środa, 9 kwietnia 2014

Gnoll - hienoczłowiek

Pierwsze podania

Po raz pierwszy gnoll pojawił się w zbiorze opowiadań autorstwa Lorda Dunsany'ego pod tytułem The Book of Wonder w 1912 roku. Przypuszczalnie nazwa gnoll, pochodzi od anielskiego słowa "noll", czyli określenie pijanego i głupiego człowieka. Gnoll szybko zyskał uznanie w grze pod tytułem Dungeons & Dragons, gdzie przedstawiany jest jako humanoidalna istota o cechach i  wyglądzie hien. W grze tej przedstawia się go jako skrzyżowanie trolla i gnoma. Często rządne krwi, brutalne i niezbyt rozgarnięte.

Wygląd

Najczęściej przedstawiane jako humanoidalna postać o cechach hieny. Często z postury przypomina człowieka, lecz głowa i kończyny należą do hieny, a całe ciało pokryte jest rudawym, lub brunatnym(często cętkowanym) futrem. Często określane jako "za głupie" aby używać skomplikowanych broni jak łuk, czy kusza, dlatego najczęściej korzystają z toporów, maczet, czy korbaczy. Mimo iż nie grzeszą inteligencją, w niektórych grach mogą posługiwać się prostymi zaklęciami.

  • Flind - postać z Dungeons & Dragons. Przypomina gnolle, lecz jest od nich silniejszy i znacznie inteligentniejszy. Często przewodzi sforom gnolli.

W środkach masowego przekazu

Poza Dungeons & Dragons gnoll wystąpił w III edycji Heroes Might and Magic jako reprezentant frakcji Cytadela. W World of Warcraft są nieposkromionymi istotami neutralnymi, a w Warlords Battlecry III należą do ras podległych Minotaurowi. W Duel of Champions występuje karta o nazwie tchórzliwy gnoll, która jest zagrywana przez frakcję Twierdza.

 Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Gnoll
-https://en.wikipedia.org/wiki/Gnoll

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz