środa, 19 marca 2014

Ponikło igłowate - trawka wodna

inne nazwy: sitowie igłowate
  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Wiechlinowce
  • Rodzina: Ciborowate
  • Gatunek: Ponikło igłowate (Eleocharis acicularis)

Występowanie

Gatunek kosmopolityczny, zasiedlający Europe, Azję i obie Ameryki. W Australii przypuszczalnie gatunek introdukowany. Zasiedla zwykle płytkie słodkowodne zbiorniki min. wody bagienne, wiosenne zalewiska i torfowiska.

Ogólny opis

Roślina o pokroju trawiastym, dorastająca zwykle do 10-15 cm wysokości(rekordziści do 20 cm). Silne, rozgałęziające się po podłożu kłącza, wytwarzają łodygi(źdźbła) cienkie i dosyć delikatne, o jasnozielonym kolorze, a jedynie przy kłączu są otulone ciemnopurpurowymi pochwami. Tworzy silne rozłogi, tworząc luźne darnie. Jest rośliną ziemnowodną, występująca w strefie czasowych wynurzeń.

Rozmnażanie

Kwiatostan w postaci kłosa, rosnącego zwykle na szczycie łodygi. Mierzy zwykle 2-4 mm. Każdy kwiat posiada po 3 pręciki i słupki. Kwiatostan zwykle wytwarzany nad taflą wody. Drobne nasiona zwykle roznoszone przez wodę i wiatr. Rozmnaża się także przez rozłogi i podział kłącza.

Zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym oraz nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Zwykle pospolity. W Australii gatunek inwazyjny.

Długość życia

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka

Roślina popularna w akwarystyce. Sadzona na dnie, tworząc dekoracyjny, zielony dywan. Umożliwia także schronienie dla ikry i narybku. Rzadziej sadzona w stawach i oczkach wodnych.

Warunki uprawy

Roślina mało wymagająca. Wymaga silnego oświetlenia, lecz z rozproszonym światłem. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje nawożenia dwutlenkiem węgla. Toleruje temperaturę od 15-25°C, inne parametry zwykle nie maja większego znaczenia. Rośnie powoli, dlatego najlepiej sadzić w gęstych grupach. Łatwo porasta glonami nitkowatymi.

Ciekawostki

  • Zwykle stosowany w akwarystyce przy hodowli krewetek. Wraz z wgłębką wodną(Riccia fluitans) tworzy dekoracyjne dno, idealne do hodowli małych krewetek.
  • Pierwotnie opisany przez Karola Linneusza. Następnie opis został ujednolicony przez szwajcarskiego botanika Johann'a Jacob'a Roemer'a i austriaka Josef'a August'a Schultes'a.
  • Rodzaj ponikło(Eleocharis) liczy ponad 120 gatunków roślin. Niektóre bardzo podobne do siebie i często mylone. Do tego rodzaju należą min. ponikło wielołodygowe(Eleocharis multicaulis), ponikło słodkie(Eleocharis dulcis) i ponikło maleńkie(Eleocharis parvula). W Polsce występuje 10 gatunków ponikieł.
Bibliografia:
-http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/eleocharis%20a.html
-http://www.roslinyakwariowe.pl/baza/eleocharis_acicularis/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ponik%C5%82o_ig%C5%82owate
-https://en.wikipedia.org/wiki/Eleocharis_acicularis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz