sobota, 11 stycznia 2014

Cypryjski hipopotam karłowaty - karłowata wersja olbrzyma

inne nazwy: cypryjski hipopotam pigmejski*
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ssaki
 • Rząd: Parzystokopytne
 • Rodzina: Hipopotamowate
 • Gatunek: Hippopotamus minor

Występowanie

Zamieszkiwał endemicznie Cypr w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Najwięcej szczątków tego zwierzęcia odnaleziono w Aetokremnos.

Ogólny opis

Hipopotam karłowaty mierzył przeciętnie 75 cm wysokości i 120 cm długości ciała, przy wadze około 200 kg. Jest najmniejszym znanym hipopotamem zamieszkującym wyspy. Prawdopodobnie wyglądem nie odstawał zbytnio od hipopotama nilowego i był do niego bardzo podobny.

Dymorfizm płciowy

Samce były większe od samic.

Pożywienie 

Głównie trawy oraz rośliny wodne oraz prawdopodobnie jak w przypadku hipopotama nilowego, także inne rośliny przy niedostatku pożywienia. Przyjmowanie potencjalnego pożywienia pochodzenia zwierzęcego(jak u hipopotama nilowego), nie jest zbadane.

Zachowanie 

Słabo poznane. Prawdopodobni jak hipopotamy nilowe nie był zwierzętami społecznymi, choć gromadziły się w zbiornikach w grupy i stada. Samce był terytorialne i zaciekle broniły swojego terytorium przed innymi konkurentami. Samice posiadały swoje małe terytorium jedynie w wodzie. Komunikowały się za pomocą dźwięków min. chrząkania i ryków.

Rozród

brak danych. Prawdopodobnie nie odbiegało zbytnio od zachowań rozrodczych widywanych u hipopotama nilowego. 

Naturalni wrogowie

Poza człowiekiem, brak.

Długość życia 

Możliwe iż podobnie jak jego lądowy kuzyn ok. 40-50 lat.

Przyczyny wymarcia

Nieznane. Cypryjski hipopotam karłowaty wymarł między 11, a 8 tysiącem lat temu. Prawdopodobnie na wygaśnięcie gatunku mogła wpłynąć ekspansja człowieka na wyspy. Wymarł w tym samym okresie co Cypryjski słoń karłowaty(Palaeoloxodon cypriotes). Potencjalną przyczyną wymarcia mogły być także zmiany środowiskowe wraz z ocieplaniem się klimatu. 

Ciekawostki 

 • Hipopotamy w niewyjaśniony sposób dotarły na wyspę 100-250 tysięcy lat temu, a w wyniku braku konkurencji, drapieżników i niedużych zapasów pożywienia skarłowaciały.
 • W 2007 roku odnaleziono jaskinię w pobliżu Ayia Napa pełną kości karłowatych hipopotamów(wydobyto ok. 100 szkieletów zwierząt). Kości datowane są na 11-9 tysięcy lat, czyli okres na który przyjmuje się iż gatunek wygasł. Przypuszcza się iż zwierzęta mogły zostać uwięzione w naturalnej pułapce, zostać zmyte do niej wraz z falą powodziową, lub jaskinia mogła być spiżarnią dla naszych przodków.
 • Obecnie najbliższym krewnym cypryjskiego hipopotama karłowatego jest hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius), a nie jak się sądzi hipopotam karłowaty(Choeropsis liberiensis).
 • Poza cypryjskim hipopotamem karłowatym, istniało także kilka innych wyspiarskich hipopotamów min. kreteński hipopotam karłowaty*(Hippopotamus creutzburgi), hipopotam maltański*(Hippopotamus melitensis), hipopotam sycylijski*(Hippopotamus pentlandi) oraz 3 gatunki hipopotamów madagaskarskich(Hippopotamus laloumena, Hippopotamus lemerlei, Hippopotamus madagascariensis). Większość z nich wymarła w plejstocenie, jedynie hipopotamy madagaskarskie mogły przetrwać do wczesnego holocenu, a  Hippopotamus lemerlei wymarł prawdopodobnie 1000 lat temu.
 • Na wyspie Cypr poza hipopotamem występowała także karłowata wersja słonia, cypryjski słoń karłowaty(Palaeoloxodon cypriotes), wymarły 11 tysięcy lat temu. Najbliżej spokrewniony z słoniem indyjskim(Elephas maximus). Inne karłowate słonie występowały także na wyspach Sardynia(1 karłowaty mamut), Sycylii i Malcie(4 gatunki), Krecie(1 karłowaty mamut i 2 palaeoloxodonty), nieopisany gatunek z wyspy Cyclades, 2 gatunki słoni z wyspy Rodos i Tilos, karłowate wersje mamutów kolumbijskich z Wysp Normandzkich oraz mamutów włochaty z Wyspy Św. Pawła i Wyspy Wrangla oraz dwa stegodonty z Wyspy Sulawesi i Flores na której występował również karłowaty gatunek człowieka Homo floresiensis. 
 • Do rodzaju Hippopotamus zaliczany jest jeden gatunek obecnie żyjący hipopotam nilowy oraz 11-14 wymarłych. 
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cyprus_dwarf_hippopotamus
-http://prehistoric-fauna.com/Phanourios-minor

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz