czwartek, 2 stycznia 2014

Gekon lamparci - najpopularniejszy z gekonów

inne nazwy: gekon tygrysi, eublefar tygrysi, eublefar lamparci
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Gady
 • Rząd: Łuskonośne
 • Rodzina: Gekonowate
 • Gatunek: Gekon lamparci(Eublepharis macularius)

Występowanie

Zasiedla suche i półsuche tereny pustynne, murawy oraz tereny skaliste w całym Afganistanie, Iraku, Iranie, Indiach i Pakistanie.

Ogólny opis

Gekon lamparci to duży gatunek gekona osiągający 20-27 cm długości ciała przy wadze 45-65 gramów. W naturalnym środowisku występuje w kolorze matowo żółtym z ciemnymi nieregularnymi plamami i białą częścią brzuszną. U osobników w niektórych populacjach występuje jasny pas ciągnący się wzdłuż kręgosłupa. Segmentowany ogon stanowi około połowę ciała jaszczurki. W handlu spotykane są różne warianty barwne od czekoladowych po albinotyczne. Młode gekony posiadają szerokie pręgi na ciele, które wraz ze wzrostem rozdzielają się na cętki. Charakterystyczną cechą gekona lamparciego jest występowanie ruchomej powieki. W odróżnieniu od większości gekonów nie posiadają przylg na palcach, lecz ostre pazurki służące do wspinaczki i kopania. 

Dymorfizm płciowy

Słabo zaznaczony. Samiec jest nieco większy, masywniejszy oraz posiada nieco szerszą głowę.

Populacja i zagrożenia

Gekon tygrysi nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia i na terenie swojego występowania wydaje się w miarę pospolity, choć nie prowadzona badań w celu ustalenia stanu populacji  tego gatunku. Według niektórych danych środowiskowych, eublefar lamparci jest coraz rzadziej spotykany od roku 1990. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku to kopalnictwo i przemysł wodny niszczące środowisko naturalne gekona oraz prześladowania ze strony miejscowej ludności, gdyż uważany jest przez nich za jaszczurkę jadowitą.

Pożywienie 

Owady, pajęczaki i skorpiony, a także wiele innych małych bezkręgowców/

Zachowanie

Gekon lamparci jest jaszczurką o głównie nocnym trybie życia, dzień spędza ukryty między szczelinami skalnymi lub kamieniami. Żeruje głównie nocą, czekając na przechodzącą ofiarę, wtedy staje bezruchu, poruszając jedynie ogonem, a następnie atakuje. W przeciwieństwie do innych gekonów jest jaszczurką typowo naziemną, choć bardzo dobrze wspina się po skałach. Często spotykany w małych grupkach. Samce są silnie terytorialne i zazwyczaj toczą dosyć agresywne bójki. W razie niebezpieczeństwa gekon szybko ucieka w kierunku kryjówki. Rzadko bywa obiektem polowań ze względu na dobry kamuflaż oraz niezbyt dobre walory smakowe. Gekon w naturalnym środowisku zapada w sen zimowy zazwyczaj od listopada do grudnia

Rozród  

Gekon zazwyczaj rozmnaża się od stycznia do marca, po przebudzeniu ze snu zimowego. Gotowa samica zwykle wydziela feromony, które przyciągają potencjalnych partnerów. Partnerzy zwykle stoją na przeciw siebie z wyprostowanymi nogami machając ogonem. Kopulacja trwa zwykle kilka minut, przy czym samica magazynuje w ciele spermę samca, tak więc może składać zapłodnione jaja nawet 6 razy w roku. Po około 55 dniach ciąży, samica składa zwykle 2 zapłodnione jaja(choć może ich być mięcej, lecz zwykle kolejne są niezapłodnione), które zakopuje w wilgotnym podłożu. U gekonów lamparcich występuje zjawisko termicznej determinacji płci, czyli płeć zwierzęcia zależy od temperatury w jakiej zarodek się rozwijał. W temperaturze poniżej 28*C klują się zwykle samice, a powyżej 28*C samce. Młode zwykle mierzą 7-8 cm po wykluciu. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 18 miesięcy, choć w niewoli mówi się nawet o 24 miesiącach.


Naturalni wrogowie

Głównie węże, żaby, lisy oraz inne duże jaszczurki.

Długość życia

W naturalnym środowisku ok. 5 lat, lecz w niewoli dożywa 25 lat.


Znaczenie dla człowieka

Jest jednym z najpopularniejszych jaszczurek w hodowli  i najpopularniejszym gekonem. Wyselekcjonowano wiele odmian barwnych tego gekona. Jego popularność wiąże się z łatwością utrzymania oraz dużą odpornością na błędy hodowcy. W swoim naturalnym środowisku czasami uważany za jaszczurkę jadowitą i tępiony, lecz także przez innych uważany za zwierzę pożyteczne, główni ze względu na polowanie na jadowite pająki i skorpiony.

Ciekawostki


 • Jest jedną z najpopularniejszych jaszczurek w hodowli, zaraz po legwanie zielonym, agamie brodatej i błotnej, oraz najpopularniejszym gekonem, popularniejszym od gekonów płaczących i toke.
 • U gekonów występuje polifiodontyzm, czyli wymienia on każdego z jego 100 zębów co 3-4 miesiące.
 • Gekony lamparcie dosyć łatwo się oswajają i przyzwyczajają do ludzi.
 • Nazwa łacińska Eublepharis macularius oznacza "plamisty o prawdziwych powiekach", gdyż jako jedyny z niewielu gadów posiada ruchome powieki oraz jako jedyny gekon śpi z zamkniętymi oczami.
 • Wyróżnia się 5 podgatunków gekona lamparciego(Eublepharis macularius afghanicus, Eublepharis macularius fasciolatus, Eublepharis macularius macularius, Eublepharis macularius montanus, Eublepharis macularius smithi). Eublepharis macularius afghanicus nazywany jest gekonem afgańskim.
 • Został opisany w 1854 roku przez angielskiego zoologa Edwarda Blyth'a. 
 • Do rodzaju Eublepharis zaliczanych jest 5 gatunków gekonów min. Irański gekon długoogonowy*(Eublepharis angramainyu), Eublepharis fuscus, gekon lamparci wschodnioindyjski*(Eublepharis hardwickii) oraz gekon turkiestański*(Eublepharis turcmenicus). 
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Gekon_tygrysi
-https://en.wikipedia.org/wiki/Leopard_gecko
-http://www.terrarium.com.pl/994-eublepharis-macularius-gekon-lamparci/
-http://animaldiversity.org/accounts/Eublepharis_macularius/
-http://www.jaszczurki.net/opisy-i-artykuly/gekon-lamparci-eublepharis-macularius/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz