czwartek, 30 stycznia 2014

Olifant - bojowy słoń z Śródziemia

Pierwsze podania

Olifant jest istotą fantastyczną, występującą w kilku dziełach. Najsławniejszymi olifantami są te z Śródziemia, znane bardzie pod nazwą mûmakil. Były one pokrewne słoniom, lecz o wiele od nich większe i groźniejsze. Podobnie jak słonie bojowe, także one były używane w boju, głównie przez Haradrimów. Na grzbietach mûmakili umieszczali drewniane wieżyczki, z których strzelali łucznicy, natomiast same zwierzę burzyło szyk wroga, a dzięki swoim długim ciosom, dodatkowo wyposażonych w drewniane szpikulce, zadawały śmiertelne rany.

Wygląd

Z wyglądu olifant przypomina słonia, lecz jest od niego o wiele większy. W trylogii Władca Pierścieni mierzą one przeciętnie 8-10 metrów, choć samce dorastają do 12 metrów. Skóra jest szara i niezwykle gruba, z wierzchu odporna na groty strzał. Mûmakil posiadał trzy pary ciosów. Pierwsze ogromne i podobne do mamucich, kolejne stopniowo mniejsze. W grze Duel of Champions olifanty nie posiadają trąby, natomiast w Dungeons & Dragons olifanty są pokryte grubym futrem, a trąba jest krótka.

W środkach masowego przekazu

Mûmakile, przez hobbitów zwane olifantami, są najsławniejszymi tego typu tworzeniami. Używane przez Haradrimów w bitwie na Polach Pelennoru oraz starciu z wojskiem Théodena(trylogia Władca Pierścieni). W grze Duel of Champions reprezentują frakcję orków(Twierdze), natomiast w grze Dungeons & Dragons są bardzo inteligentne, choć dosyć agresywne oraz nie boją się ognia, w przeciwieństwie do słoni.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_zwierz%C4%85t_%C5%9Ar%C3%B3dziemia#M.C3.BBmakile
-http://pl.lotr.wikia.com/wiki/Olifant
-http://pl.lotr.wikia.com/wiki/M%C3%BBmakile

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz