wtorek, 1 kwietnia 2014

Gryf - król ziemi i pan przestworzy

Pierwsze podania

Gryf to istota mityczna, występująca w licznych starożytnych podaniach. Był już obecny w wierzeniach starożytnej Mezopotamii 3000 r. p.n.e., gdzie rzeźbiony na murach i ścianach, miał bronić bram miasta i skarbów w nich składowanych. W starożytnym Egipcie występowało także podobne stworzenie, które strzegło ciała Ozyrysa. W starożytnej Grecki był zwierzęciem zaprzęgowym Apollina, Nemezis i Dionizosa, a także strażnikiem pucharu wina Dionizosa i koła losu Nemezis. W średniowieczu wierzono iż gryf jest silny jak osiem lwów i sto orłów, a jego pazury z łatwością rozpoznają truciznę, zabarwiając się pod jej wpływem na czarno, dlatego pazur gryfa był często towarem cenionym i pożądanym, choć tak naprawdę w większości był to rogi antylop wysadzane złotem.

Wygląd

Gryf przedstawiany jest jako skrzyżowanie orła z lwem, czyli króla zwierząt i ziemi, oraz pana przestworzy. Fryz z Pałacu Dariusza z VI w p.n.e., przedstawia lwa z orlimi skrzydłami, czasami gryf przedstawiany jest z głową, skrzydłami i kończynami przednimi orła, oraz z tylną częścią ciała lwa. Nie mniej jednak, wizerunek gryfa miał wzbudzać respekt i być symbolem czujności, siły i odwagi. Istnieje pewna krzyżówka gryfa, jest to min.:

  • Hipogryf - Gryfy najczęściej przedstawiane są z wzajemną nienawiścią do koni, lecz możliwa jest ich krzyżówka, która zwana jest hipogryfem. Najczęściej przedstawiany z przednią częścią ciała orła i tylną konia. Najsławniejszy hipogryf pochodzi z cyklu powieści Harry Potter, gdzie Rubeus Hagrid zajmuje się hipogryfem zwanym Harpodziób.

W środkach masowego przekazu

Gryfy bardzo często występują w herbach rodów i miast, jako symbol odwagi i siły. Ich rzeźby widnieją także na murach, kościołach, czy bramach miast. Gryf występuje w powieści Dantego Boska Komedia, gdzie gryf ciągnie powóz z Kościołem. W Biblii przedstawiany niejednoznacznie. Czasami jako symbol Chrystusa, w innym przypadku jako zwierzę Szatana. W grach fantastycznych typu Dungeons & Dragons, Magic the Gathering, Heroes Might and Magic i wielu innych, występują gryfy, najczęściej jako sojusznicy dobra, dzikości i natury.
       
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Gryf
-https://en.wikipedia.org/wiki/Griffin
-Księga Smoków i Mitycznych Stworów, De Agostini Polska sp. z o.o.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz