czwartek, 9 stycznia 2014

Heptakodium chińskie - rzadki na wolności, popularny w uprawie

 • Królestwo: Rośliny 
 • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
 • Klasa: Okrytonasienne
 • Rząd: Szczeciowce
 • Rodzina: Przewiertniowate
 • Gatunek: Heptakodium chińskie(Heptacodium miconioides)

Występowanie

Dziko rośnie w zimozielonych lasach i obrzeżach leśnych w centralnych Chinach. Dzika populacja znana jedynie z dziewięciu stanowisk w prowincjach Anhui, Hubei, Zhejiang.

Ogólny opis

Heptakodium jest wysokim krzewem, lub niskim drzewem dorastającym od 4 do 8 metrów wysokości. Kora jest cienka, łuszcząca się o jasnobrązowym zabarwieniu. Korona posiada zwykle nieregularny kształt. Ciemnozielone liście są wąskie(5-6 cm) i długie(8-10 cm) z zaostrzonym wierzchołkiem. Po obu stronach liścia obok nerwu głównego biegną dwa równoległe nerwy, co jest cechą charakterystyczną rośliny.

Rozmnażanie

Kwiaty pojawiają się zwykle późną jesienią(wrzesień). Pojedynczy kwiat jest biały, czteropłatkowy, drobny(średnica 13 mm) i silnie pachnący umieszczony w zwykle gęstych wiechach na końcach pędów. Wewnątrz wiechy kwiaty zebrane są w okółki, zwykle po 7. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w formie torebki z czerwonymi działkami kielicha, przypominające nieco kwiaty.

Zagrożenia 

Gatunek klasyfikowany jako narażony na wyginięcie, z powodu swojego wąskiego zakresu występowania. Poważnym zagrożeniem dla tej rośliny są nielegalne ścinki drzew, co z małą populacją tej rośliny może przyczynić się do wymarcia jej na wolności. Prawdopodobnie drzewo wymarło w zachodniej granicy swojego występowania w Xingshan w prowincji Hubei. W uprawie dosyć popularna.

Długość życia

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Jest średnio popularną rośliną ozdobną na całym świecie, głównie w klimacie umiarkowanym. Obecnie wszystkie rośliny w uprawie pochodzą od jednej sadzonki znalezionej przez chińsko-amerykańską wyprawę w 1981 roku. Pożądana roślina w pszczelarstwie ze względu na późny okres kwitnięcia. W Polsce mało popularna, głównie w arboretum.

Warunki uprawy

Roślina dosyć mało wymagająca. Lubi stanowiska słoneczne o glebie niezbyt wilgotnej i przepuszczalnej. Szybko rośnie i rozgałęzia się. Mrozoodporna.

Ciekawostki

 • Drzewo zostało odkryte przez Ernesta Wilsona w 1907 roku w środkowych Chinach(Hubei) podczas zbierania danych o nieodkrytych roślinach.
 • Roślina w uprawie jest dosyć młoda, gdyż uprawiana dopiero od 1981 roku, kiedy badacze chińsko-amerykańscy zebrali jedną sadzonkę drzewka. Drzewo szybko zadomowiło się w warunkach uprawnych i obecnie dosyć popularne.
 • Angielska nazwa rośliny "Seven Sons plant" odnosi się do kwiatów, które są zebrane zwykle po 7 w okółkach.
 • Jest monotypowym przedstawicielem rodzaju Heptacodium i obecnie nie posiada bliskich krewnych.
 • Nazwa łacińska miconioides nawiązuje do rodzaju roślin Miconia z którym sądzono iż heptakodium jest spokrewnione.

Heptakodium chińskie w mojej kolekcji

Bibliografia:
-http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=1205
-https://en.wikipedia.org/wiki/Heptacodium_miconioides
-https://kielkowski-szkolka.pl/produkt/heptakodium-chinskie-heptacodium-miconioides--19

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz