niedziela, 16 marca 2014

Pielęgnica brabancka Moora - pielęgnica z Jeziora Tanganika

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Promieniopłetwe
 • Rząd: Okoniokształtne
 • Rodzina: Pielęgnicowate
 • Gatunek: Pielęgnica brabancka Moora(Tropheus moorii)

Występowanie

Gatunek endemiczny dla skalistej strefy przybrzeżnej(litoralu) Jeziora Tanganika w Afryce.

Ogólny opis

Pielęgnica dorasta przeciętnie do 15 cm długości ciała. Ciało jest krępe, bocznie spłaszczone o dosyć wyraźnym wygrzbieceniu. Otwór gębowy szeroki(jak  u większości pielęgnic), charakterystycznie skierowany w dół. Płetwa grzbietowa długa(ciągnie się przez prawie całe ciało ryby). Występuje ponad 40 form barwnych pielęgnicy brabanckiej Moora w zależności od miejsca występowania, od niemal całej czarnej pielęgnicy z rejonu Zongwe, po biało-kremową z rejonu Mwerazi i różnokolorową z rejonów od Kalambo do Isanga.

Dymorfizm płciowy

Bardzo słabo zaznaczony. Samce są nieco większe, oraz posiadają dłuższe płetwy brzuszne.

Populacja i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym, klasyfikowanym jako najmniejszej troski. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest nadmierna eksploatacja tych ryb w celach handlowych(akwarystycznych).

Pożywienie

Głównie glony i materia roślinna, porastająca skały, a także bezkręgowce wodne i szczątki materii zwierzęcej. 

Zachowanie

Pielęgnica brabancka Moora jest gatunkiem dziennej ryby, zwykle żyjącej samotnie. Odznacza się dosyć silnym terytorializmem i agresją w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku, choć względem innych gatunków pielęgnic są stosunkowo łagodnie usposobione. Zwykle obierają swoje terytorium na skalistym dnie z licznymi kryjówkami, samce zwykle obierają większy obszar(ok. 2 metry*2). W warunkach hodowlanych, czasami utrzymuje się je w stadach w których obierają sobie strukturę hierarchiczną.

Rozród

W okresie tarła samice opuszczają swoje terytoria, wkraczając zwykle na tereny zajmowane przez samca. Samiec i samica łączą się w okresowe pary, choć samiec może trzeć się z innymi samicami. Samica na skalistym dnie zwykle składa 15-20 pomarańczowej ikry, którą zbiera do pyska, gdzie następnie zapładniana jest przez samca. Samica zwykle później opuszcza terytorium samca, gdyż jego opieka jest zbędna dla potomstwa i samicy(choć nie jest on dla nich zagrożeniem). Samica w pysku inkubuje jaja przez okres 4-6 tygodni. Narybek jest dalej pod opieką matki, który wychodzi na zewnątrz, lecz w razie niebezpieczeństwa szybko chowa się do pyska samicy. Samica w tym czasie potrafi zręcznie pobierać pokarm w taki sposób, aby nie skonsumować własnych dzieci w pysku. Zwykle stają się już samodzielne po 2 tygodniach, lecz pozostają z matką parę miesięcy.

Naturalni wrogowie

Duże ryby pielęgnicowate, sum Bagrus docmak, czasami pada ofiarą krokodyli i drapieżnych ptaków rybożernych.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

W miarę popularna ryba akwariowa, popularna wśród tzw. tanganistów, czyli akwarystów z upodobaniami do ryb z Jeziora Tanganika. Nie polecana dla początkujących hodowców pielęgnic.

Ciekawostki


 • Wyróżnia się ok. 50 odmian geograficznych tej pielęgnicy, wyróżniającej się ubarwieniem. Niektórzy badacze spekulują iż niektóre z tych odmian mogą być w rzeczywistości odrębnymi gatunkami.
 • Pielęgnica brabancka Moora wymaga dosyć dużego zbiornika, minimum 110 litrów przypadających na jednego osobnika. Wymaga skalnych struktur, kryjówek i jaskiń. Odpowiednia temperatura to 23-27 ° C, twardość 8-25 ° H, a pH 8.0-9,5. Bardzo trudno trawi mięso wołowe, dlatego trzeba je ograniczyć w diecie ryby(lub całkowicie usunąć). 
 • Mimo wielu artykułów dotyczących hodowli tej ryby w akwarium, nadal stanowi one kwestie sporną między niektórymi aspektami poprawnej hodowli.
 • Została opisana w 1898 roku przez George'a Albert'a Boulenger'a brytyjsko-belgijskiego zoologa.
 • Obecnie rodzaj Tropheus wraz z pielęgnicą brabancką Moora, liczy 6 gatunków min. pielęgnicę brabancką Bricharda(Tropheus brichardi), pielęgnicę brabancką Duboisa(Tropheus duboisi), Tropheus annectens, Tropheus kasabae i Tropheus polli.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Piel%C4%99gnica_brabancka_Moora
-https://en.wikipedia.org/wiki/Tropheus_moorii
-http://www.cichlid-forum.com/articles/t_moorii.php
-http://www.seriouslyfish.com/species/tropheus-moorii/
-http://akwa-mania.mud.pl/ryby/ryby/rybyt/Tropheus%20moori.html
-http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/BluntheadCichlid.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz