wtorek, 28 stycznia 2014

Skrzydłokwiat Wallisa - roślina kolekcjonera

inne nazwy: skrzydłolist Wallisa  
 • Królestwo: Rośliny 
 • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
 • Klasa: Okrytonasienne
 • Rząd: Żabieńcowce
 • Rodzina: Obrazkowate
 • Gatunek: Skrzydłokwiat Wallisa(Spathiphyllum wallisii)

Występowanie

Naturalnie występuje w Ameryce Południowej na terenie Kolumbii i Wenezueli. Introdukowany do niektórych krajów min. Honduras, Portoryko. Rośnie głównie w lasach deszczowych.

Ogólny opis 

Zwykle dzikie rośliny dorastają do 20 cm wysokości. Łodyga jest mocno zredukowana, zwykle widoczny jest jedynie duży liść. Liście są lancetowate, ostro zakończone, błyszczące o kolorze ciemnozielonym. Wymiary liścia wahają się w granicach 20 cm wysokości i 4-5 szerokości.

Rozmnażanie

Roślina wytwarza kwiat na długim pędzie kwiatostanowym o wysokości 25-30 cm. Kwiat zebrany w kremową kolbę otoczony białą pochwą. Pochwa zwykle zrośnięta z pędem, u podstawy zaokrąglona, zaś na wierzchołku ostro zakończona. Kwiat zwykle długości do 14 cm, kolba ok. 3 cm. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne i wiatropylne. Nasiona są jasnożółte lub brązowe w ilościach od 1 do 8 na kwiatostanie, zwykle eliptyczne lub podłużne. Rozmnaża się również przed podział.

Zagrożenia

Nie jet gatunkiem zagrożonym i nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Gatunek inwazyjny w niektórych miejscach.

Długość życia 

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka  

Popularna roślina doniczkowa o licznych kultywarach min. 'Mauna Loa', 'Sensation' i 'Clevelandii'. Czasami uprawiana w kulturach wodnych.

Warunki uprawy 

Roślina łatwa w uprawie. W Polsce jedynie uprawa doniczkowa, gdyż nie znosi temperatury poniżej 18*C. Najlepiej rośnie w podłożu torfowym. Nie lubi stanowisk słonecznych, najlepszy jest półcień. Podlewać często, lecz nie doprowadzać do zatrzymywania wody, aby nie prowadzić do gnicia korzeni. Zraszać często, latem nawet 3 razy w tygodniu.

Ciekawostki 

 • W uprawie można spotkać odmiany dorastające do 150 cm wysokości.
 • Bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza. Zdolna do pochłaniania z powietrza alkoholi, aldehydów i benzenu.
 • Cała roślina jest trująca. Spożycie jej powoduje podrażnienie śluzówki jamy ustnej oraz zaburzenie pracy serca.
 • Roślina została naukowo opisana przez niemieckiego botanika Eduard'a August'a von Regel'a oraz nazwana na część niemieckiego kolekcjonera roślin Gustawa Wallis'a.
 • Rodzaj skrzydłokwiatów(Spathiphyllum) obejmuje obecnie 49 gatunków roślin. Najbliżej spokrewnionymi gatunkami z skrzydłokwiatem Wallisa są min. Spathiphyllum kochii, Spathiphyllum brevirostre Spathiphyllum wendlandii.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzyd%C5%82okwiat_Wallisa
-https://en.wikipedia.org/wiki/Spathiphyllum_wallisii
-http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/encyklopedia_roslin/p/Skrzyd%C5%82okwiat/162658637
-http://www.houseplantsexpert.com/peace-lily-plant.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz