- Królestwo: Zwierzęta
- Podtyp: Kręgowce
- Gromada: Gady
- Rząd: Łuskonośne
- Rodzina: Agamowate
- Gatunek: Dwuporka wspaniała(Diporiphora superba)
Występowanie
Zamieszkuje północno-zachodnią Australię. Endemiczny dla zachodniej części wybrzeża Kimberley. Zamieszkuje zwykle środowiska zalesione np. lasy akacjowe.
Ogólny opis
Dwuporka wspaniała jest jaszczurką osiągającą 8 cm długości ciała bez ogona. Ciało jest smukłe i wydłużone, kończyny długie i smukłe(zwłaszcza tylne) z dosyć długimi palcami. Głowa wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała, duża, płaska o trójkątnym kształcie. Biczowaty ogon jest bardzo długi, czasami niemal czterokrotnie przekracza długość reszty ciała. Łuki są koloru jasnozielonego z żółtawą częścią spodnią.
Dymorfizm płciowy
Słabo zaznaczony. Samce są smuklejsze i mniejsze od samic.Populacja i zagrożenia
Nie oceniono stanu populacji tego gatunku, dlatego nie podlega on klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Przypuszczalnie ze względu na ograniczony zakres występowania może być gatunkiem zagrożonym. Nie są znane potencjalne zagrożenia dla tego gatunku. Nie potwierdzono rezultatów trzymania tej jaszczurki w niewoli.Pożywienie
Niewielkie owady. Według niektórych obserwacji, zjada również kwiaty i owoce.Zachowanie
Bardzo skromne dane, ze względu na to iż bardzo rzadko jest obiektem badań. Przypuszczalnie gatunek o dziennym trybie życia. Jest jaszczurką nadrzewną, o samotnym trybie życia. W celach obronnych wykorzystuje barwy kamuflujące.Rozród
Brak danych. Przypuszczalnie(jak krewniaczy gatunek Diporiphora winneckei) rozmnaża się od października do kwietnia. Samce zwykle zaakceptowane przez samice przystępują do kopulacji. Samica składa 1-3 jajka w zagłębieniu w ziemi. Okres inkubacji trwa 2-3 tygodnie. Przypuszczalnie mogą rozmnażać się kilka razy do roku(Diporiphora winneckei ok. 4-6 razy do roku).Naturalni wrogowie
Brak danych. Przypuszczalnie większe jaszczurki i ptaki drapieżne.Długość życia
Brak danych. Przypuszczalnie ok. 4-6 lat.
Znaczenie dla człowieka
Gatunek nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka. Nie są znane przypadki trzymania tej jaszczurki w niewoli.
Ciekawostki
- Dwuporka wspaniała została opisana w 1974 roku przez australijskiego herpetologa Glen'a Milton'a Storr'a.
- Jak większość przedstawicieli rodzaju Diporiphora jest gatunkiem dosyć późno opisanym, a wiedza o nim jest dosyć skromna.
- Polska nazwa dwuporka, angielska two-lined dragon, oraz łacińska diporiphora odnosi się do podwójnej struktury grzbietowej, liniowej, ciągnącej się od karku po nasadę ogona występującą u niektórych przedstawicieli rodzaju Diporiphora(u dwuporki wspaniałej nie występuje). Występuje min. u Diporiphora australis.
- Niektórzy przedstawiciele rodzaju Diporiphora są hodowani w niewoli, jednak poza obrębem Australii nie potwierdzono ich przetrzymywania. Niektóre gatunki rozmnażane np. Diporiphora winneckei.
- Rodzaj Diporiphora liczy obecnie 22 gatunki jaszczurek min. Diporiphora convergens, Diporiphora australis i Diporiphora adductus.
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwuporka_wspania%C5%82a
-https://en.wikipedia.org/wiki/Diporiphora_winneckei
-http://www.arod.com.au/arod/reptilia/Squamata/Agamidae/Diporiphora/superba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz