sobota, 22 marca 2014

Smok wawelski - smok z Krakowa

Pierwsze podania

Najstarszy przekaz dotyczący smoka z Wawelu, pochodzi z XII wieku autorstwa Wincentego Kadłubka. Pierwsza legenda opowiada iż smok, pojawił się nagle za panowania króla Kraka, legendarnego założyciela miasta Kraków. Smok żądał od miejscowej ludności ofiar ze zwierząt w przeciwnym razie pożerał ludzi. W końcu król wysłał swoich dwóch synów, aby pokonali smoka, Lecha i Kraka II. Bracia przy pomocy bydlęcej skóry wypełnionej siarką, wymyślili podstęp. Smok zjadłszy fałszywą krowę, udusił się od siarki. Bracia niezwykle cieszyli się ze swojego zwycięstwa, lecz w końcu nie mogli dość do porozumienia kto z nich zabił smoka. Jeden z braci w końcu w kłótni, zbił drugiego(w jednej z wersji Lech zabił Kraka, w innej Krak Lecha). Ocalały brat wytłumaczył ojcu iż jego syn poległ w walce ze smokiem, a ten koronował ocalałego brata. Jednak w końcu prawda wyszła na jaw, a nowy król został wygnany za bratobójstwo. Inna legenda mówi o tym iż przybył smok żądał miesięcznej ofiary z dziewicy, która pożerał. W końcu w mieście pozostała jedynie jedna dziewica, córka Kraka Wanda. Król niemogący się pogodzić ze stratą córki, ogłosił iż odda rękę córki każdemu kto zgładzi smoka. Na wyzwanie zgłosił się szewczyk Skuba, która przy pomocy baranka wypełnionego siarką połkniętego przez smoka, doprowadził go do tak silnego pragnienia iż pijąc wodę z rzeki Wisła pękł. Szewczyk został sowicie nagrodzony, oraz poślubił księżniczkę Wandę.

Wygląd

Najczęściej przedstawiany jako typowy smok. Jaszczuropodobne stworzenie o gigantycznych rozmiarach, długiej szyi i ogonie, mogący zionąć ogniem. W przeciwieństwie do większości smoków, smok wawelski rzadko posiada skrzydła. Innymi znanymi smokami są:

  • Smok św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej - Szatan, który pod postacią smoka ukazał się uwięzionej św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej. Smok rzucił się na nią, lecz ta pokonała go swoją wiarą.
  • Smok Beowulfa - smok zbudzony ze snu przez chłopa, zabierającego jego skarb w jaskini. Wściekły smok zaczął niszczyć Gautlandię, lecz dzielny król Beowulf stanął na jego drodze. Smok został zgładzony przez króla, lecz w wyniku odniesionych ran on także zmarł.
  • Smok św. Jerzego - smok nawiedzający miasto Silene. Nie pozwalał czerpać wody z źródła, chyba że w zamian dano mu owce, lub dziewice. Pewnego razu gdy zabrakło owiec, losowo wybrano córkę władcy miasta. Ten błagał wszystkich o litość, aby darowali jej życie. W końcu św. Jerzy postanowił pokonać smoka. Dzięki znakowi krzyża pokonał potwora, a w wdzięczności miasto przeszło na chrześcijaństwo.

W środkach masowego przekazu

Obecnie pod wzgórzem Wawel, znajduje się jaskinia zwana Smoczą Jamą, w pobliżu której wyrzeźbiono z brązu smoka, który co jakiś czas zieje ogniem. W komiksie Nextwave produkcji Marvela pojawił się raz smok wawelski.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Smok_wawelski
-https://en.wikipedia.org/wiki/Wawel_Dragon
-Księga Smoków i Mitycznych Stworów, De Agostini Polska sp. z o.o.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz