poniedziałek, 13 stycznia 2014

Bakeneko - nadprzyrodzony kot

Pierwsze podania

Według japońskiego folkloru i legend bakeneko to kot, który po spełnieniu danych warunków, zyskuje cechy przypisywane ludziom oraz magiczne zdolności. Najczęściej kot zostaje bakeneko po osiągnięciu danego wieku(zwykle 12-13 lat), kiedy ogon osiągnie niespotykaną długość lub zwierzę zostanie zabite. Bakeneko zyskiwał po przemianie zdolność mowy, chodu na dwóch kończynach, talent do zmiennokształtności, a także inne magiczne zdolności. Często przyjmował także formę ducha strasząc na posesji na której niegdyś mieszkał. W Japonii istnieje legenda o kobiecie, która z rozpaczy za stratą swojego syna, popełniła samobójstwo. Mieszkający z nią kot zlizał krew kobiety, stając się bakeneko, który uchronił rodzinę Nabeshima.

Wygląd 

Bakeneko przypominał zwykłego kota, czasami z podwójnym ogonem(choć ta cecha częściej przypisywana jest nekomatą). Najczęściej poruszał się na dwóch kończynach, posiadał zdolność mowy, a czasami odziewał się w ludzkie ubrania. Bekeneko często przyjmował postać ludzi, dzięki zdolnością do zmiennokształtności. Istnieją opowieści o kotach, które zabijały swoich właścicieli i przejmowały ich wygląd, a także ich tutejsze życie. W japońskim folklorze występują także:

  • Nekomata-zazwyczaj kot, który osiągną 10 rok życia i rozdzielił się jego ogon. Zyskiwał wtedy cechy podobne do bakeneko, zdolność mowy, chodzenia na dwóch łapach oraz zdolności magiczne, z tą różnicą iż magia nekomaty była bardziej ponura, zdolna do kontroli umarłych. Istniał pogląd iż koty źle traktowane stają się nekomatą i za pomocą zmarłych krewnych jego byłego właściciela, dręczy go. Czasami spotyka się pogląd iż nekomata skakając przez zwłoki umarłego, wskrzesza go.

W środkach masowego przekazu

Bakeneko czasami używany jest w japońskich powieściach, filmach i anime. W serii mangi i anime Naruto bakeneko można porównać do dwuogoniastej bestii Matatabi zapieczętowanej w ninja Yugito Nii, a także pochodzącego z anime kota Nekomate, od którego główni bohaterowi musieli zdobyć odcisk łapy. W mandze i anime InuYasha Kirara był bakeneko, także pokemon Espeon i digimon Bastemon przypominały bakeneko.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Bakeneko
-https://en.wikipedia.org/wiki/Bakeneko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz