poniedziałek, 31 marca 2014

Bolyeria multocarinata - boa norowy z Round Island

inne nawy: boa norowy z Round Island*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Gady
  • Rząd: Łuskonośne
  • Rodzina: Bolyeriidae
  • Gatunek: Bolyeria multocarinata

Występowanie

Przypuszczalnie niegdyś zamieszkiwał cały Mauritius, lecz później jego populacja została ograniczona do małej wysepki Round Island, należącej do Mauritiusu. Spotykany głównie w lasach liściastych i palmowych sawannach.

Ogólny opis

Boa norowy z Round Island był wężem, osiągającym przeciętnie 1 metr długości, a zakres wielkości oszacowany jest na 54-140 cm długości ciała. Ciało węża było jasnobrązowe z czarnymi plamami na grzbiecie i czarno-marmurkowanym brzuchem. Przypuszczalnie młode osobniki jasnopomarańczowe. Głowa cylindryczna o szpiczastym pysku. Przypuszczalnie podobny do spokrewnionego gatunku boa z Round Island*(Casarea dussumieri).

Dymorfizm płciowy

brak danych. Przypuszczalnie samce był mniejsze od samic.

Pożywienie

Przypuszczalnie jaszczurki, takie jak gekony i scynki.

Zachowanie

Ekologia gatunku nie została poznana. Przypuszczalnie miał tendencję do przesiadywania w norach podziemnych(stąd nazwa boa norowy), lecz spotykany także w koronach drzew. Swoje ofiary zabijał oplatując się wokół ich ciała i dusząc je.

Rozród

brak danych. Zapewne jajorodny.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie brak. Mógł konkurować o pokarm z boa z Round Island*(Casarea dussumieri).

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Wąż niegdyś spotykany na Gunner's Quoin, Flat Island, Round Island i Ile de la Passe, lecz od 1949 roku stał się rzadki i spotykano go już jedynie na Round Island. W 1975 roku spotkano go ostatni raz na wulknicznym zboczu porośniętym drzewami palmowymi. Gatunek wymarł dzięki zmianom siedliskowym spowodowanych erozją gleb, wskutek nadmiernego wypasu kóz i wprowadzeniu królików, które niszczyły roślinność.

Ciekawostki


  • Poza boa norowym z Round Island*(Bolyeria multocarinata) na wyspie Mauritius wymarło kilka innych gatunków gadów min. żółwie Cylindraspis triserrata, Cylindraspis peltastes, Cylindraspis inepta i Cylindraspis vosmaeri, ślepucha Typhlops cariei, duży scynk maurytyjski*(Leiolopisma mauritiana), felsuma z Rodrigues*(Phelsuma edwardnewtoni) i duża felsuma z Rodrigues* (Phelsuma gigas). Ponadto z węży na świecie wymarł karłowaty boa z Navassa Island*(Tropidophis bucculentus) i połoz Świętego Croix'sa*(Borikenophis sanctaecrucis).
  • Obecnie najbliższym krewnym tego węża jest boa z Round Island*(Casarea dussumieri), który można powiedzieć, cudem nie podzielił losu swojego krewniaka. W 1996 roku jego populacja szacowana była na 250 osobników, lecz zabiegi ochronne(likwidacja hodowli kóz i królików) doprowadziły do wzrostu populacji węża do ok. 1000 osobników. Boa ten rozmnaża się także w niewoli, dzięki czemu reintrodukuje się go na resztę wyspy.
  • Jest monotypowym przedstawicielem rodzaju Bolyeria. Natomiast rodzinę Bolyeriidae dzieli z rodzajem Casarea, wraz z boa z Round Island*(Casarea dussumieri), który także jest monotypowy.
  • Został opisany w 1827 roku przez niemieckiego naukowca Friedrich'a Boie. Natomiast sam rodzaj przez brytyjskiego zoologa John'a Edward'a Gray'a w 1842 roku.  
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Round_Island_burrowing_boa         
-http://www.iucnredlist.org/details/2864/0
-http://www.petermaas.nl/extinct/speciesinfo/roundislandburrowingboa.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz