czwartek, 24 kwietnia 2014

Puchatek turkusowy - wymarły koliber z Ekwadoru

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Krótkonogie
  • Rodzina: Kolibrowate
  • Gatunek: Puchatek turkusowy(Eriocnemis godini)

Występowanie

Gatunek został zarejestrowany jedynie w dolinie Guaillabamba i Tungurahua w Ekwadorze. Niepotwierdzona obserwacja z 1976 roku pochodzi z doliny Chillo w pobliżu Quito. Dwa ciała ptaków(z 6 znanych) zostały oznaczone nazwą "Bogota"(miasto w Kolumbii), gdzie przypuszczalnie pochodzą z miasta Pasto w Nariño(Kolumbia w pobliżu Bogato), lecz oznakowanie nie musi być bezpośrednio związane z miejscem odnalezienia ptaka. Puchatek został odnaleziony w suchych wąwozach na wysokości 2100-2300 m n.p.m. Obecnie środowisko życia tego kolibra zostało niemal całkowicie zniszczone.

Ogólny opis

Koliber mierzył przeciętnie 10-11 cm długości ciała. Gardło i pierś jest fioletowo-niebieska, a grzbiet i brzuch jasnozielony. Głowa ciemnozielona. Ogon jest lekko rozwidlony, ciemnoniebieski, natomiast kuper jasnozielony. Górna cześć skrzydła jasnozielona, natomiast dolna ciemnoniebieska. Nogawice gęste i białe. Samica posiada jedynie kilka łatek na gardle i piersi, jej upierzenie ciemniejsze, a brzuch przechodzący w kolor złocisty. Dziób i nogi ciemnoszare.

Dymorfizm płciowy

Upierzenie samca lśniące i jaśniejsze od samicy. Samiec na gardle ma fioletowoniebieski kolor, natomiast samica posiada kilka ciemnych plam. Brzuch samicy jest złotawy, natomiast u samca jasnozielony.

Pożywienie

Nektar kwiatowy i niewielkie owady. Nie wiadomo w jakich gatunkach roślin gustował.

Zachowanie

Gatunek bardzo słabo poznany, znany jedynie z kilku pojedynczych obserwacji i 6 okazów muzealnych, zebranych w XIX wieku.

Rozród

brak danych. Przypuszczalnie samica składała 2 jajka, którymi samotnie się opiekowała. Możliwe iż zachowania rozrodcze nie odbiegają od zachowań innych puchatków.

Naturalni wrogowie

brak danych. Przypuszczalnie niektóre ptaki szponiaste, duże pająki, żaby itp.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Gatunek znany jedynie z kilku obserwacji(niektórych niepotwierdzonych) i 6 próbek. Pierwszy okaz zebrany ok. roku 1850 pochodził z doliny Guaillabamba i na jego podstawie w roku 1851 został opisany gatunek(przez francuskiego naturalistę Jules'a Bourcier'a). Jednak środowisko życia kolibra zostało niemal całkowicie zniszczone, głównie pod zabudowe. W 1976 roku doniesiono o niepotwierdzonej obserwacji tego ptaka(w Quito), lecz w 1980 roku próba odnalezienia go nie powiodła się. Obecnie nie widuje się już tego kolibra, choć możliwe iż przetrwał w górnej części zbocz doliny Guayllabamba, gdzie pozostało jeszcze kilka niezmienionych miejsc. W 2010 roku ekipa badawcza BirdLife International miała przeszukać pozostałe tereny, gdzie możliwe iż puchatek turkusowy nadal istnieje, lecz dane z badań nie zostały opublikowane. Obecnie jest klasyfikowany jako krytycznie zagrożony, przypuszczalnie wymarły.

Ciekawostki


  • Za wymarłe kolibry uznaje się złocika bahamskiego(Chlorostilbon bracei), złocika karaibskiego(Chlorostilbon elegans), kolcosterka miedzianego(Discosura letitiae) i lordzika czarnego(Heliangelus zusii).
  • Niektórzy badacze sądzą iż puchatek turkusowy, to tak naprawdę hybryda puchatka szmaragdowego(Eriocnemis vestita) z innym przedstawicielem rodzaju Eriocnemis. Niektórzy sądzą także iż koliber ten jest podgatunkiem puchatka szmaragdowego. 
  • Do rodzaju Eriocnemis zaliczanych jest 11 gatunków puchatków min. puchatek czarnonogi(Eriocnemis derbyi), puchatek modrogardły(Eriocnemis isabellae) i puchatek barwny(Eriocnemis mirabilis).
Bibliografia:
-https://es.wikipedia.org/wiki/Eriocnemis_godini
-https://en.wikipedia.org/wiki/Turquoise-throated_puffleg
-http://www.hbw.com/species/turquoise-throated-puffleg-eriocnemis-godini

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz