czwartek, 27 marca 2014

Krewetka szklista - krewetka wielkoramienna

inne nazwy: krewetka słodkowodna*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Stawonogi
  • Gromada: Pancerzowce
  • Rząd: Dziesięcionogi
  • Rodzina: Palaemonidae
  • Gatunek: Krewetka szklista(Macrobrachium lanchesteri)

Występowanie

Zamieszkuje rzeki, strumienie, jeziora, stawy, pola ryżowe i inne odpowiednio czyste zbiorniki wodne w południowej i środkowej Tajlandii, Półwyspie Malajskim, Singapurze, Sabah, Laosie i Brunei.

Ogólny opis

Krewetka szklista jest małą krewetką dorastającą do 8-10 cm długości ciała. Chitynowy pancerz krewetki jest przeźroczysty, dlatego widać dokładnie przez niego jej narządy wewnętrzne. Czasami na ciele krewetki widnieją brunatne i zwykle niewyraźne paski. W okolicy odwłoka występuje wybrzuszenie, co daje złudzenie garbu. Pierwsza para czułków(antenule) rozgałęzia się na 6 czułków, a dolna druga para czułków(anteny) jest zwykle dłuższa od tych pierwszych(informacja niepewna). Ramiona krewetki(para) są długie, stanowiące większą połowę reszty ciała, wyposażone w prosty i dosyć prymitywnych skrzypiec.

Dymorfizm płciowy

Samce są zwykle większe(o ok. 2 cm), a ich ramiona są wyraźnie większe od ramion samic.

Populacja i zagrożenie

Gatunek klasyfikowany jako najmniejszego ryzyka na wyginięcie. Istnieje bardzo mało danych na temat terenowych badań tego gatunku, lecz występuje dość powszechnie. Gatunek chętnie rozmnaża się w niewoli. Brak potencjalnych zagrożeń dla gatunku.

Pożywienie

Gatunek wszystkożerny. Zjada glony i kawałki materii roślinnej, a także mniejsze skorupiaki, mięczaki, owady wodne, małe ryby i padlinę . Żywi się głównie detrytusem, lecz głodna nie zawaha się zapolować na żywą rybę, czy innego skorupiaka. Mogą zjadać także mniejszych przedstawicieli swojego gatunku.

Zachowanie

Dosyć żywa krewetka, przeszukująca zwykle dno w poszukiwaniu pożywienia. Uważana za mało agresywną, gdyż jest zagrożeniem jedynie dla bardzo małych ryb, bezkręgowców i skorupiaków, choć głodna nie zawaha się zaatakować nawet większej od siebie ryby. Bardzo dobrze pływa, używając odnóż przy odwłoku. W razie zagrożenia broni się przy pomocy długich ramion z skrzypcami, a jeśli to nie wystarcza, szybkim ruchem cofa się do tyłu, aż do momentu kiedy poczuje się bezpieczna. Zwykle żyje samotnie, lecz nie przeszkadza jej towarzystwo swojego gatunku. Samce czasami toczą między sobą walki, z rzadka kończą się one utratą odnóża. W okresie linienia zwykle wolą przebywać w ukryciu.

Rozród

Po udanych zalotach, samica znosi ok. 60 jajek i przykleja je do swojego odwłoka. Jajka są zwykle koloru zielonkawego i noszone są przez ok. 3-4 tygodnie, aż do momentu wylegnięcia się larw, w formie żywika. Zwykle matka pomaga małym krewetką wydostać się z jajek, wachlując odnóżami pławnymi. Larwy o 2 mm długości ciała, unoszą się w toni wodnej, żywiąc się zooplanktonem. W miarę wzrostu, po ok. 3 tygodniach przekształcają się w mysis, czyli miniaturową wersję osobnika dorosłego. Po paru linieniach w przeciągu 3 miesięcy przekształcają się w osobnika dorosłego, zdolnego do rozrodu.

Naturalni wrogowie

Większe ryby, płazy i skorupiaki itp.

Długość życia

Brak danych źródłowych. Z własnej hodowli wiem iż żyły 1,5-2 lata.

Znaczenie dla człowieka

Krewetka spotykana w handlu, jako zwierzę akwariowe. Średnio popularna krewetka, bardziej dostępna okazjonalnie, lecz i tak najpopularniejsza z dostępnych "krewetek wielkoramiennych". Nie sprawia problemów w utrzymaniu. Osobiście byłem posiadaczem małego stadka(6 sztuk.) owych krewetek.

Ciekawostki


  • Została opisana w 1911 roku przez niejakiego De Man'a.
  • Najlepsze parametry dla tej krewetki to: temperatura 23-29° C, pH ok. 6 i twardość wody 10-20 ° d. Najlepiej trzymać je w dosyć dużym zbiorniku(dla małego stadka akwarium 100 l), gęsto obsadzonym roślinnością i szczelnie przykrytym, gdyż krewetki te dobrze skaczą ponad powierzchnie wody. Są pokojowo nastawione do większości ryb i skorupiaków akwariowych.
  • Jest zaliczana przez akwarystów do krewetek wielkoramiennych, czyli przedstawicieli rodzaju  Macrobrachium, Palaemonetes i Euryrhynchus z charakterystycznymi dla tych krewetek dużymi odnóżami wyposażonymi w skrzypce.
  • Do rodzaju Macrobrachium zaliczanych jest ok. 250 gatunków krewetek, niektóre z nich spotykane w akwarystyce jak min, Macrobrachium assamense, Macrobrachium mirabile i Macrobrachium rosenbergii.
Bibliografia:
-http://www.akwarium.net.pl/adv/macrobrachium_lanchesteri.htm
-http://www.akwa.aip.pl/index.php/opisy-zwierzat/wszystkie-pozostale/krewetka-szklista-macrobrachium-lanchesteri/
-http://www.iucnredlist.org/details/197834/0
-https://en.wikipedia.org/wiki/Macrobrachium
Film przedstawiający krewetkę szklistą: https://www.youtube.com/watch?v=jYioXqLyBvM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz