piątek, 10 stycznia 2014

Owiraptor - rzekomy złodziej jaj

inne nazwy: oviraptor
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Zauropsydy
 • Rząd: Dinozaury gadziomiedniczne
 • Rodzina: Owiraptory
 • Gatunek: Owiraptor (Oviraptor philoceratops)

Występowanie

Owiraptory zamieszkiwały tereny pustynne na terenie dzisiejszej Mongolii oraz prawdopodobnie Chin. Żyły ok. 75 milionów lat temu w późnej kredzie.

Ogólny opis

Owiraptor jest najbardziej znanym dinozaurem ptakopodobnym, choć ostatecznie w 2007 roku uznano go za dinozaura nieptasiego. Był dwunożny. Owiraptor posiadał mocny dziób z jednym mocnym zębem w szczęce górnej. Kończyny górne był długie oraz zakończone trzema ostrymi szponami, a dolne dobrze umięśnione i przystosowane do szybkiego biegu. Wielce prawdopodobne że ciało było pokryte piórami, podobnie jak pokrewnych gatunków z rodzaju Citipati. Szyja owiraptora była stosunkowo długa. Ogon był prawdopodobnie dosyć długi oraz mógł posiadać zalążki sterówek, jak u pokrewnych teropodów z rodzaju Nomingia. Owiraptor posiadał także kostny grzebień na czaszce, lecz stan w jakim odnaleziono szczątki tego gatunku, wykluczają określenie kształtu i wielkości grzebienia. Osiągał prawdopodobnie wysokość ok. 120 cm i długość od ogona po dziób ok. 2 m.

Dymorfizm płciowy

Brak danych.

Pożywienie

Pierwotnie uważano iż owiraptory żywiły się głównie jajami innych dinozaurów. Teoria o jajożerności owego dinozaura wzięła się o tego iż pierwszą skamieniałość, zmiażdżoną czaszkę znaleziono przy rzekomym gnieździe z jajami protoceratopsa. Sądzono iż owiraptor został zabity przez broniąca gniazda matkę. W późniejszym toku badań okazało się iż jaja nie należały do protoceratopsa, a samego owiraptora.
Dziś sądzi się iż owiraptor był wszystkożerny, żywił się bezkręgowcami, mięczakami, małymi kręgowcami oraz roślinami. Świadczą o tym występowanie u pokrewnych gatunków w okolicach i skamieniałych gniazd czaszek małych troodonów i jaszczurek oraz gastrolitów(kamieni połykanych w celu ułatwienia trawienia pokarmu roślinnego).

Zachowanie

Prawdopodobnie prowadził samotny tryb życia lub żył w małych grupach. Biegał bardzo szybko, dzięki długim kończyną dolnym. Prawdopodobnie był stałocieplny dzięki okrywie ciała z piór. Mocny dziób mógł z łatwością przebijać skorupy małż, które występowały w tym samym okresie co owiraptor.

Rozród 

Zachowania rozrodcze dinozaurów jak i innych wymarłych gadów są wielką tajemnicą. Znaleziono jedno skamieniałe gniazdo owiraptora z 15 jajami. Prawdopodobnie opiekował się jajami jak i pisklętami.

Naturalni wrogowie

Większe, mięsożerne dinozaury i krokodyle.

Długość życia

Brak danych.

Przyczyny wymarcia

Owiraptor jak i większość dromeozaurów, wyginęły pod koniec kredy podczas masowego wymierania kredowego, spowodowanego zmianami klimatycznymi.

Ciekawostki

 • Owiraptor znany jest jedynie z jednej zmiażdżonej czaszki i skamieniałego gniazda z 15 jajami.
 • Został odkryty przez ekipę paleontologów paleontolog Roy Chapman Andrews oraz opisany przez amerykańskiego paleontologa Henry'ego Fairfield'a Osborn'a w 1924 roku.
 • H.F. Osborn po opisaniu gatunku jako "złodzieja jaj" oświadczył iż nie musi mieć racji, a bliskość szczątków owiraptora z gniazdem rzekomego protoceratopsa mogła być przypadkowa. W 1990 roku po odkryciu gniazd Citipati ogłoszono iż znalezione jaja przy szczątkach owiraptora należały do samego owiraptora, a on sam prawdopodobnie zmarł przy pilnowaniu ich.
 • W 1999 roku znaleziono skamieniałego owiraptorozaura z rodzaju Citipati wysiadującego jaja. Pierwotnie myślano iż to owiraptor, jednak badania przeprowadzone w 2001 roku udowodniły iż zwierzę należy do nowego rodzaju teropoda nazwanego Citipati.
 • Obecnie rodzaj Oviraptor jest monotypowy z jedynym reprezentantem Oviraptor philoceratops. Jednak bliskich krewnych owiraptora można szukać wśród rodzaju Citipati, Nemegtomaia i Rynchenia.   
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Owiraptor
-http://www.ucmp.berkeley.edu/diapsids/saurischia/oviraptoridae.html
-http://www.ucmp.berkeley.edu/diapsids/saurischia/oviraptoridae.html
-http://a-dinosaur-a-day.com/post/116134039445/oviraptor-philoceratops

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz