poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Zawilec wieńcowy - kwiat anemonu

inne nazwy: zawilec koronowy, anemon wieńcowy, anemon koronowy
  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Jaskrowce
  • Rodzina: Jaskrowate
  • Gatunek: Zawilec wieńcowy(Anemone coronaria)

Występowanie

Pierwotnie zamieszkiwał tereny śródziemnomorskie na terenie Europy Południowej i Azji mniejszej, gdzie gustował w terenach suchych i skalistych. Obecnie gatunek introdukowany w niektóre rejony.

Ogólny opis

Zawilec rośnie przeciętnie do 15-20 cm wysokości(do 60 wraz z kwiatostanem). Liście tworzą przyziemną rozetę, są zielone o typie potrójnie pierzastosiecznym. Liście pędowe zebrane w okółek. Korzeń w formie bulwy.

Rozmnażanie

Kwitnie zwykle na kwiecień-maj. Kwiat wytwarzany jest na wysokim i sztywnym pędzie(o wysokości ok. 10 cm). Kwiaty są obupłciowe, najczęściej pojedyncze o 5-8 białych, niebieskich lub czerwonych płatkach. Charakterystyczne są czarne pylniki, lecz u niektórych odmian nie występują. Nasiona są drobne, ciemne, wyposażone w aparat lotny. Nasiona kiełkują po 3-4 tygodniach. Może rozmnażać się także przez podział bulwy.

Zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym i nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Pospolity na terenie swojego naturalnego występowania, a na niektórych terenach gatunek zadomowiony.

Długość życia

Bylina.

Znaczenie dla człowieka

Popularna roślina uprawiana na całym świecie. Uzyskano wiele kultywarów tej rośliny.

Warunki uprawy

Najlepiej uprawiać w glebie o odczynie obojętnym, przepuszczalnej i o dużej warstwie próchniczej. Nie toleruje zasolenia gleby. Najlepsze stanowisko to te pod koronami drzew i krzewów, bez bezpośredniego światła. Mrozoodporność tej rośliny jest wątpliwa, najlepiej na jesień wykopać bulwy i przezimować je aż do następnej wiosny. Można uprawiać w pojemnikach i doniczkach.

Ciekawostki


  • Jedna z wersji mitów o Adonisie(mężczyźnie który zauroczył boginię) mówiła iż krew lecąca z rany na jego udzie po starciu z odyńcem, splamiła kwiaty zawilca, dlatego o tego czasu czasami występuje w formie czerwonej.
  • Izrael i Jordania znane są z polan niemal w całości porośniętych zawilcem wieńcowym, który na wiosnę zakwita na czerwono dając niesamowity efekt.
  • Najbardziej znane odmiany zawilca wieńcowego to De Caen i St Brigid, uprawiane we Francji już w XVIII wieku.
  • Do rodzaju zawilców(Anemone) ok. 120-150 gatunków roślin min. zawilec gajowy(Anemone nemorosa), zawilec wielkosieczny(Anemone multifida) i Anemone vitifolia.
Bibliografia:
-http://www.swiatkwiatow.pl/zawilec-wiencowy-anemone-coronaria-id112.html
-http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/zawilec_wiencowy.htm
-https://zojalitwin.wordpress.com/tag/anemone-coronaria/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawilec_wie%C5%84cowy
-https://en.wikipedia.org/wiki/Anemone_coronaria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz