-czarnego, niebiesko-popielatego lub niebiesko-brązowego, czasami spotykane są osobniki z dominującym, głębokim fioletem lub czernią. Pęcherz pławny ryby składa się z dwóch par worków, wypełnionych białą, gąbczastą masą, umieszczonych z tyłu czaszki mory.

Dymorfizm płciowy 

Samce posiadają rozciągnięte mięśnie po bokach wypełnione powietrzem z pęcherza pławnego, dzięki czemu może wydawać z siebie głośne, bębniące dźwięki, prawdopodobnie w celu zwabienia samic.

Populacja i zagrożenia

Antymora nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Nie podjęto padań w celu ocenienia populacji tej ryby, choć nie wydaje się ona zagrożona. Rzadko poławiana, głównie w celach naukowych.

Pożywienie 

Głównie skorupiaki, kałamarnice i inne bezkręgowce.

Zachowanie

Biologia ryby jest słabo poznana. Antymora jest rybą żyjącą na ogół samotnie, lub w małych grupach. Spekuluje się iż jest rybą wędrowną, gdyż naukowcy badający populacje na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zauważyli iż ryby te rozmnażają się w bardziej oddalonych na północ terenach. Pływa bardzo szybko porównywalnie z pstrągiem tęczowym niem więcej z prędkością 40 cm na sekundę.

Rozród 

Zachowania rozrodcze słabo poznane. Wiadomo iż samce wydobywają z siebie głośne i bębniące dźwięki, służące prawdopodobnie w celu zwabienia samicy. Badania nad złowionymi samicami świadczą o tym iż mogą one znieść ponad 1 milion ikry.

Naturalni wrogowie

Duże ryby, rekiny, ssaki morskie itp.

Długość życia 

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Ryba jest poławiana w celach badawczych. Nie posiada znaczenia gospodarczego.

Ciekawostki

 • W niektórych rejonach jest dominującą rybą głębinową.
 • Pęcherz pławny antymory służy przede wszystkim do wyrównywania ciśnienia, działając podobnie jak bariera dyfuzyjna, dlatego ryba może pływać na dużych głębokościach. 
 • Na podstawie złowionych antymor badano potencjalne wystąpienie rtęci w wodach głębinowych. Na podstawie osobników złowionych w 1880 roku i współczesnych badaniach na rybie, zauważono iż ilość rtęci w organizmach jest podobna, tak więc występująca tam rtęć jest wynikiem zjawisk naturalnych, a nie jak sądzono zanieczyszczenia przemysłowym wód.
 • Antymora jest bardzo słabo poznanym gatunkiem.
 • Antymora została opisana w 1878 roku przez Albrecht'a Günther'a brytyjskiego zoologa.
 • Antymora jest przedstawicielem rodzaju  Antimora obecnie reprezentowanego przez 2 gatunki, antymore i more drobną*(Antimora microlepis).
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Antymora
-https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_antimora
-http://fishbase.org/summary/Antimora-rostrata.html
-http://species-identification.org/species.php?species_group=fnam&id=1457

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz