środa, 26 marca 2014

Barramundi - ryba transwestyta

inne nazwy: okoń gigantyczny*, labraks okoniowaty*, palmer*  
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Promieniopłetwe
 • Rząd: Okoniokształtne
 • Rodzina: Latidae
 • Gatunek: Barramundi(Lates calcarifer)

Występowanie

Ryba spotykana jest u wybrzeży Australii, Azji Południowo-Wschodniej, Indonezji i Indii. Jest rybą dwuśrodowiskową, która zwykle wpływa do ujść rzek podczas tarła, jednak spotykane są osobniki, które całe życie spędzają w wodzie słonej, lub słodkiej. W wodach słonych spotykana w strefie przybrzeżnej i ujściach rzek, natomiast w słodkich w wodach bagiennych i rzekach.

Ogólny opis

Ciało ryby jest wydłużone oraz grzbietowo wypukłe. Średnio dorosła samica dorasta do 1,2 metra, lecz spotykane były osobniki o długości ciała 1,8 metra. Maksymalnie mogą ważyć do 60 kg. Nasada ogona jest dosyć wydłużona, otwór gębowy duży, lekko skośny z górną szczęka sięgającą za oko ryby. Nozdrza ryby usytuowane blisko siebie. Płetwa grzbietowa posiada głębokie wcięcie, pierwsze 7-9 promieni są cierniste, a następne miękkie(10-11). Płetwy piersiowe są krótkie i zaokrąglone. Płetwa odbytowa zaokrąglona z 3 ciernistymi promieniami i 7-8 miękkimi. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Ciało dorosłego osobnika oliwkowo-brązowe z srebrnymi bokami ciała, lub z niebieskozielonym grzbietem i srebrnym spodem ciała. Osobniki nieletnie są zwykle brązowe(rzadziej srebrno-brązowe) z trzema jasnymi paskami na głowie oraz rozproszonymi białymi łatami na całym ciele. Zwykle wraz z wiekiem zanikają, choć mogą pozostać przez całe życie ryby. Źrenice oka są zwykle złotobrunatne z czerwonym odblaskiem.

Dymorfizm płciowy

Gatunek obojnaczy. Wszystkie ryby rodzą się samcami, natomiast po uzyskaniu 3 do 8 roku życia przekształcają się w samice. Niektórzy badacze sugerują iż czasami, jeżeli stosunek samców do samic jest nierównomierny, mogą nie zmienić płci. W grupach zazwyczaj największe ryby to samice, natomiast reszta to samce.

Populacja i zagrożenia

Barramundi jest powszechnie poławianą rybą gospodarczą. Poławiana w kilkudziesięciu tonach rocznie, lecz nie odnotowano nagłego spadku jej populacji. Gatunek nie jest klasyfikowany w stopniach zagrożenia i uważany jest za w miarę pospolitego. Obecnie popularne stało się jej hodowla w akwakulturach.

Pożywienie

Głównie mięczaki, skorupiaki i niewielkie ryby(nawet swojego gatunku). Narybek zooplankton.

Zachowanie

Żyją zwykle pojedynczo, lub w małych grupkach. Zwykle przebywają w wodzie słodkiej, aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej kiedy przybywają do ujść rzek, gdzie kończą swój rozwój. Występuje u nich umiarkowany kanibalizm, nie wahają się pożreć mniejszego osobnika własnego gatunku. Niektóre osobniki wykazują zachowania terytorialne i bronią terenu w pobliżu miejsca ukrycia, którego używają aby schronić się przed drapieżnikami.

Rozród

Okres tarła przypada różnie w zależności od miejsca występowania(Australia wrzesień-marzec, Filipiny czerwiec-październik, natomiast Tajlandia sierpień-październik oraz luty-czerwiec). Ryby gromadzą się zwykle podczas pełni księżyca przy ujściu rzeki, podczas pływów. Podczas tarła samica może uwolnić od 30 do 40 milionów ziarenek ikry, które dzięki falom pływowym transportowane są w głąb rzeki. Narybek pierwotnie pozostaje w estuariach i wodach bagiennych, a po kilku miesiącach wędruje do rzek i potoków. Małe ryby pozostają w słodkowodnych ciekach przez 2-3 lata, aż do osiągnięcia 60-70 cm(dojrzałości płciowej). Następnie samce przepływają w dół rzeki do ujść, aby wziąć udział w tarle. Większość samców już po pierwszym tarle zmienia płeć, gdyż osiągają już wielkość 80-100 cm. Zmiana płci u tych ryb trwa zwykle 1 tydzień.

Naturalni wrogowie

Do najważniejszych wrogów barramundi należą pelikan australijski, brodawkowiec arafurski(wąż), krokodyl słodkowodny, rekiny oraz inne większe barramundi.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Ryba poławiana gospodarczo na szeroką skale, oraz hodowana w akwakulturach. Ze względu na bliskie pokrewieństwo z okoniem nilowym, jednym z najbardziej ekspansywnych ryb, uważana za potencjalny gatunek inwazyjny, dlatego przeprowadza się wszelkie starania, aby nie wprowadzić tego gatunku w nowy ekosystem. Czasami trzymana, głównie w akwariach publicznych.

Ciekawostki


 • Połowy tej ryby od roku 2000 zmniejszyły się znacznie. Łowione w ok. 75 tonach rocznie, zmniejszyło się do ok. 57 ton rocznie w roku 2005. Ma to związek ze wzrostem popularności akwakultur. Niegdyś dostarczały ok. 1,6 tony ryb rocznie w 1984 roku, w 2005 roku dostarczyły ok. 31 ton tej ryby. 
 • W 2006 roku amerykańska hodowla barramundi w Australii z swoją siedzibą w Massachusetts, dostarczała 40 ton ryb tygodniowo.
 • Uważana za rybę bardzo smaczną, o delikatnym, białym mięsie.
 • "Barramundi" w języku aborygenów oznacza "wielkołuską rzeczną rybę".
 • Rodzaj Lates liczy obecnie 11 gatunków ryb, min. latesa nilowego(Lates niloticus), zwanego okoniem nilowym, latesa japońskiego*(Lates japonicus) i latesa z Tanganiki*(Lates angustifrons).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Barramundi
-http://www.fao.org/fishery/culturedspecies/Lates_calcarifer/en
-http://animaldiversity.org/accounts/Lates_calcarifer/
-http://www.fishbase.org/summary/346

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz