sobota, 19 kwietnia 2014

Kolcosterek czarnobrzuchy - koliberek z górnych partii

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Krótkonogie
  • Rodzina: Kolibrowate
  • Gatunek: Kolcosterek czarnobrzuchy(Discosura langsdorffi)

Występowanie

Spotykane w południowej Kolumbii i Wenezueli, północno-wschodnim Peru, wschodnim Ekwadorze i północno-zachodniej Brazylii. Oddzielona populacja spotykana w wschodniej Brazylii, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Koliber spotykany zwykle w wilgotnych lasach nizinnych, często także spotykane w zdegradowanych lasach tropikalnych.

Ogólny opis

Mierzą przeciętnie 12-14 cm długości ciała, w tym długi ogon mierzący u samca ok. 7-8 cm. Górna cześć głowy jasno, lub ciemno zielona, z charakterystycznym u samca czubkiem, kark i pierś niebieskozielona, lub niebieskoszara, natomiast brzuch ptaka białoszary do czarnego. Boczna część głowy i górna część skrzydła jasno zielona, z kilkoma ciemnymi, wtapiającymi się piórami. Pozostała część skrzydła(górna) ciemnofioletowa. Grzbiet ciemno zielony z białym paskiem, na jego dolnej części, ciągnąc się przez całą szerokość. Kuper ciemnofioletowy, tak jak ogon samicy. Czasami na bokach ciała, oraz na karku występują białe plamy. Ogon samca jasnoniebieski z wierzchu i biały od spodu. Dziób krótki i czarny, nogi czarne.

Dymorfizm płciowy

Wyraźny. Samiec posiada charakterystyczny czubek na głowie, oraz o wiele dłuższy ogon niż samica.

Populacja i zagrożenia

Jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski. Liczebność ptaka nie została oszacowana, lecz jest określany jako nie często spotykany, głównie ze względu na życie w środkowym i górnym piętrze lasu(17-30 m). Obecnie nie są znane poważne zagrożenia dla tego gatunku.

Pożywienie

Małe stawonogi oraz nektar kwiatowy, zwłaszcza z drzew z rodzaju Calliandra, Inga, Mimoz(Mimosa) i Vochysia. Czasami korzystają z karmików dla kolibrów(czyli podajnika z roztworem cukru i wody).

Zachowanie 

Gatunek rzadko obserwowany. Zasiedla środkowe i górne partie lasu, na wysokościach od 17 do 30 metrów. Prowadzi samotniczy i dzienny tryb życia, jak większość kolibrów. Samce odznaczają się terytorializmem w stosunku do swojego jak i innych gatunków kolibrów. Jak inne gatunki kolibrów, kolcosterek swojego dzioba i długiego języka używa do pobierania nektaru z kwiatów. Jest także zapylaczem niektórych roślin. Także podczas latania, potrafi poruszać się w pionie, zawisać, lub rytmicznie latać w bok, lub do tyłu. W razie zagrożenia bazuje na swojej szybkości i zwinności.

Rozród

Okres godowy zwykle przypada od listopada do marca(lub od września do marca w Ekwadorze). Samiec zwykle popisuje się przed partnerką, machając swoim długim ogonem i latając z boku na bok, przy wydawaniu charakterystycznego dźwięku trzaskotu. Po udanej kopulacji, samiec nie ingeruje w odchowywanie piskląt. Samica buduje gniazdo na kształt miseczki, np. z puszek pałki wodnej. Znosi ona 2 proporcjonalnie duże jajka, które inkubuje przez ok. 15 dni. Długość odchowów piskląt, jak i uzyskana dojrzałość jest nieznana.

Naturalni wrogowie

Koliber ze względu na niewielkie rozmiary może stać się ofiarą niektórych ptaków szponiastych, kacyka, niektórych żab, ryb i dużych pająków.

Długość życia

Brak danych. Przypuszczalnie ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Poza tym iż czasami odwiedza karmiki dla kolibrów, nie ma szczególnego znaczenia dla człowieka. Niegdyś powszechne było używanie martwych i spreparowanych kolibrów jako ozdób.

Ciekawostki


  • Wyróżnia się 2 podgatunki kolcosterka czarnobrzuchego, min. Discosura langsdorffi langsdorffi(z wschodniej Brazylii) i Discosura langsdorffi melanosternon(z Peru, Ekwadoru, Brazylii poza wschodnią, Kolumbii i Wenezueli).
  • Został opisany przez holenderskiego zoologa Coenraad'a Jacob'a Temminck'a w 1821 roku.
  • Mimo iż obecnie kolibry występują na kontynentach Amerykańskich, to w trzeciorzędzie odnajdowano je jedynie na terenie Starego Świata. W oligocenie na terenie Francji, Niemiec i Polski występowały kolibry z rodzaju Eurotrochilus. Obecnie na terenie Polski często z kolibrem mylona jest ćma fruczak gołąbek(Macroglossum stellatarum), przypominająca nieco jego zachowanie.
  • Do rodzaju Discosura zaliczanych jest 5 gatunków kolibrów min. kolcosterek czarnobrzuchy, rakietnik(Discosura longicauda), kolcosterek zielony(Discosura conversii), kolcosterek czubaty(Discosura popelairii) i kolcosterek miedziany(Discosura letitiae).
Bibliografia:
-https://fr.wikipedia.org/wiki/Coquette_de_Langsdorff
-http://www.iucnredlist.org/details/22687259/0
-http://www.hbw.com/species/black-bellied-thorntail-discosura-langsdorffi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz