niedziela, 23 marca 2014

Łowiec szuflodzioby - dziób łopata

inne nazwy: szuflodziób
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Kraskowe
 • Rodzina: Zimorodkowate
 • Gatunek: Łowiec szuflodzioby(Clytoceyx rex)

Występowanie

Zamieszkuje endemicznie Nową Gwinee, od półwyspu Ptasia Głowa po prowincję Milne Bay, na wschodnim krańcu wyspy. Zamieszkuje głównie górskie lasy deszczowe do 2400 metrów, choć spotykany także w lasach nizinnych. Preferują lasy mgliste z licznymi wąwozami i dolinami w pobliżu strumieni i źródeł wody. Czasami widywane w pobliżu osad ludzkich.

Ogólny opis

Szuflodziób jest dużym zimorodkiem, osiągającym ok. 33 cm długości ciała. Głowa ptaka jest wzorzysta. Czubek jest zwykle ciemnobrązowy, natomiast niżej głowa jest czarna. Posiada także pomarańczowy(jasno brązowy)kołnierzyk oraz biały podbródek i gardło. Od oka ptaka ciągnie się, przez niemal całą głowę, pomarańczowy pas. Także w pobliżu nozdrzy widnieją pomarańczowe pióra. Górna część ciała i skrzydeł jest czarna, natomiast brzuch, boki, pierś i spodnia część skrzydła jest pomarańczowa(jasno brązowa). Kuper i górna część ogona jest błękitna, mocno kontrastująca z resztą upierzenia. Ogon u samca jest ciemnoniebieski, natomiast u samicy czerwonobrązowy. Charakterystyczny dziób jest masywny, krótki i lekko zakrzywiony. Jego górna część jest brązowa, natomiast dolna jasna(biaława). Tęczówka oka jest brązowa, natomiast nogi żółtobrązowe. Osobniki nieletnie przypominają samice, lecz ich upierzenie jest nieco ciemniejsze(pióra na kołnierzu i piersi ptaka są ciemniejsze).

Dymorfizm płciowy

Obie płcie są do siebie podobne, lecz odróżnia je ogon. U samca ogon jest ciemnoniebieski, natomiast u samicy czerwonobrązowy.

Populacja i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym i klasyfikowanym jako najmniejszej troski. Choć nie podjęto badań w celu oszacowania jego populacji, to wydaje się ona duża ze względu na szeroki zakres występowania. Nie są znane potencjalne zagrożenia dla tego gatunku. Nie potwierdzono jego przetrzymywania w niewoli.

Pożywienie

Niewiele wiadomo na temat diety tego ptaka. Przypuszczalnie poluje na dżdżownice, owady i ich larwy, ślimaki i jaszczurki. Z niektórych doniesień wynika iż może polować także na węże.

Zachowanie

Ptak ten jest rzadko obiektem obserwacji, dlatego większość z jego życia zostaje tajemnicą. Poszukując pożywienia schodzi na ziemie i przekopuje glebę w poszukiwaniu bezkręgowców. Zwykle wykopuje dół o głębokości 8 cm o powierzchni 30 cm. Dziobem kopie w ziemi, a następnie przeszukuje rozkopaną glebę. Zwykle kopie przez 1 minute, a następnie robi krótką przerwę. Przypuszczalnie jest to jedyna technika zdobywania pożywienia przez ten gatunek. Zwykle słyszalne od sierpnia do października, kiedy wydają z siebie dźwięk "łu łu łu". Przypuszczalnie ich aktywność nasila się po zmierzchu.

Rozród

Przypuszczalnie okres godowy przypada od sierpnia do października. Odnaleziono w październiku jedno gniazdo znajdujące się w dziupli drzewa, w którym znajdowały się 2 pisklęta. Przypuszczalnie ptaki są sezonowo monogamiczne(łączą się w pary na jeden sezon).

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie łasicowate, kotowate, śpiewający pies z Nowej Gwinei oraz ptaki drapieżne i węże. Przed przybyciem człowieka, przypuszczalnie jedynym zagrożeniem były ptaki drapieżne i węże.

Długość życia

Brak danych. Przypuszczalnie ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Gatunek nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki


 • Został opisany w 1880 roku przez angielskiego zoologa Richard'a Bowdler'a Sharpe'a.
 • Jest dosyć mało poznanym ptakiem, ze względu na rzadkie obserwację tego ptaka, co wiąże się z jego występowaniem na niedostępnych terenach.
 • Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Clytoceyx.
 • Posiada unikatowy dziób jak na przedstawiciela zimorodkowatych, przystosowany do przekopywania ziemi.
 • W angielskim nazewnictwie zwany "The Shovel-billed Kookaburra", czyli w tłumaczeniu "kukabura łopatodzioba".
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Shovel-billed_kookaburra
-http://www.hbw.com/species/shovel-billed-kingfisher-clytoceyx-rex
-http://ibc.lynxeds.com/species/shovel-billed-kingfisher-clytoceyx-rex

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz