- Królestwo: Zwierzęta
- Podtyp: Kręgowce
- Gromada: Płazy
- Rząd: Płazy bezogonowe
- Rodzina: Drzewołazowate
- Gatunek: Excidobates mysteriosus
Występowanie
Excidobates mysteriosus jest gatunkiem endemicznym dla Cordillera del Condor(pasmo górskie) w północno-zachodnim Peru. Obecnie jedyne znane siedlisko płaza znajduje się w pobliżu miasta Santa Rosa, gdzie można je znaleźć w trzech oddzielonych populacjach min. w pobliżu urwiska skalnego na wysokości 1200 m n.p.m. porośnięte roślinami zwanymi bromeliami oraz w koronach drzew porośniętych przez bromelie, głównie z gatunku Aechmea nudicaulis, choć ten ostatni został niemal całkowicie zniszczony przez pożar oraz wycinkę lasu. Obszar ten znajduje się na wysokości ok. 1000 m n.p.m.. Występowanie tej żaby jest ściśle związane z występowaniem roślin z rodziny bromeliowatych. Niegdyś obszar występowania tego drzewołaza był o wiele większy.
Ogólny opis
Drzewołaz marañónski* jest niewielkim płazem osiągającym przeciętnie 25-30 mm długości ciała. Ciało drzewołaza jest ciemnobrązowe(czekoladowe), czasami niemal czarne z jasnymi, białymi plamami, zazwyczaj o różnych kształtach. Każdy osobnik posiada indywidualny rysunek. Palce w ilościach(4 na przednich kończynach i 5 na tylnych) są zwykle białe, lub paskowane, rzadziej całkowicie brązowe. Oczy są duże i wyłupiaste, czarne. Jak większość drzewołazów, jego skóra wytwarza bardzo silną toksynę.Dymorfizm płciowy
Samice są zwykle nieco większe oraz posiadają pełniejsze kształty ciała. Samce śpiewają.
Populacja i zagrożenia
Excidobates mysteriosus jest klasyfikowany jako gatunek poważnie zagrożony. Ze względu na niewielki zakres występowania, płaz jest szczególnie narażony na ingerencje ze strony człowieka. Obecnie trzy pozostałe tereny na którym występują drzewołazy, zostały objęte ochroną przez IUCN. Szacuje się iż dwa z tych siedlisk, może zamieszkiwać mniej niż 200 osobników. Stare lasy porośnięte Aechmea, które są potencjalnym siedliskiem żaby, są obecnie bardzo rzadkie ze względu na wycinkę tych drzew. Poważnym zagrożeniem jest także nielegalny przemyt tymi okazałymi drzewołazami w celach hobbystycznych, który nasilił się w latach 90-tych, kiedy miejscowe gatunki zwierząt stały się rzadkie, a ich ceny rynkowe zaczęły rosnąć. Spotykany w hodowlach. Rozmnaża się w niewoli.
Ciekawy post, zresztą jak każde. C:
OdpowiedzUsuń:)
Usuń