środa, 16 kwietnia 2014

Dilofozaur - grzebieniasty dinozaur

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Zauropsydy
  • Rząd: Dinozaury gadziomiedniczne
  • Rodzina: Dilophosauridae
  • Gatunek: Dilofozaur(Dilophosaurus wetherilli)

Występowanie

Zamieszkiwał tereny dzisiejszej Europy, Azji i Ameryki Północnej w wczesnej jurze 200-193 milionów lat temu. Przypuszczalnie preferował tereny zalesione, bądź przybrzeżne.

Ogólny opis

Dinozaur mierzył przeciętnie 6-7 metrów długości ciała, przy wzroście ok. 180 cm i wadze 500 kg(niektórzy badacze sądzą iż mógł ważyć nawet 1 tone). Najbardziej charakterystyczną cechą teropoda była para kostnych grzebieni powstałych z przekształcenia kości nosowej i łzowej. Między kością szczękową, a przedszczękową istnieje odstęp, dając czaszce dilofozaura kształt przypominający krokodyla. Zęby były długie i ostro zakończone, po 12 w szczęce i 18 w kości zębowej(gadziej żuchwie). Kończyny tylne był dosyć potężnie zbudowane, natomiast przednie, były krótkie, wyposażone w ostro zakończone szpony. Ogon był długi, mierzący ok. 2-3 metry. Niektórzy badacze sugerują iż grzebień dilofozaura mógł być podstawą, lub zaczepem dla kołnierza, podobnego jak u agamy kołnierzastej, lecz ta teoria obecnie jest mało prawdopodobna.

Dymorfizm płciowy

Przypuszczalnie grzebień mógł występować jedynie u danej płci, gdyż sądzi się iż jego zadaniem było przyciąganie potencjalnego partnera.

Pożywienie

Przypuszczalnie mięsożerny drapieżca, polujący na większe roślinożerne gady i dinozaury. Jednak słabe wiązanie między kością szczękową, a przedszczękową, nie wytrzymujące dużego nacisku(np. przy walce z ofiarą), oraz zęby nietypowe dla drapieżnika, mogą sugerować iż nie polował na inne dinozaury, a mógł żywić się padliną. Mógł jednak w obezwładnieniu ofiary posługiwać się ostrymi pazurami. Obecnie to czy dilofozaur był sprawnym drapieżnikiem, czy padlinożercą jest kwestią sporną. Zęby zuropsyda wskazują także iż mógł być rybożerny.

Zachowanie

Przypuszczalnie żył w grupach, o czym świadczą kilka znalezionych szkieletów razem. Budowa kończyn tylnych świadczy iż mógł bardzo szybko biegać i skakać. Był przypuszczalnie także bardzo zwinny. Nie którzy badacze sugerują iż mógł zamieszkiwać tereny przybrzeżne, łapiąc ryby, lub poszukując padliny wyrzuconej przez morze. Jeśli polował na duże roślinożerne dinozaury, to przypuszczalnie stadnie, używając do tego ostrych pazurów na swoich kończynach.

Rozród

Brak danych. Przypuszczalnie grzebień na głowie dilofozaura mógł służyć w zachowaniach godowych, np. do walk, odstraszania napastnika, bądź jako bodziec seksualny.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie duże mięsożerne teropody i krokodyle.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Przypuszczalnie wymarły w wymieraniu kredowym, bądź późnotrisowym. Brak dowodów na potwierdzenie całkowitego okresu występowania.

Ciekawostki

  • Jeden dilofozaur wystąpił w książce i filmie Jurajski Park. Przedstawiony on jest tam jako mięsożerny i jadowity dinozaur, wystrzeliwujący swój jad podobnie jak kobra plująca. Miał on także kołnierz podobny do agamy kołnierzastej. Zabił w filmie jedną osobę, odpowiedzialną za nieprzyjemne incydenty z dinozaurami.
  • Pierwsze skamieniałości dinozaura zostały odkryte w 1942 roku w Formacji Kayenta w Arizonie. Został opisany w 1954 roku przez Samuel'a Welles'a pod nazwą Megalosaurus wetherilli, później jednak kolejne odkrycia doprowadziły do zakwalifikowania go do dilofozaurów i zmienienia nazwy naukowej na Dilophosaurus wetherilli. W Chinach odnaleziono kolejny szkielet dilofozaura, czasami klasyfikowanego jako osobny gatunek Dilophosaurus sinensis. Niektórzy badacze sugerują iż dilofozaur może być zakwalifikowany do rodzaju Cryolophosaurus, czy Dracovenator. W Polsce w Górach Świętokrzyskich odkryto tropu dilofozaura odnalezione przez polskiego paleontologa Gerarda Gierlińskiego.
  • Czasami wyróżnia się jeszcze jeden gatunek dilofozaura Dilophosaurus breedorum, odkryty przez Samuela Wellesa. Jednak powszechnie twierdzi się iż odnaleziony szkielet należy do młodocianego osobnika.
  • Obecnie do rodzaju Dilophosaurus zalicza się jedynie Dilophosaurus wetherilli.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Dilofozaur
-https://en.wikipedia.org/wiki/Dilophosaurus
-http://dinopedia.wikia.com/wiki/Dilophosaurus
-http://www.prehistoric-wildlife.com/species/d/dilophosaurus.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz