czwartek, 13 marca 2014

Świerszczka północna - żaba z głosem świerszcza

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Płazy
 • Rząd: Płazy bezogonowe
 • Rodzina: Rzekotkowate
 • Gatunek: Świerszczka północna(Acris crepitans)

Występowanie

Występuje w Ameryce Północnej, począwszy od południowo-wschodniego Nowego Yorku, południowego rejonu Wielkich Jezior i południowej Dakoty Południowej do południowo-wschodniego Nowego Meksyku, południowego Teksasu, USA, i granicach Meksyku, oraz od wschodniego Gulf Coast do północno-zachodniej Florydy. Izolowana populacja występuje w Coastal Plain w Południowej Karolinie. W Kanadzie jego występowanie jest ograniczone do Point Pelee, Pelee Island i południowo-zachodnim skrawku Ontario. Zasiedla zwykle nasłonecznione tereny bagienne, podmokłe, małe stawy, wolno płynące strumienie, oraz tereny zalesione w pobliżu wody z gęsto roślinnością wodną. Nie lubią przebywać w pobliżu dużych jezior, rzek i terenów zanieczyszczonych.

Ogólny opis

Jest niewielką żabą i drugim najmniejszym kręgowcem Ameryki Północnej, zaraz po świerszczce południowej, do której jest bardzo podobna. Mierzy od 19 do 38 mm długości ciała. Ciało jest smukłe, głowa lekko szpiczasta. Występuje kilka wariantów barwnych tej żaby. Zwykle strona grzbietowa obejmuje odcienie szarości, zieleni, brązu, często formując zróżnicowane wzory(w samym Nowym Yorku, odnotowane 6 odmian barwnych tego płaza). Kończyny zwykle pasiaste, a od oka do nasady przednich kończyn, często ciągnie się blady pas. Skóra zwykle chropowata, pokryta licznymi brodawkami. Bardzo podobna do świerszczki południowej, o której odróżnia się krótszymi kończynami, większą wzorzystością na tylnych kończynach oraz mniej spiczastym pyskiem.

Dymorfizm płciowy

Niewyraźny. Samce posiadają jeden worek rezonansowy, nadymany w okresie godowym.

Populacja i zagrożenia

Gatunek klasyfikowany jako najmniejszej troski, i choć jego populacja w północnym zasięgu występowania drastycznie spadała, to w innych rejonach wydaje się dosyć pospolity i w miarę liczny. Jeszcze w XIX wieku w Indiana(stan USA) był uważany za najpospolitszego płaza tam występującego, obecnie populacja żaby spada na tym obszarze oraz innych na północnym zasięgu. Prawdopodobną przyczyną są zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia, pestycydy i inne chemiczne środki stosowane w rolnictwie, a także konkurencja ze strony gatunków inwazyjnych.

Pożywienie

Głównie owady, pająki i inne bezkręgowce lądowe, wodne, jak i łapane w powietrzu. Czasami zjada materie roślinną unoszącą się w toni wodnej.

Zachowanie

Jest płazem aktywnym całodobowo. Mimo pokrewieństwa z rzekotkami, nie jest gatunkiem nadrzewnym, lecz przed wszystkim lądowym. W słoneczne dni często grupują się w pobliżu brzegów niewielkich zbiorników wodnych. Bardzo dobrze skaczą, aby uniknąć drapieżnika, lub złapać latającą ofiarę, pokonując do 1,8 metra za jednym skokiem. Są także dobrymi pływakami. W deszczowe dni mogą znacznie oddalać się od zbiornika. Populacje występujące na północy, hibernują na zimę zwykle pod koniec października-listopada, zwykle zakopane w ziemi, lub pod danymi przedmiotami(np. kłodą). Budzą się na wiosnę, wraz z pierwszym ciepłym frontem. 

Rozród

Okres godowy zwykle występuje od maja do lipca, dla populacji występujących na północy. Populacje bardziej na południe w cieplejszych rejonach(gdzie nie występują zimne zimy) rozmnażają się całorocznie. Samce wyszukują zwykle odpowiedniego terenu(zwykle na roślinności wodnej,) i rozpoczynają swój śpiew, który przypomina odgłosy świerszcza. Kiedy zwabi samice, przystępują do kopulacji(ampleksus). Jaja składane są pojedynczo, lub w niewielkich kępkach(po 2-7) i przyklejane zwykle do roślinności wodnej, lub unoszą się na powierzchni wody. Ogólna liczba skrzeku może liczyć nawet 400 jaj. W przeciągu kilku dni klują się kijanki, które prowadzą kryty tryb życia, ukryte wśród roślinności wodnej. Po ok. 50-90 dniach przemieniają się w osobniki dorosłe. Dojrzałość płciową uzyskują w przeciągu 1 roku.

Naturalni wrogowie

Ryby, czaple, norki, węże, większe płazy itp. Dla kijanek głównym zagrożeniem są ryby i larwy ważek.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 3 lata. W niewoli do 5 lat.

Znaczenie dla człowieka

Uważany za wskaźnik jakości wody, gdyż nie występuje w wodach zanieczyszczonych. Czasami hodowany, głównie w celach badawczych.

Ciekawostki

 • Jest drugim najmniejszym płazem oraz kręgowcem Ameryki Północnej. 
 • Została opisana przez amerykańskiego przyrodnika Spencer'a Fullerton'a Bairda'a w 1854 roku.
 • W 1984 roku niejaki Burkett oszacował średni wiek życia świerszczki północnej na 4 miesiące, natomiast całkowity obrót populacji na 16 miesięcy. Jednak sporadycznie odnajdywano ok. 3 letnie żaby.
 • Wyróżnia się trzy podgatunki tej żaby(Acris crepitans blanchardi, Acris crepitans crepitans i Acris crepitans paludicola).
 • Jest blisko spokrewniona z świerszczką południową(Acris gryllus). Oba gatunki są jedynymi przedstawicielami rodzaju Acris. Niektórzy badacze za odrębny gatunek uważają podgatunek świerszczki północnej Acris crepitans blanchardi(Acris blanchardi).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Northern_cricket_frog
-http://amphibiaweb.org/cgi/amphib_query?where-genus=Acris&where-species=crepitans
-http://www.iucnredlist.org/details/55286/0
-http://animaldiversity.org/accounts/Acris_crepitans/
-http://srelherp.uga.edu/anurans/acrcre.htm
-http://nas.er.usgs.gov/queries/factsheet.aspx?SpeciesID=52

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz